• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Yedi yıl Savaşları

Tarih Öğretmeni

Kurucu
Yönetici
Sultan
Top Poster Of Month
Katılım
11 Mart 2009
Mesajlar
9,515
Tepkime puanı
7,734
Puanları
113
Yaş
50
Konum
Yeryüzü
Web sitesi
www.tarihbilinci.com

İtibar:

Yedi yıl Savaşları

Avrupa’da yedi yıl süren iki ayrı savaş. 1563-1570 ile 1756-1763 yılları arasında oldu.
1563-1570 yıllarındaki Yediyıl Savaşları; Lübeck, Danimarka ve Polonya’dan meydana gelen ittifakın İsveç ile mücâdelesidir. Bu savaşların sonunda İsveç yenildi. Yediyıl Savaşları sonunda Stettin Antlaşması imzâlandı. İsveç, Gotland’ı kaybetti. Narva Nehrinde deniz ulaşımında trafik serbestiyetini kabul etti.
1756-1763 yıllarındaki Yediyıl Savaşları; Prusya, İngiltere ile Avusturya, Fransa ve müttefikleri arasında oldu. Avusturya verâset savaşlarının devâmı olup, sömürgecilik ve iktisâdî sebeplerle çıktı.
Yediyıl Savaşları, karada Almanya’da, denizlerde ve sömürgelerde yapıldı. Prusya, İngiltere’nin yardımı ile 1757 Kasımında Rossbach’ta Fransa’yı; sonra Avusturya ve müttefiki Rusya’yı da yendi.
Prusya ile Avusturya, 1763 yılında Saksonya’daki Hubertsburg kasabasında yaptıkları antlaşmayla aralarındaki savaşa son verdiler. Prusya güçlenip, önemli bir devlet hâline geldi. Alman birliği meydana gelmesine sebep oldu. Paris Antlaşması ile de; İngiltere, Fransa’dan Kanada’yı, Louisiana bölgesinin Mississippi doğusundaki kısmını, Antil Adalarının birkaçını, Senegal’deki üslerini aldı. Fransa, İspanya’ya Orleans’ı ve Louisiana’nın diğer kısmını verdi. İngiliz sömürgeciliği çok gelişti.
 
İlginizi çekebilecek benzer konular
En Çok Görüntülenen Konular
 • Vestfalya Antlaşması
 • ABD´nin Kuruluşu
 • Otuz Yıl Savaşları
 • Haçlı seferleri
 • Coğrafi Keşifler
  • Konbuyu başlatan ilbilgehatun
  • Başlangıç tarihi
 • Aynı Kategoriden Son Konular

  kibela24

  Usta Üye
  Emekli
  Katılım
  12 Mart 2009
  Mesajlar
  7,910
  Tepkime puanı
  95
  Puanları
  48

  İtibar:

  Avusturya Veraset Savaşları Fransa ile Prusya’nın üstünlüğü ile sona ermişti. Bu savaş sonunda yapılan 1748 Ekslaşapel Antlaşması her iki tarafı da memnun etmediğinden yeniden taraflar arasında savaş hazırlıkları başladı. Fakat savaşa katılan taraflar arasında bazı değişiklikler olmuştu.
  Savaşta Taraflar
  Prusya Avusturya
  İngiltere Fransa
  Rusya Lehistan
  İlk olarak Prusya İngiltere ile anlaşmış bunu Fransa’nın Rusya ve Avusturya ile anlaşması takip etmişti.
  Prusya’nın Avusturya Rusya ve Fransa’ya açtığı savaşlar 1756 yılında başladı. Yedi Yıl süren savaşlar Prusya’nın aleyhine gelişti. İngiltere ise Fransa’nın bazı sömürgelerini elde etti. Bu arada Fransızları Hindistan’dan çıkararak oraya yerleşti.
  Savaş Prusya’nın aleyhine devam ederken yeni Rus Çarı III. Petro Prusya tarafına geçti. Savaştan sonra yorulan Fransa İngiltere’den barış istedi. Bunun üzerine Paris Antlaşması (1763) yapıldı.
  Buna göre :
  1. Fransa Amerika ve Hindistan’daki sömürgelerini İngiltere’ye bıraktı.
  2. Avrupa’daki arazi durumu savaştan önceki haline getirildi.
  Yorum : Yedi yıl savaşları sonunda Fransa zayıflamış İngiltere toprak bakımından çok genişlemişti. Bu savaşlar Fransa’da ihtilalin başlamasına İngiltere’de ise Amerika’da bulunan 13 kolonisi ile arasının açılmasına neden oldu. Prusya ise Avrupa’nın en güçlü kara devleti haline geldi.
   

