• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Wilhelm II (1859 - 1941)

kibela24

Usta Üye
Katılım
12 Mar 2009
Mesajlar
7,971
Puanları
48
Viktorya'nın büyük kızının oğlu olarak, 1859'da Berlin'de doğdu. İyi bir öğrenim gördü. İki sene Bon Üniversitesi'nde ekonomi, politika ve hukuk okudu. Burayı bitirdikten sonra ordu hizmetine girdi.


I.Wilhelm'in 1888 yılında ölümü üzerine Prusya Kralı ve Almanya İmparatoru oldu. İmparatorluğu tek başına idare etmek istiyordu. Bu yüzden Alman İmparatorluğunu kuran Bismark'la arayı açtı ve onu başvekillikten istifa ettirdi (1890). Bundan sonra memleketin idaresini bir elden idare etmeye başladı. II. Wilhelm, bazı ülkelere ziyaretlerde bulundu. Bu arada İstanbul'a da geldi. Gelişinin hatırası olarak Sultanahmet'teki çeşmeyi yaptırdı.


İlk olarak Wilhelm, politika yüzünden ihmal edilen orduyu ele aldı ve kısa sürede düzene soktu. Devlet adamlarının, iktisatçılarının ve endüstricilerinin geceli gündüzlü çalışmaları sayesinde, Avrupa krizler içinde kıvranırken, Almanya'yı gerilikten kurtardı, dünyanın en ileri memleketi haline soktu. Sonra bu "Savaş kralı" "İtimadım parlamentoya değil, imparatorluğu ayakta tutan orduyadır" diye beyanat vermekten çekinmedi. "Almanların istikbali sular üzerindedir" diyerek, denizciliğe büyük ölçüde önem verdi. Kısa zamanda büyük bir ticaret ve savaş filosu meydana getirtti. Avusturya veliahdının, bir Sırp tarafından öldürülmesi üzerine, Avusturya yanında savaşa girerek, Birinci Dünya Savaşı'nın çıkmasına sebep oldu. Savaşın kötü gitmesi üzerine, halk ayaklandı, Kayser Berlin'den Hollanda'ya kaçtı (1918). Alman İmparatorluğundan ve Prusya Krallığından istifa etti. İlk olarak Amerongen, daha sonra Doorn'a yerleşti. 1921'de eşinin ölümünden sonra, 1922'de prenses Hermine ile evlendi. 1941 yılında öldü.
 

Talebe

Usta Üye
Katılım
21 Mar 2009
Mesajlar
933
Puanları
93
II. WİLHELM

(1859 Potsdam Şatosu/Berlin-1941 Doorn/Hollanda), Prusya kralı ve Alman imparatoru.

1888'de dedesi I. Wilhelm'in yerine geçen babası III. Friedrich'in aynı yıl ölümü üzerine tahta çıktı. Şansölye Bismarck ile çatıştı ve onu görevden ayrılmak zorunda bıraktı (1890). Caprivi'nin şansölyeliğinde, işçileri sosyalist partiden koparmak için, "yeni yol" adını verdiği bir politika izlemeye başladı. Bunda başarılı olamayınca, tutumunu sertleştirdi. Orduyu güçlendirdi, büyük bir donanma yapımına girişti ve sömürge topraklarını genişletmeye koyuldu. Askerî yardımlar karşılığında, Osmanlı İmparatorluğu'ndan Alman sermayesi için ayrılacaklar elde etti. Afrika'daki Boerler Savaşı'ndan (1904) ötürü Fransa ve İngiltere ile arası açıldı ve bir gerginlik politikası gütmeye başladı. Fas'a çıkarma yaptı (1905) ve Üçlü İttifak'ın (İngiltere, Fransa, Rusya) kurulması üzerine (1907), Avusturya ve Osmanlılara yanaştı. Arşidük Franz Ferdinand'ın öldürülmesiyle Avusturya Sırbistan'a savaş ilân edince (28 Temmuz 1914), savaşın iki ülke arasında sınırlı kalmasını savundu. Avusturya lehine olan bu öneri kabul edilmeyince Rusya (1 Ağustos) ve Fransa'ya (3 Ağustos) savaş açtı. I. Dünya Savaşı'nın Almanya'nın yenilgisiyle sonuçlanmasının ardından patlak veren ayaklanma üzerine, tahtı veliaht prense bırakarak Hollanda'ya gitti.
 
Üst Alt