• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Sultan ve Kapu Halkı Ünitesi Konu, Kazanım ve Açıklamaları

Tarih Öğretmeni

Kurucu
Yönetici
Sultan
Katılım
11 Mart 2009
Mesajlar
9,429
Tepkime puanı
7,676
Puanları
113
Konum
Yeryüzü
Web sitesi
www.tarihbilinci.com

İtibar:


6.ÜNİTE : SULTAN VE KAPU HALKIKAZANIM SAYISI : 2


SÜRE (DERS SAATİ) : 4

ORAN (%) : 5,6


10.6.1. Topkapı Sarayı'nın devlet idaresinin yanı sıra devlet adamı yetiştirilmesinde ve şehir kültürünün gelişmesindeki rollerini analiz eder.

a) Padişahın ikametgâhı olan sarayın aynı zamanda devlet idaresinin ve devlet adamı yetiştirilmesinin de merkezi olduğu açıklanır.

b) Sarayın bölümleri, saray halkı ve Divân-ı Hümayun'a değinilerek Osmanlı merkezî idaresinde padişah dışındaki aktörler üzerinde durulur.10.6.2. Osmanlı siyasi hayatında bütünlük ve istikrarın sağlanmasında padişahın ve tek hanedanın önemine kanıtlar gösterir.

a) Fatih Sultan Mehmet'in merkezi otoriteyi güçlendirmeye yönelik yaptığı düzenlemelere (devletin toprakları padişahındır anlayışı, Fatih Kanunnamesi ile devletin bekası için padişaha kendi öz kardeşlerini bile öldürme izninin verilmesi, padişahın Divân-ı Hümâyunun başkanlığını vezîriâzama devretmesi, haremden evlenme usulünün ve müsadere sisteminin getirilmesi) değinilir.

b) Osmanlı nasihatname ve siyasetname geleneğine ait örneklerden hareketle devlet idarecisinin sahip olması gereken vasıflara değinilir.

c) Başlangıçtan on yedinci yüzyıla kadar şehzadelerin yetiştirilme usulü ve bunun Osmanlı yönetimine etkisi vurgulanır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst Alt