  Talebe

  Tarih Talebesi
  Yönetici
  Vezir
  Katılım
  21 Mart 2009
  Mesajlar
  1,959
  Tepkime puanı
  3,811
  Puanları
  113
  Yaş
  39

  İtibar:

  YEDİYIL SAVAŞLARI


  Fransa ve Avusturya'nın önderliğindeki bağlaşık devletler ile İngiltere ve Doğu Prusya arasında geçen savaş (1756-1763).

  Sömürge paylaşımından kaynaklanan savaş, denizlerde, sömürgelerde ve Almanya topraklarında yapıldı. Kuzey Amerika ve Hindistan'ın sömürgeleştirilmesi konusunda Fransa ile çekişen İngiltere, 1755'te üç yüz dolayında Fransız ticaret gemisine el koydu. Fransa da, Prusya'dan Silezya'yı geri almak isteyen Avusturya ile yardımlaşma antlaşması imzaladı (1 Mayıs 1756) ve ardından İngiliz egemenliğindeki Minorca Adası'nı işgal etti. Bunun üzerine İngilizler Fransa kıyılarını ablukaya aldılar. Kuzey Amerika ve diğer sömürge topraklarındaki savaş İngilizlerin üstünlüğünde gelişti. Almanya'da savaş, II. Friedrich'in Ağustos 1756'da Saksonya'ya saldırmasıyla başladı. Rusya, İsveç ve Alman prenslikleri de Fransa-Avusturya bağlaşıklığına katıldılar. Savaş, bu cephede de Fransa-Avusturya'nın yenilgisiyle sonuçlandı. Yapılan Paris Antlaşması (10-15 Şubat 1763) ile Fransa bazı sömürgelerini İngiltere'ye, Avusturya da Silezya'yı II. Friedrich'e bıraktı. (bakınız) PARİS ANTLAŞMASI
   

  dördüncütepe

  Usta Üye
  Üye
  Katılım
  15 Ekim 2010
  Mesajlar
  104
  Tepkime puanı
  1
  Puanları
  18
  Yaş
  37

  İtibar:

  Silezya

  Değerli Hocalarım, Avusturya'nın Silezya'yı 7 yıl savaşları sonrasında terk ettiğine yönelik yanlış ve yaygın bir inanç var. Halbuki Silezya'nın Prusya'ya terki 1740-1748 arasındaki Avusturya Veraset Savaşları sonrasında olmuştur. 7 yıl savaşları sonrasındaki antlaşma ile bu durum bir kez daha teyit edilmiştir.
   

  Talebe

  Tarih Talebesi
  Yönetici
  Vezir
  Katılım
  21 Mart 2009
  Mesajlar
  1,959
  Tepkime puanı
  3,811
  Puanları
  113
  Yaş
  39

  İtibar:

  Yedi Yıl Savaşları

  Yedi Yıl Savaşları, Avrupa’nın belli başlı devletleri arasında, 1756-1763 arasında gerçekleşen bir dizi askeri çatışmadır. Avusturya, Avusturya Veraset Savaşları’nda (1740-1748) elinden çıkan Silezya bölgesini geri alabilmek için ittifak arayışı içindeydi. Fransa, Saksonya, Isveç ve Rusya ile bir ittifak oluşturmuştur. Prusya ise Ingiltere ile ittifaka gitmiştir. Esasen gerek Avusturya Veraset Savaşları, gerekse de Yedi Yıl Savaşları, aynı stratejik hedeflere yönelik savaşlardır ve tek bir savaşlar dizisi olarak kabul edilir. Bir yanda, Ingiltere ve Fransa arasında, denizaşırı sömürgelerin ve dünya denizlerindeki üstünlüğün kontrolu, diğer yandan da Orta Avrupa’da Avusturya ile Prusya arasında, bir güçler dengesi arayışı olarak kabul edilmelidir. Karşısındak bu güçlü ittifakı, ilk saldırıyı kendisi yaparak parçalamayı amaçlayan Prusya kralı II. Friedrich, 1756 yılında Saksonya’nın merkezi Dresden’e saldırarak kenti almıştır. Bir dizi küçük çaplı çatışmadan da başarılı çıkan II. Friedrich, 6 Mayıs 1757 tarihinde Prag Çatışması’nda Avusturya’yı yenilgiye uğratmıştır. Ancak ertesi sene yenilerek Bohemya’dan çekilmek zorunda kalmıştır. Ardından Isveç ve Rusya, Doğu Prusya’ya saldırdılar.

