• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Tarih Ders etkinliği/Performans görevi fikir paylaşımı

etrak

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
14 Mar 2009
Mesajlar
108
Puanları
28
Sayın meslektaşlarım, Tarih derslerinde kullandığımız sınıf içi etkinlikler veya performans görevleri için fikir alış-verişinde bulunsak nasıl olur?

Ben performans görevi olarak: Tarih Gazetesi tasarlama, Afiş ve Slogan hazırlama, Kitap okuma sınavı, Kısa film hazırlama görevi, okul içi...
Tam içeriği görüntülemek için lütfen giriş yapın. Giriş yap veya üye ol.
 

İzmirliTarihci

Acemi Üye
Katılım
12 Eyl 2017
Mesajlar
42
Puanları
33
Yaş
28
Konum
Amasya
Bende 9. sınıflara tarihi sevdirebilmek için Performans ödevi olarak araştırma görevi veriyorum. Ama konularını kendileri buluyor ve bilenen tarih konularının dışında istiyorum. Örneğin Arabanın tarihi, veya Keşkeğin tarihi, kızlar için makyaj tarihi gibi şeyler ilgi alanlarına göre konular bulup araştırıyorlar ve ilginç şeylerde buluyorlar benimde hiç duymadığım zevkli oluyor tavsiye edebilirim.
 

nurdamla

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Katılım
16 Mar 2009
Mesajlar
487
Puanları
63
Konum
kayseri
Hepimize kolay gelsin,ben performans ödevi olarak öncelikle ders kitabındaki konuların dağıtımı ile başlıyorum,sonra yapabilecekleri maketleri veriyorum,ayrıca tarihi olaylar ile ilgili duvar gazetesi yaptırıyorum,güzel harita çizebilenlere haritalar çizdiriyorum,meslek liselerinde bunlar maalesef çok zor oluyor ama çabalıyoruz,inşallah hepimiz için güzel bir eğitim öğretim yılı olur.
 

nefset

Kalfa Üye
Katılım
12 Mar 2009
Mesajlar
51
Puanları
18
Ben 9. sınıflara her yıl "Ailenizin Tarihi " çalışması veriyorum. Ailelerinin gidebildikleri kadar gerisine giderek adlarını, nereden gelip nerelerde yaşadıklarını ,mesleklerini ,önemli olaylarını ,anılarını vs. yazmalarını istiyorum. Şimdi E devletten alt soy - üst soy yolu ile daha kolay ulaşılabiliyor isimlere. Dedelerinizden kendi dedesini ,ninesini , çocukluklarını ,köylerini, işlerini anlatmasını isteyin diyorum. dedeler yoksa yaşlı akrabalara gidin ,telefon edin öğrenmeye çalışın diyorum. Basitçe sözlü tarih çalışması yapıyorlar. Çok güzel sonuçlar alıyorum. Tabii ki sıradan olanlar da çok ama olumlu bakmaya çalışıyorum. İyi çalışmalar dilerim.
 
Üst Alt