• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Tarih 11 dersi 2 saat mi yoksa 4 saat mi seçilmeli?

mehmetakay

Usta Üye
hangisi daha faydalı olur acaba? fikirleriniz nelerdir?

m_meltem_m

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Bence 2 saat yeterli olur hocam.Çünkü 11.sınıfta öğrenciler 2 saat inkılap tarihi de görecekler üstüne 4 saat seçmeli tarih koyulursa 6 saat tarih sıkılabilirler,pek verimli olmaz diye düşünüyorum.Bizim okulda 2 saat konuldu ama sonra 4 saate çıkarıldı nedense.

Moderatör tarafında düzenlendi:

omb72

Acemi Üye
2 saat seçme şansı yok ya hiç seçeceksin yada 4

atahoca

Usta Üye
Haftalık ders çizelgesine göre seçim yapılması gerekiyor. Buna göre
Gerek 11. sınıf Seçmeli Tarih gerekse Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersleri 4'er saat seçilmelidir. 2 saat seçilemez.
Sosyal Bilimler Lisesinde ise 9. ve 12. sınıflarda 2 saat seçiliyor..
AİHL dışındaki Meslek Liselerini bilmiyorum.
bkz.
Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

Not: Danıştay aslında bu ders çizelgesini iptal etti. Fakat MEB'in sayfasında değişiklik olmadığı gibi okullara da yazı gelmedi.

karayağız

Acemi Üye
Hocam eski deyişle sözel sınıflarda 4 saat eşit ağırlık sınıflarında 2 saat seçilebiliyor. Ders çizelgesinde 2 veya 4 saat seçilebilir seçeneği var. Branş olarak bakarsak 2 saatte çok sıkı bir anlatımla halledilebilir. Yani 4 sat bu ders için ideal.Öğrenciye özümseterek etkinlikleri de güzelce yaparak 4 saatte tam olarak yetiştirilebiliyor.

atahoca

Usta Üye
Aynı problem gene mevcut. 11. sınıflarda Türk Kültür ve Medeniyeti için 4 saat yazılı iken Seçmeli Tarih için 2 saat çizelgelerde gösteriliyor. Okul türlerine göre bazı değişiklikler olabilir. Müfredatın yetişmesi konusunun dışında, müfredatın ne olduğu -seçmeli de daha önce baktığımda bir belirsizlik vardı, sonra düzeldiyse bilemiyorum- ve norm kadro durumlarında ciddi sıkıntılar çıkabilir.

Üst Alt