  Ruslar burada Prusya orduları karşısında belirgin bir başarı kazanmışlardır. Fransa ise batıdan Silezya’ya saldırdı. II. Friedrich bu saldırıyı karşılamış ve güçlü Fransız ordusunu bozguna uğratmıştır. 5 Aralık 1757 günü ise Avusturya birlikleri karşısında parlak bir zafer kazandı. 21 Haziran 1758 tarihinde Ingiliz ordusu Fransız ordusunu bozguna uğratmış, ardından II. Friedrich, Doğu Prusya’da Rus ordularını geri çekilmek zorunda bırakmıştır. Ancak 12 Ağustos 1759 tarihinde Avusturya – Rusya birleşik ordusuna yenildi. Bu yenilgi Prusya’nın zaten sınırlı olan askeri olanaklarını da tüketmiş oldu. II. Friedrich artık taarruz edecek askeri güce sahip değildir ve savunmada bile Ingiltere’nin mali desteğine güvenmektedir. Aralık 1762’de Çariçe Tsaritsa’nın ölümü ve yerine Prusya’ya düşmanca tutumlar beslemeyen II. Petro’nun tahta geçmesi II. Friedrich’i Rusya ile bir barış anlaşması yapmaya itmiştir. Ardından II. Petro’nun arabuluculuğuyla Isveç’le barış imzalandı. Rusya ve Isveç’in çekilmesiyle zayıflayan Fransız – Avusturya ittifakı, barış istemek zorunda kalmıştır.

  10 Şubat 1763 tarihinde Fransa ile Ingiltere arasında imzalanan Paris Antlaşmasıyla, Kuzey Amerika ve Hindistan’daki Fransız sömürgeleri üzerinde hakimiyet Ingiltere’ye geçmiştir. Prusya ile Avusturya arasındaki bu savaşlara Fransa ve Ingiltere’nin katılması esasen, aralarında yüzyılı geçkin zamandır süregelen sömürgecilik ve deniz üstünlüğü için olan politik mücadelelerdir. 15 Şubat 1763 tarihinde Avusturya ile Prusya arasında imzalanan Hubertusburg Anlaşması’yla da Silezya Prusya’ya bırakıldı.

  Sonuçları
  Yedi Yıl Savaşları’nın sonucundaki Paris Antlaşmasıyla, Ingiltere, dünya çapında deniz üstünlüğünü ve sömürgeciliğini pekiştirmiştir. Böylece hem ekonomik bakımdan hem de politik bakımdan Fransa güç kaybederken, Ingiltere denizlerdeki ve denizaşırı sömürgecilik yarışındaki üstünlüğünü sağlamlaştırılmıştır. Hubertusburg Anlaşması’yla da artık Prusya, Avrupa’nın askeri – politik anlamda güçlü devletlerinden biridir. Ayrıca Prusya, Avusturya karşısına daha etkin bir biçimde Almanya toprakları üzerinde politik bir güç olarak ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bu durum, Almanya’nın birleşmesi süreci için son derece elverişli bir zemin hazırlamıştır. Öte yandan Ingiltere’nin Yedi Yıl Savaşları’nın yol açtığı ek mali yükleri, Amerika Kıtasındaki kolonilerinde ek ve arttırılan vergilerle karşılama politikası da Yedi Yıl Savaşları’nın önemli sonuçlarından biridir. Bu vergilendirme politikası Amerika kıtasındaki Ingiliz kolonilerinin Onüç Koloni birleşerek bir bağımsızlık savaşını başlatmalarına yol açmıştır. Amerikan Bağımsızlık Savaşı’yla bu kıtadaki Kolonileşme dönemi de son bulmuştur.
   
  Üst Alt