• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

YKS'de Yapılan Değişiklik Üzerine Teşekkür ve Değerlendirme

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
13 Mart 2009
Mesajlar
14,325
Tepkime puanı
17,934
Puanları
113
Web sitesi
www.tarihsinifi.com
Takipçiler
100

İtibar:

YKS'DE YAPILAN DEĞİŞİKLİK ÜZERİNE TEŞEKKÜR VE DEĞERLENDİRME

YÖK tarafından 12 Ekim tarihinde açıklanan YKS isimli yeni sınav sisteminde Tarih Dersi ile alakalı haksızlığın sona ermesi için yaptığımız çalışmalar neticesinde 19 Ekim tarihinde YÖK tarafından YKS’de değişikliğe gidilmiş, Tarih Dersinin soru sayısı artmış ve TM alanına da eklenmiştir.

Bu süreçte emeği geçen, yapılan etkinliklerde desteklerini esirgemeyen ataması yapılmayan tarih öğretmenlerine, kamu kurumlarında ve özel kurumlarda çalışan tarih öğretmenlerine, bize destek veren sendikalara, medya mensuplarına, Türk Ocaklarına, üniversitelerin Tarih Bölümü öğrenci ve hocalarına teşekkür ederiz. Hazırlamış olduğu sistemde yaptığımız itirazlar neticesinde değişiklik yapan YÖK Başkanı Sayın Yekta Saraç Bey'e ve YÖK üyelerine de duyarlılıkları için ayrıca teşekkür ederiz.

Yıllardır hep olumsuzluklara maruz bırakılan tarih branşı adına bu olumlu değişiklik kısmen de olsa moral olmuştur. Herkes bilsin ki bu değişiklik asla yeterli değildir. Sınav ile ilgili taleplerimiz net şekilde bellidir:

1- İlk oturumda sosyal bilimler ve fen bilimleri testi olmalıdır.

2- Sınavda tarih soru sayıları arttırılmalıdır.

3- Tarih temelli üniversite programları(PDR, Psikoloji, Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi) sözel bölüme verilmelidir.

Bunların yanında yıllardır atama bekleyen ama ataması yapılmayan tarih öğretmenlerinin sorunları ve özelde çalışan tarih öğretmenlerinin yaşadığı sorunlarla ilgili de çalışmalarımız devam edecektir. Bizler bunların gerçekleşmesi için aynı kararlılıkla mücadeleye devam edeceğiz.

Öncelikle yıllardır birlikte hareket edememe sorunu yaşayan ve bu sebeple sorunlarını gerektiği şekilde duyuramayan tarihçiler olarak sonunda bir konuda birlikte hareket edip olumlu sonuç alabildik. Ve bundan sonra da bu bilinçle hareket edip esas sorunlarımız olan #MÜFREDAT değişikliği ve #ATAMA konularında birlik sağlayıp çok daha güçlü bir şekilde ses çıkaracağız. “BU ŞEKİLDE BAŞARI ELDE EDİLEMEZ” diyenleri ve “NE YAPARSAK YAPALIM SONUÇ DEĞİŞMEZ” şeklinde olumsuz düşünenleri yanılttığımız için bu değişikliği bir zafer olarak algılıyoruz. Zafer olan, yapılan değişiklik değil tarihçilerin birlik olup ses çıkarabilmesidir. Oluşturulan bu birlik platformu devamlı olacaktır. Bundan sonra da ilgili her sorunda birlikte hareket edilecektir. Özel kurumlarda, devlet okullarında çalışan, atama bekleyen öğretmenlerimiz ve tarihin diğer tüm paydaşları bundan sonra da sorunlarla ilgili bu şekilde mücadele edecektir. Zira birlikte hareket edildiğinde başarı sağlandığını herkes gördü.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TARİH ÖĞRETMENLERİ PLATFORMU
 
En Çok Görüntülenen Konular

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 0, Üyeler: 0, Misafir: 0)

Üst Alt