• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Süleyman Demirel çobanlığa geri döndü!

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
13 Mar 2009
Mesajlar
14,053
Puanları
113
Web sitesi
www.tarihsinifi.com
#1
Süleyman Demirel çobanlığa geri döndü!


You must be registered for see images


Günaydın’ın 21 Ekim 1970 tarihli birinci sayfasında, çeyrek sayfaya yayılmış kocaman bir haber var. Başlığı “Belge alan Süleyman Demirel çobanlık için köyüne geri döndü” olan habere göre Artvin’in bir köyünde yaşayan 13 yaşındaki Süleyman Demirel adlı ortaokul öğrencisi iki yıl üst üste sınıfta kalınca okuldan atılmış ve çobanlık yapmaya başlamış.

Küçük çobanın başbakanla isim benzerliği dışında bir özelliği yok, zaten gazetenin amacı da aralarının bozuk olduğu dönemin başbakanı Süleyman Demirel’e gönderme yapmak. Çocukken çobanlık yaptığı için “Çoban Sülü” adıyla anılan başbakan bu haberi görünce ne demiştir bilinmez, ama haberi hazırlayanların epey eğlendiği anlaşılıyor.

Haberde kullanılan üç fotoğraftan birinde Artvinli küçük çoban keçilerin yanında görülüyor. Resimaltına “Süleyman Demirel yıllar önce olduğu gibi keçileriyle baş başa” yazılmış. Haberin devamında Artvinli Süleyman’la ilgili “Sınıfta ‘başbakan’ diye çağrılmakta, arkadaşları ve öğretmenleri tarafından sevilmekte, ama yine de derslerinde başarılı olamamaktadır” yazılmış.

Günaydın’ın o dönem yayınlarında Demirel’le ilgili böyle acayip haberlere sık sık rastlanabiliyor. Gazeteyle dönemin başbakanı Demirel arasındaki husumetin sebebi ise bir yıl öncesine dayanıyor. Gazeteci Ahmet Kahraman’ın “Devr-i Süleyman” adlı kitabında yazdıklarına bakılırsa Günaydın’ın sahibi Haldun Simavi, 1969 kasım ayında yatı için yurtdışından iki klozet getirtir. Fakat lüks sınıfına girdiği ve ithal edilmesi yasak olduğu için gümrükte klozetlere el konur. Simavi’nin adamları Ticaret ve Gümrük Bakanı’na yansıtır olayı, fakat iş çözülemez. Bunun üzerine konu Demirel’e götürülür. Demirel “Böyle şeyleri bana getirmeyin” diye ilgilenmeyince Haldun Simavi açıktan cephe almaya başlar. Bu tarihten sonra Günaydın başbakanın en büyük muhalifi olur, Demirel ailesi ile ilgili sayısız yolsuzluk gazete tarafından ortaya çıkarılır. Bu durum gazetenin tirajlarını da patlatınca Günaydın epey bir süre Demirel muhalifi olarak kalacak, gazeteyle başbakan arasındaki kavga Babıali’de “hela taşı kavgası” olarak anılacaktır.
 
Üst Alt