Konu Özeti Konu Anlatımı İbraniler (2 Görüntüleyen)

Konu Özeti Konu Anlatımı İbraniler
İBRANİLER

İbraniler Sami ırkından olup bugünkü Filistin topraklarına yerleşmişlerdir. Bugün de hala kutsallığını koruyan Kudüs şehrini Davut (A.S) kurmuştur. Oğlu Süleyman (A.S.) ise Akdeniz ticaretini geliştirerek ünlü Süleyman tapınağını yaptırmıştır.

Yahudiler Hz. Musa'nın şeriatından olduklarından Musevi adıyla da anılmışlardır. Romalılar'ın, Persler'in ve Büyük İskender'in hakimiyetinde serbest bir hayat yaşayan Yahudiler, Hz. İsa'nın Hristiyanlığı yaymaya başlamasıyla birlikte din kavgaları çıkmış bu yüzden Romalılar tarafından sürülerek dünyanın her tarafına yayılmışlardır.

Yahudiler'in kutsal kitapları Tevrat olup tarihte Semavi dinlere inanan ilk topluluktur. Yahudiler kendilerini diğer insanlardan üstün gördükleri için dinlerini yayamamışlardır.
 

Tarih Öğretmeni

Yönetici
Sultan
Konuyu Başlatan
Katılım
3 yıl 11 gün
Konular
25
Mesajlar
4,828
Çözümler
1
Tepkime puanı
373
Puanları
83
Yaş
53
Konum
Türkiye
Web sitesi
tarihbilinci.com
Meslek - Branş
Tarih Öğretmeni
İBRANİLER

Sami kavimlerindendir. Hz. Davut döneminde Filistin'deki Kudüs şehrini kurarak devletlerinin temelini atmış oldular.

Hz. Süleyman zamanında ticarete önem vererek zenginleşmişlerdir. Daha sonra devlet iç çatışmalarla İsrail ve Yahudi devleti olarak ikiye ayrılmıştır. Bunlar da dış saldırılarla yıkılmıştır.

Tarihin ilk tek tanrılı dini olan "Musevilik" İbranilere aittir. İbraniler bu dinin yalnızca kendi kavimlerine gönderildiğini söylemişler ve kendilerinin üstün olduğunu belirtmişlerdir. Bu durum Museviliğin, Hristiyanlık ve İslamiyet gibi yaygın bir din olmasını önlemiştir.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt