Hangi Bağnazlığın Zaferi? – Bir İnalcık Kritiği

• Konbuyu başlatan atahoca
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 4
  • Görüntüleme 1K
Halil İnalcık Hoca, Osmanlı Tarihçiliği'nde dünyada en önde gelen bilim adamlarındadır. Eserleri ile alanın aydınlanmasına büyük hizmetleri olmuştur. Bununla birlikte kendiside bazı hatalardan kurtulamamıştır. Bu makaleyi alıntılamaktaki gayemiz, hocamızın ilmi yeterliliğini sorgulamak için değil -ki öğrencisi olmak dahi övünç kaynağıdır-, ilim dünyasında şahısların hatasız kabul edilmemesi ve tenkit süzgecinden geçirilmesinin önemini göstermektir.

Maalesef ciddi bir araştırmanın mahsulü olarak görülen makaleyi yazan şahsı tanımadığım için linki vermekle yetineceğim.

Maalsef, bizim değerlerimizi yerle bir ediyorlar, bizden olmayanları yerlere göklere sığdıramıyorlar, bilimsel çalışmalar üretemeyenler, artık gündeme gelmek için birilerine saldırmayı ilke edindiler, Allah akıl versin demekten başka bir şey diyemiyorum,

Maalesef, bizim değerlerimizi yerle bir ediyorlar, bizden olmayanları yerlere göklere sığdıramıyorlar, bilimsel çalışmalar üretemeyenler, artık gündeme gelmek için birilerine saldırmayı ilke edindiler, Allah akıl versin demekten başka bir şey diyemiyorum,
Hocam,
Dediğiniz gibi bazıları bir şeyler üretemeyince başkalarını karalama yoluyla gündeme geliyorlar. Bunlardan birçoğu da metodolojiden bihaber. Fakat bu makale bu kategoride değil. Makaleyi çok önceleri dikkatle okumuştum. Yazan şahıs blogunda yayınlamış fakat ismi yok. Yazıda geçen konular hakkında bilgim var. Makaledeki tenkitler doğru.
Çok basit bir misal vereyim. İnalcık Hoca, Birgivi için Hanbeli diyor. Fakat Birgivi'nin bir eserini eline alan bir şahıs kendisinin Hanefi olduğunu görecektir. İnalcık Hoca, burada maalesef ana kaynaklara bakmadığı ve konu hakkındaki ikinci el (çoğu oryantalist) kaynaklarla yetindiği için hata yapmıştır. Hoca'nın ilmi durumunu hatta hizmetlerini değerlendirecek değiliz fakat bu tip basit meselelerdeki hataları görebilmek için bir Halil İnalcık olmaya gerek yok.

Son düzenleme:
Hocam,
Dediğiniz gibi bazıları bir şeyler üretemeyince başkalarını karalama yoluyla gündeme geliyorlar. Bunlardan birçoğu da metodolojiden bihaber. Fakat bu makale bu kategoride değil. Makaleyi çok önceleri dikkatle okumuştum. Yazan şahıs blogunda yayınlamış fakat ismi yok. Yazıda geçen konular hakkında bilgim var. Makaledeki tenkitler doğru.
Çok basit bir misal vereyim. İnalcık Hoca, Birgivi için Hanbeli diyor. Fakat Birgivi'nin bir eserini eline alan bir şahıs kendisinin Hanefi olduğunu görecektir. İnalcık Hoca, burada maalesef ana kaynaklara bakmadığı ve konu hakkındaki ikinci el (çoğu oryantalist) kaynaklarla yetindiği için hata yapmıştır. Hoca'nın ilmi durumunu hatta hizmetlerini değerlendirecek değiliz fakat bu tip basit meselelerdeki hataları görebilmek için bir Halil İnalcık olmaya gerek yok.
Sayın Hocam, vermiş olduğunuz makaleyi maalesef okumadım. Son zamanlarda malum hepimizin bildiği gibi rahmetli Halil Hoca ile ilgili yapılan konuşmalar bir tarih öğretmeni olarak beni ziyadesiyle üzdü. Söz konusu olan Halil Hoca, böyle olmamalıydı diye düşünüyorum. Açıklamalar karşısında sessiz kalınmış olması da incitici bir durum. Türk tarihine ve kültürüne önemli hizmetleri geçmiş değerler hakkında konuşulurken ya da açıklama yapılırken çok dikkat edilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Ben sadece rahmetli Hocamız konusunda düşüncelerimi dile getirmek istedim. Ayrıca size itimadımız sonsuz, vermiş olduğunuz bilgilere inanır ve güveniriz, en azından kendi adıma bunu söyleyebilirim. Yıllardır sitemize yapmış olduğunuz katkılar ve çalışmalar inkar edilemez bir gerçek, hep birlikte bunu gördük,
teşekkür ederiz.

Sayın Hocam, vermiş olduğunuz makaleyi maalesef okumadım. Son zamanlarda malum hepimizin bildiği gibi rahmetli Halil Hoca ile ilgili yapılan konuşmalar bir tarih öğretmeni olarak beni ziyadesiyle üzdü. Söz konusu olan Halil Hoca, böyle olmamalıydı diye düşünüyorum. Açıklamalar karşısında sessiz kalınmış olması da incitici bir durum. Türk tarihine ve kültürüne önemli hizmetleri geçmiş değerler hakkında konuşulurken ya da açıklama yapılırken çok dikkat edilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Ben sadece rahmetli Hocamız konusunda düşüncelerimi dile getirmek istedim. Ayrıca size itimadımız sonsuz, vermiş olduğunuz bilgilere inanır ve güveniriz, en azından kendi adıma bunu söyleyebilirim. Yıllardır sitemize yapmış olduğunuz katkılar ve çalışmalar inkar edilemez bir gerçek, hep birlikte bunu gördük,
teşekkür ederiz.

Dediğiniz sebepten dolayı mesaj ve makaleyi sunarken öncelikle Halil İnalcık Hocamız ile ilgili "Osmanlı Tarihçiliği'nde dünyada en önde gelen bilim adamlarındadır. Eserleri ile alanın aydınlanmasına büyük hizmetleri olmuştur." ; "hocamızın ilmi yeterliliğini sorgulamak için değil -ki öğrencisi olmak dahi övünç kaynağıdır-, " ifadeleri kullandıktan sonra bu ilmi tenkidi naklettim. Ömrünün son anlarında dahi tarih konuşan, hayatının merkezine bunu oturtan bir insan için bunu yapmadan geçmedim.
Üç beş tarih usulünden habersiz medya maymunu ya da ideolojisi gözlerini kör etmiş insanların haksız tenkitleri maalesef haklı tenkitlerin değerini de düşürüyor. Fakat her insan gibi hocamızın da bazı konularda yazdıkları tenkit süzgecinden geçirilmelidir. Alanda çok büyük hocalarımızın yetişme tarzı, belki vakitlerini incelediği alandaki halkın inanç ve yaşam tarzını şekillendiren hususlarda (Osmanlı için fıkıh, tasavvuf gibi) ana kaynaklarla yeteri kadar hemdem olmamaları bu konuda hatalarda pay sahibi.
Ve yeni bulunan bilgiler meselesi....

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt