• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Zülfikar Ali Butto

 • Konbuyu başlatan Ece
 • Başlangıç tarihi
 • Cevaplar : 1
 • Görüntüleme : 1K

Ece

Usta Üye
Emekli
Katılım
11 Mart 2009
Mesajlar
14,019
Tepkime puanı
34
Puanları
48

İtibar:

Zülfikar Ali Butto (1928 - 1979)

Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş yap veya Kayıt ol anlayışınız için teşekkürler.


Zülfikâr Ali Butto, 5 Ocak 1928 yılında doğdu. Çok zengin bir aileye mensuptu. Kaliforniya’da Berkeley Üniversitesi’ni ve İngiltere’de Oxford Üniversitesi’ni bitirdi. 1953’te Pakistan’da avukatlık yapmaya başladı. 1958’de Ticaret Bakanı, sonra da Dışişleri bakanı oldu. 1967 yılında Pakistan Halk Partisi’ni kurdu. Partisi seçim kazanınca 1971’de başbakan koltuğuna oturdu. 1977 yılında yapılan seçimlerde partisi tek başına iktidar oldu. Fakat muhalefet, seçime hile karıştırıldığını iddia ederek ülkede karışıklık çıkardı. Karışıklıklar iç savaşa dönüşmek üzere iken Genel kurmay Başkany Ziya-ül- Hak, 5 temmuz 1977’de yönetime el koydu. Zülfikâr Ali Butto, 1974 yılında, muhaliflerinin öldürülmesini emrettiği iddiasıyla mahkemeye verildi. Mahkeme, kararını 1978’de açıkladı: İdam. Karar 1979 Şubatında tasdik, 4 Nisan 1979’da Rawalpinhi’de infaz edildi.
 
İlginizi çekebilecek benzer konular
 • İlham Aliyev
 • Ali Fethi Bey
 • En Çok Görüntülenen Konular
 • Mehmet Şemsettin Günaltay
 • İsmet İnönü
 • Şükrü SARAÇOĞLU
 • Mehmet Naim Talu
 • İsmail el-Ezherî
 • Aynı Kategoriden Son Konular

  Tarih Öğretmeni

  Kurucu
  Yönetici
  Sultan
  Katılım
  11 Mart 2009
  Mesajlar
  9,441
  Tepkime puanı
  7,695
  Puanları
  113
  Yaş
  50
  Konum
  Yeryüzü
  Web sitesi
  www.tarihbilinci.com

  İtibar:

  ZÜLFİKÂR ALİ BUTTO

  Pakistan devlet adamı.
  5 Ocak 1928 senesinde Larkana’da doğdu. Çok zengin bir âilenin çocuğuydu.
  Bombay’daki tahsilinden sonra Berkeley-Kalifornia Üniversitesini bitirdi. İngiltere-Oxford Üniversitesinde hukuk öğrenimi yaptı. Bu arada bir İngiliz gibi yetiştirildi. 1953’te Pakistan’a döndükten sonra avukatlığa başladı. 1956-58 târihleri arasında, Sind Eyâletinde hukuk dersleri verdi.
  Butto, İskender Mirza’nın 1958’de ilk cumhurbaşkanı olarak kurduğu hükûmette Ticâret Bakanı oldu.
  Mason olan Eyüp Hanın darbe yaparak idâreyi ele geçirmesinden sonra da bakanlığı devam etti. Eyüp Hanın beş yıl için devlet başkanlığına seçildiği dönemde, Butto da Dışişleri Bakanlığına getirildi.
  1963-66’daki Dışişleri Bakanlığı görevindeyken, batıdan uzaklaşıp Rusya ve Çin ile yakınlık kurdu.
  Hindistan’la yapılan savaşta, savaş taraftarı olup, barış yapılmasına karşı çıktığı için azledildi. 1967 senesinde Pakistan Halk Partisini kurdu. EyüpHanı, koyu dikta rejimi uygulamakla suçladı. Eyüp Hana karşı sûikast teşebbüsünden sonra, diğer muhâlefet liderleriyle berâber hapsedildi (1968). Muhâlefet partilerinin yoğun baskılarına dayanamayan Eyüp Han, iktidarı Şiî olan Genelkurmay Başkanı Yahyâ Hana devretti. Bundan sonra Butto, diğer muhâlefet liderleriyle berâber serbest bırakıldı (1969). Yahyâ Han tarafından, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığına getirildi.
  Pakistan’da 1970’te genel seçimler yapıldı. Bu seçimde hiçbir parti tek başına iktidara gelemedi.
  Seçimi kazanamayan Butto, Avami Birliği Partisi ile koalisyon hükûmeti kurmaya yanaşmadı. Bu durumda meclis, süresiz olarak kapatıldı. İktidar boşluğundan ülke genelinde karışıklıklar çıktı ve savaşa dönüştü. Pakistan’ın parçalanması tehlikesi ortaya çıktı. Netîcede Doğu Pakistan,
  Hindistan’dan da yardım alarak, Bangladeş adıyla yeni bir devlet kurdu. Doğu Pakistan’ın bu muhtâriyet savaşında Pakistan ordusu, Hindistan birliklerine yenilince, Yahyâ Han 1971’de hapsedildi.
  Yahyâ Handan sonra hükûmeti Zülfikar Ali Butto devraldı. Butto, 1973’te yeni bir anayasa hazırlattı. Bu anayasaya göre meclisin ve senatonun seçtiği Sadri Fâzıl Elahi Çavduri Cumhurbaşkanı olurken, kendisi başbakanlığa geldi. 1974’te Lahor’da yapılan İslâm Konferansında Bangladeş’i resmen tanıdı.
  1976’da Hindistan’la olan ticârî ve siyâsî münâsebetleri yeniden kurdu.
  1977 senesinde ülkede genel seçimler yapıldı. Butto, bu seçimlerde çoğunluğu elde etti. Fakat muhâlefet tarafından seçimlere hîle karıştırıldığı iddiâ edildi. Ülkede karışıklık çıktı; istikrar iyice bozuldu. Genelkurmay Başkanı Ziyâ-ül-Hak 5 Temmuz 1977’de hükûmete el koydu. Butto, kısa birsüre sonra tutuklandı. 1974 senesinde muhâliflerinin öldürülmesini emrettiği için, Lahor Yüksek Mahkemesinde yargılandı. 1978’de mahkeme tarafından hakkında îdâm karârı verildi ve Şubat 1979 senesinde onaylandı. 4 Nisan 1979’da Ravalpindi’de îdâm edildi.
   
  Konu Sahibi Benzer Konular Forum Cevaplar Tarih
  Tarih Öğretmeni Zülfikar Z 0
  Benzer Konular

  Üst Alt