• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Yeni Tarih Ders Kitapları Hakkındaki Görüşlerimiz

ayyıldız

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
11 Mart 2009
Mesajlar
3,433
Tepkime puanı
272
Puanları
83

İtibar:

Arkadaşlar Merhaba
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş yap veya Kayıt ol anlayışınız için teşekkürler.
adresinde Tarih dersinde kullanacağımız ders kitapları dijital ortama aktarılmış. Ders kitaplarıyla ilgili görüşlerimizi bu başlık altında paylaşırsak sevinirim.
 
Aynı Kategoriden Son Konular

atahoca

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Katılım
30 Mart 2009
Mesajlar
604
Tepkime puanı
232
Puanları
43

İtibar:

Tarih-11 MEB Yayınları, s.12-15 arası değerlendirmesi
s.12'deki harita ve tarih şeridindeki renkler arasındaki uyum ile antlaşmaların hangi devlet ile yapıldığı belirtilse daha faydalı olurdu.
s. 13'teki "XVII. yüzyılda Osmanlı Devleti’nin sahip olduğu topraklara bugün sahip olunsaydı dünyada nasıl bir güç dengesi kurulurdu?" sorusu tarih metodolojisine ters bir sorudur.
s. 13'te yer alan 1533 İstanbul Antlaşması ile 1606 Zitvatorok Antlaşması aynı sayfada yan yana verilmesi her iki antlaşmayı karşılaştırma açısından kolaylık sağlardı.
s. 14'te "Osmanlı Devleti ile Avusturya arasında yapılan İstanbul ve Zitvatorok antlaşmalarını diplomatik mütekabiliyet açısından değerlendiriniz." sorusu güzel bir soru.
s. 15'teki "Ülkelerin siyasi sınırları ile doğal sınırlar arasında nasıl bir ilişki olabilir? Zagros Dağları’nın coğrafi özelliklerini göz önünde bulundurulduğunda Türkiye-İran sınırının belirlenmesindeki etkisi ne olabilir?" sorusu da güzel bir soru.
s. 15'te III. Mehmet Dönemi Safevilerle savaşın sebebi verilirken ardından gelen I. Ahmet ve II. Osman dönemi savaşlarının farklı paragraflarda adı ve tarihi verilmesi bilgi boşluğuna yol açmış.
Kitapta karşılaştırma yapılması, geçmiş konulara kısa işaretler yapılması uygun olmakla beraber üst üste bilgiler verilmesi kopukluklara yol açmış. Konuların ya sebep sonuç ilişkisi içerisinde verilmesi ya da akla soru getirmeyecek tarzında "Şu şu dönemlerde savaşlar devam etti. Şu zamana gelince..." denilerek kısa şekilde akılda soru bırakmayacak tarzda anlatılması daha doğru olurdu. İlla bilgi verilecekse ek bilgi tarzında (kazanım açıklamasında ezberlenmeyeceği yazılırdı) genel kültür olarak verilip ek okumalar önerilmesi daha uygun olurdu.

Ayrıca bkz.
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş yap veya Kayıt ol anlayışınız için teşekkürler.

Yayın otomatik olarak birleştirildi:

Tarih-11 MEB Yayınları
s. 16'da Bigi notu'nda yer alan "Strateji" ve "Tehdit"in tanımlarında mana daraltılmış.
s. 16'da 1621 tarihli savaş verilirken Hotin Seferi ve Antlaşmasının ismi verilmeliydi.
s. 16'da (s. 12'deki tabloda da) Osmanlı'nın batıda en geniş sınırlara ulaştığı antlaşma tarihi olarak 1676 verilmiş. 1672'de imzalanan Bucaş Antlaşması ile en geniş sınırlara zaten ulaşılmıştı. 1676 tarihi antlaşmanın sınır durumu aynı vergi maddesi kalkmıştır. Burada karışıklığa yol açılmıştır.. Zaten ayrıca 1678'de de imzalanan antlaşma 1676'da olduğu gibi 1672 Bucaşı esas almıştır. Dolayısı ile 1676 ve hiç bahsedilmeyen (çok dallandırmaya da gerek yok) 1678 antlaşması yerine 1672 tarihinin esas alınması daha doğru olabilirdi.
s. 20-25 arası genel itibarıyla güzel hazırlanmış. Avusturya ile ilişkiler s.13'te de yer aldığı için aynı yüzyıl içinde iki başlık yer alması sorgulanıyor. XVII. yy. ilk ve ikinci yarısı diye sınıflandırılabilir.
Kitapta stratejiye ehemmiyet verilmesi güzel bir gelişmedir. Sebep sonuç ilişkisine biraz daha önem verilmesi ve bazı mühim olayların yer alması faydayı arttıracaktır.

TC İnkılap Tarihi ve Atattükçülük- MEB Yayınları
I. Dünya Savaşına kadar olan bölüm güzel, derli toplu yazılmış.
s. 24'te ki "Tablo 1.1: M. Kemal’in Fikir Hayatını Etkileyen Yazarlar, Düşünürler ve Fikir Akımları" kısmındaki bilgide ortaöğretim için uygun görülebilse de yazarların düşünceleri kısıtlamaya yol açıyor. Yıllardır konu bu şekilde ele alınıyor. Bununla birlikte Namık Kemal vb. yazıları onları tek kategoride değerlendirmenin doğru olmadığını göstermektedir.

Diğer arkadaşlar da konuya yazarsa (herhalde bizden yeterli katkı geldi) kitapların sonraki baskılarda daha faydalı hale gelmesinde katkı sağlayacaktır.
 
Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst Alt