• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Türk Donanması, Osmanlı'dan beri ilk kez oraya gidiyor

ayyıldız

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
11 Mart 2009
Mesajlar
3,431
Tepkime puanı
274
Puanları
83
Takipçiler
27

İtibar:

[h=1]Türk Donanması, Osmanlı'dan beri ilk kez oraya gidiyor[/h]

Türk Donanması, Osmanlı Dönemi'nden sonra ilk kez Ümit Burnu'nu geçmeye hazırlanıyor.

150 yıl sonra bir ilki yaşamaya hazırlanan Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrika ülkeleri ile ikili ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunmak maksadıyla Ümit Burnu'nu geçecek. Türk Deniz Kuvvetlerinin 17 Mart-27 Haziran 2014 tarihleri arasında yapacağı, kuzey, batı ve doğu Afrika sahillerini kapsayacak olan seyire 1 Tümamiralin 4 gemi katılacak. Barbaros Türk Deniz Grubu'nun Ümit Burnu'na yapacağı seyirde TCG Gediz, TCG Oruçreis, TCG Heybeliada, TCG Yarbay Kudret Güngör gemileri görev yapacak.102 gün sürecek ve Ümit Burnu'nu dolaşarak tekrar Türkiye'ye dönecek olan Türk Deniz Grubu, görev kapsamında 15 bin deniz mili yol kat ederek 27 ülkeye uğrayacak. Görev kapsamında Afrika ülkelerine insanı yardım malzemeleri de götürülecek.

Ümit Burnu'nu 150 yıl sonra geçmeye hazırlanan Türk Deniz Kuvvetleri'nin programı hakkında Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde bulunan Donanma Komutanlığı'nda bir basın toplantısı düzenlendi. Donanma Poyraz Limanı'nda demirli olan ve ilk milli gemi olma özelliği taşıyan TCG Heybeliada gemisinde düzenlenen toplantıya Gölcük Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele, Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede, 5. Muhrip Filotillası Komadoru Deniz Kurmay Albay İhsan Bakar ve gemi personelinin yanı sıra çok sayıda basın mensubu katıldı. Toplantıda basın Toplantıda Ümit Burnu seyri hakkında bilgilendirme yapan Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede, “Afrika kıtasının batısından başlayarak, tüm Kıta'yı içine alacak şekilde, toplam 29 Afrika ülkesine yönelik eğitim ve liman ziyaretleri icra edilecek” dedi.

Tümamiral Murat Ali Dede konuşmasının devamında şöyle konuştu: “Deniz Kuvvetleri'nin düzenlediği bu seyirde, dünya denizlerinde sancak/varlık göstererek Türk Dış Politikasını desteklemek, Afrika ülkeleri ile tesis edilen ilişkilerin geliştirilmesine ve yeni ilişkilerin tesis edilmesine katkı sağlamak maksadıyla, Tuğamiral Ali Murat Dede komutasında Gediz ve Oruçreis fırkateynleri ile Heybeliada korveti ve Kudret Güngör lojistik gemisinden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu teşkil edilmiştir. Bu kapsamda Afrika kıtasının batısından başlayarak, tüm Kıta'yı içine alacak şekilde, toplam 29 Afrika ülkesine yönelik eğitim ve liman ziyaretleri icra edilecek. ABD Afrika Komutanlığınca planlanan ve Batı Afrika ülkelerinin de katılım sağlayacağı Obangame Express Tatbikatı'na iştirak edilecek. Güney Afrika'da bulunan Overberg Atış Alanı'nda güdümlü mermi ve top atışları icra edilip Hint Okyanusu'nda, deniz haydutluğu ile mücadele faaliyetlerine ve deniz güvenliğine destek sağlanacak”
Kaynak:
PHP:
http://www.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/137810.aspx
 
En Çok Görüntülenen Konular

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 0, Üyeler: 0, Misafir: 0)

Üst Alt