Yüz Yüze Eğitim ile Sınavların Ertelenmesi /Ortaöğretim Genel Müdürlüğü / 28.04.2021

İlgi : a) Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumlan Yönetmeliği.

b) 15.04.2021 tarihli ve E-83203306-10.03-24276008 sayılı yazımız.

Ülkemiz genelinde uygulanan Covid-19 tedbirleri kapsamında Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve 26/04/2021 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısında yapılan değerlendirmeler sonucunda yüz yüze eğitim ile sınavların ertelenmesi kararı alınmıştır.

Bu kapsamda, ilgi (a) Yönetmeliğin Ek 3 üncü maddesinde yer alan; "İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi durumlarda bu

Yönetmelikle düzenlenen eğitim, öğretim, yönetim ve işleyişe ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça ayrıca belirlenebilir. " hükmü gereğince resmî ve özel ortaöğretim kurumlarında yüz yüze eğitim, uzaktan eğitim ve sınav uygulamalarına ilişkin aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Buna göre, resmî ve özel, örgün ve yaygın ortaöğretim kurumlarında;

1- Bütün sınıf düzeylerinde 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00'dan başlamak üzere tam zamanlı uzaktan eğitime geçilecektir.

2- Ortaöğretim kurumlarında tüm dersler; canlı sınıf uygulamaları, TRT EBA TV, EBA Portal ve açık kaynaklı diğer güvenilir platformlar üzerinden uzaktan eğitim yoluyla işlenecektir.

3- İlgi (b) yazımıza göre 03 Mayıs 2021 tarihinden itibaren planlanmış olan ikinci dönemin birinci sınavları ile mesleki eğitim merkezlerinin kalfalık ve ustalık sınavları; 17 Mayıs 2021 tarihinden sonrasına planlanmak üzere ertelenmiştir.

4- Destekleme ve yetiştirme kursları ile takviye kurslarına 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00'dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi gününe kadar ara verilecektir.

5- Mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, mesleki eğitim merkezlerinde; işletmelerde beceri eğitimi ve staj çalışmalarına 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat

19.00'dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi gününe kadar ara verilecektir.

6- 12. sınıfta yer alan işletmelerde mesleki eğitim dersi ve staj çalışmalarını okulda yapan

Anadolu Meslek Programı ve Anadolu Teknik Programı öğrencileriyle yürütülen; alan zümre öğretmenler kurulu kararı ile belirlenmiş uygulama kazanımlarına ilişkin yüz yüze eğitime 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00'dan itibaren 17 Mayıs 2021 tarihine kadar ara verilecektir.

7- Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı özel eğitim meslek liseleri, özel eğitim meslek okulları, özel eğitim uygulama okulları (III. Kademe) ile bu kademede eğitim verilen özel eğitim sınıflarında ve tüm kademelerde eğitim veren bilim ve sanat merkezlerinde uzaktan eğitime geçilecektir. Evde, hastanede ve kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim kapsamında destek eğitim odasında verilen eğitim hizmetleri de uzaktan eğitim yolu ile yürütülecektir.

8- Rehberlik ve araştırma merkezlerinde yürütülmekte olan eğitsel değerlendirme ve tanılama hizmetleri ve BİLSEM genel zihinsel yetenek alanı bireysel değerlendirme işlemleri ile öğrenciler için gerçekleştirilecek olan BİLSEM resim ve müzik yetenek alanında bireysel değerlendirme işlemleri 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan itibaren 17 Mayıs 2021 tarihine kadar durdurulmuş olup, oluşturulan randevular ileri tarihlere ertelenecektir.

9- Uluslararası Anadolu imam hatip liseleri ve Anadolu imam hatip liselerinde kayıtlı yabancı uyruklu öğrenciler, barındıkları pansiyonlarda kalmaya devam edeceklerdir.

10- Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Açık Öğretim İmam Hatip Lisesinin yüz yüze alan derslerine, uzaktan eğitim yöntemiyle devam edilecektir.

Konu ile ilgili olarak il/ilçe millî eğitim müdürlükleri ile okul ve kurum yönetimlerince; öğrenci, veli ve kursiyerlerin zamanında bilgilendirilmesi, gerekli tedbirlerin alınması ve alınan kararların yeniden değerlendirme yapılıncaya kadar 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan itibaren 17 Mayıs 2021 tarihine kadar uygulanması hususunda,

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.
Ziya SELÇUK
Bakan​

Ekli dosyalar

• YÜZ YÜZE EĞİTİM İLE SINAVLARIN ERTELENMESİ.pdf
    81.3 KB · Görüntüleme: 196

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt