• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Trabzonlu Bir Yerel Tarihçi: Hasan Umur

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Web sitesi
www.tarihsinifi.com
Trabzonlu Bir Yerel Tarihçi: Hasan Umur
İsmail H. Demircioğlu

Özet:
Yerel tarih, II. Dünya Savaşını takip eden yıllarda önem kazanmış ve sıradan insanların tarihi de araştırılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda, balıkçıların, çiftçilerin, terzilerin, emekli öğretmenler ve tüccarlar gibi sıradan kişilerin tarihteki rolleri gündeme gelmiştir.
Yerel tarihin bir tarih araştırma yöntemi olmasının yanında, okullarda kullanılan bir öğretim yaklaşımı olarak da karşımıza çıkmaktadır. Yerel tarihin eğitim kurumlarında kullanılmasının pek çok faydası vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir: geçmişi bugüne getirir; tarihi basitleştirmeye yardımcı olur; aktif ve öğrenci merkezli öğretime yardım eder. Bu çalışmamanın amacı, Trabzonlu bir yerel tarihçi olan Hasan Umur’un kişiliğini, hayatını ve eserlerini tanıtmaktır. Bu çerçevede ilk aşamada, yerel tarihin tanımı yapılacaktır. Daha sonra Hasan Umur’un kişiliği, eğitimciliği ve eserleri hakkında bilgi verilecektir.

umuro

Acemi Üye
İsmail Hocamızın bu makalesinde anlattığı Hasan UMUR köyümüzün yetiştirdiği en önemli kişilerden biridir.Yerel tarih çalışmaları yapan ve mili mücadeleye destek veren bir alimdir.

Üst Alt