• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Tarihi Türkiye haritaları

Tarih Öğretmeni

Sultan
Yönetici
Sultan
Katılım
11 Mar 2009
Mesajlar
8,561
Puanları
113
Konum
Yeryüzü
Web sitesi
www.tarihbilinci.com
Koleksiyonerlik bir tutkudur. Tespihten hatta kadar birçok değişik sanat eserini toplayan koleksiyoncular vardır. Erhan Öner ise yıllarca harita toplamış. Türkiye'yle ilgili ilk renkli haritasını 1985'te Londra'da almış. Bugüne kadar 2000 civarında harita toplamış. Erhan Öner, sonunda ise topladığı haritaları dört cilt hâlinde "A Journey Through Maps From The Ottoman World to the Rebublic of Turkey Between the 15th and the 20th Centuries" adıyla yayınladı. Yayınlanan haritaların bir kısmı Avrupalılar, bir kısmı ise Türkler tarafından çizilmiş ve yayınlanmış haritalar. 15. yüzyıldan 20. yüzyılın ortalarına kadar yüzlerce harita Türkiye'nin değişik tarihlerde nasıl göründüğünü gözler önüne seriyor.

You must be registered for see images

Abraham Ortelius'un 1574 tarihli haritası.

Eserin birinci cildinde 15. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar Türkiye'nin haritaları toplanmış. İkinci cildinde Karadeniz, Trakya, Marmara Denizi, Ege Denizi, Adalar, Çanakkale ve Türkiye'nin değişik bölgelerinin haritaları yer alıyor. Üçüncü ciltte ise askerî haritalar toplanmış. Erkân-ı Harbiye Müdürlüğü, Harita Umum Müdürlüğü, Milli Müdafaa Vekâleti, Kiepert haritaları gibi birçok haritayı bu ciltte görebilirsiniz. Eserin dördüncü cildi ise İstanbul haritalarına ayrılmış. İstanbul'un değişik dönemlerde yapılmış detaylı haritaları şehrin tarihi gelişimini gösteriyor.
Türkiye'de araştırmalarınız için harita bulmak oldukça zahmet gerektiriyor. Birçok haritayı bir arada bulmak ise çok zor. Bunun sebebi ise Türkiye'nin bir harita kütüphanesi bulunmaması. Hâlbuki İskoçya'da bile milli harita kütüphanesi var ve bu kütüphanede Türkiye'nin bile birçok haritası mevcut. Bu yüzden Erhan Öner tarafından yayınlanan dört ciltlik eser araştırmacılar için önemli bir el kitabı olacak.

Erhan AFYONCU
 
Üst Alt