• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Yerebatan Sarnıcı ve Medusa Efsanesi

TarihselBilgi

Türkiye'nin Tarih Sayfası
Üye
Katılım
3 Temmuz 2019
Mesajlar
4
Tepkime puanı
0
Puanları
3
Yaş
27
Web sitesi
www.tarihselbilgi.com

İtibar:

"Medusa, Yunan Mitolojisinde üç Gorgon kız kardeş arasında en güzeli ve tek ölümlü olan deniz perisidir. Athena’nın Tapınağı’nda yaşayan Medusa güzelliği nedeniyle herkes tarafından kıskanılırdı. Athena’nın kocası Poseidon, Medusa’yı görünce güzelliğinden etkilenmiş kendisine aşık olmuş ve Poseidon tutkusuna yenik düşerek karısı Athena’nın tapınağında Medusa ile ilişkiye girmiştir. Bunu duyan ve öfkelenen Athena kıskançlıkla Medusa’yı, yüzüne bakanları taşa çeviren yılan saçlı ve korkunç yüzlü bir canavara dönüştürdü. Bununla yetinmeyen ve Medusa’nın hamile olduğunu öğrenen Athena, Perseus ile anlaşmış ve Medusa uykusunda Perseus tarafından kafası kesilerek öldürülmüştür. Daha sonra Perseus kestiği Medusa’nın kafasını, silah olarak kullanması ve kalkanına yerleştirmesi için Tanrıça Athena’ya teslim etmiştir.

Daha önce Poseidon ile ilişkiye giren Medusa’nın kafası kesildiğinde vücudundan iki varlık fırladı. Bu varlıklardan birisi kanatlı bir at olan Pegasus, daha sonra Bellerophon tarafından eğitilmiş ve Chimera’yı öldürmesi için Bellerophus’a yardım etmiştir. Diğeri, Altın Kılıç Chrysaor’dur ve hakkında pek bir şey bilinmemektedir.

Yerebatan Sarnıcı’nda biri yan yatmış şekilde diğeri baş aşağı yatırılmış şekilde 2 tane Medusa Kafası bulunmaktadır. Bu kafaların neden bu şekilde koyulduğu bilinmemektedir."

Kaynak:

Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş yap veya Kayıt ol anlayışınız için teşekkürler.
 

Talebe

Tarih Talebesi
Yönetici
Vezir
Katılım
21 Mart 2009
Mesajlar
1,797
Tepkime puanı
3,498
Puanları
113
Yaş
39

İtibar:

Reklam mı ?
 
Üst Alt