• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Uygarlığın doğuşu ve ilk uygarlıklar ünitesine nasıl çalışılmalı?

ismetgu

Ismettncr
Katılım
14 Tem 2009
Mesajlar
29
Puanları
3
Yaş
37
Bu yıl sürpriz biçimde LYS tarih testinde sorulan bu ünite ilk üniteler araında en geniş ve en çeşitli başlığa sahip olan ünitedir. Geçmişte Tarih Öncesi Devirler,Tarih Bilimine Giriş ünitesinin bir parçası olarak anlatılırken bir kaç yıldır bu konular İlkçağ Tarihi olarak adlandırdığımız ünite ile birleştirildi ve Uygarlığın Doğuşu ve İlk Uygarlıklar ünitesini ortaya çıkardı. Bu bizce de daha doğru bir ünitelendirme oldu; ancak tek sakıncası zaten uzun olan üniteyi biraz daha zor bir hale getirdi.
Peki bu uzun üniteye nasıl çalışılmalı? Bir şansımız varki o da bu üniteye dair soruların çoğunlukla yorum olmasıdır. Burada ÖSYM’nin sınırlı seçenekleri yorum olarak vermesi soruların da benzer olmasına neden olmaktadır. Sizlere tavsiyem bazı bağlantılar üzerinden bu üniteyi öğrenmeye çalışın. Örnek olarak mezar ile ahiret inancını, ticaret ile kültürel etkileşimi, dine dayalı yönetim ile teokrasiyi (firavun, patesi, baş rahiplik vs.) şehir devletleri ile siyasi birliğin olmamasını... bu tür bağlantılar sorularda çok sık kullanıldığından bol soru çözmek sınavlarda bu üniteden gelebilecek sorularda işinizi kolaylaştırmaktadır. Tarih öncesi devirler içinde benzer bağlantılar söz konusudur. Avcılık ve toplayıcılık ile tüketici ve göçebe yaşamı, tarım ile yerleşik yaşamı bağdaştırmak başlıca bilinmesi gerekenlerdir.
Peki özellikle çalışmanız gerken yerler var mı? Elbette var? Bu ünitenin ilk konularından olan Mezopotamya Uygarlığı ve bu uygarlık içinde Sümerler en başta bilinmesi gereken konudur. Buna ek olarak özellikle çalışmanız gereken konular Hititler, Mısır Medeniyeti olmalıdır. Bu toplumların faaliyetleri konu anlatımlarında biraz daha ayrıntılı yer almakta ve sorularda da bu halkların insanlık tarihine katkıları vurgulanmaktadır. Hititlerin Anadolu merkezli bir devlet olması ve Türk tarihi açısından bu devlete verilen kıymet çokça sorulmasına neden olmaktadır. Pankuş meclisini yarı demokratik devlet düzeni ile Tavanannaları kadınların yönetme yetkisine sahip olması ile, anal adı verilen yıllıkları objektif tarih yazıcılığı ile ilişkilendirmeyi unutmayınız.
Son bir hatırlatma olarak bu üniteye çalışırken yukarıda sırladığım bağlantılara ek olarak gözünüze çarpan tüm bağlantıları bir yere not almanızı ve değişik zamanlarda bunu okumanızı öneririm. Elbette tüm üniteler için geçerli olan bir durum bolca soru çözmek. Ünite her ne kadar geniş olsa da doğrudan Türk tarihinin bir parçası olmadığından bir dereceye kadar detaya inilmekte bu sebeple de aynı sorular sorulmaktadır. Soru çözdükçe göreceksiniz ki aynı tür yorumlar farklı kelimelerle size verilecektir. Fakat amacınız LYS sınavı ise o zaman işiniz biraz daha zordur. Nedeni ise ezberleyecek çok fazla şeyin olmasıdır. Bu sene kolay bir soru olarak kullanılan yazı türüne bakılarak bir uygarlığın seçilmesi istendi. Umarız her yıl bu kadar basit sorular gelir. Tabi bu basit soruların herkes için basit olacağını unutmayın.

hem bilgi açısından hem de yorum açısından sizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir içeriğe sahiptir. Almanızı tavsiye eder herkese iyi çalışmalar dilerim.
İsmet TUNCER
 
Üst Alt