• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Sfenksli ortostat evine döndü

Tarih Öğretmeni

Sultan
Yönetici
Sultan
Katılım
11 Mar 2009
Mesajlar
7,949
Best answers
0
Puanları
113
Konum
Yeryüzü
Web sitesi
www.tarihbilinci.com
#1
Sfenksli ortostat evine döndü

Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda 2007 yılında Bulgaristan'a kaçırılmak üzereyken ele geçirilen Sfenksli ortostatın, Gaziantep Arkeoloji Müzesi'ne getirildiği açıklandı.You must be registered for see images


Asur ve Arami sanat etkilerinin güçlü bir şekilde yansıtıldığı sfenksli ortostatın, Geç Hitit Dönemi yerleşimi olan Gaziantep'in Nurdağı ilçesindeki Sakçagözü Coba Höyük'te bulunan ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenen, sakallı, erkek başlı sfenksli ortostat ile bazı ayrıntılar hariç neredeyse bire bir benzerlik gösteriyor.
Yine aynı höyüğe ait ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenen dişi sfenksler ile Zincirli Höyük'te bulunan, Berlin ve İstanbul arkeoloji müzelerinde sergilenen dişi sfenksler ile de stil ve dönem açısından da birçok benzerlikleri bulunuyor.

76 santimetre boyunda, 84 santimetre eninde

Sfenksli ortostata en yakın benzerinin Coba Höyük'ten olması sebebiyle eserin milattan önce 9-8. yüzyıllarda ait olduğu değerlendirildi.
Esere kısa zaman içinde bakım yapılarak sergilenecek.

Dörtgen ortostat blokun ön yüzünde, üstte birbirleriyle bağlantılı 14 nar silsilesi, altında kabartma halinde profilden sakallı insan başlı, kanatlı, aslan gövdeli, yılan kuyruklu, yürür halde bir sfenks betimlemesi yer alan eserin, 76 santimetre boyunda, 84 santimetre eninde ve 20-28 santimetre kalınlığında.

Gaziantep Valiliği'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Başında boynuzlu bir külah bulunan, badem gözlü, bukleli uzun sakallı, dalgalı ve bukleli uzun saçlı olan erkek başı, ani bir geçişle kanatlı bir aslan gövdesinin üzerine yapılmıştır. Aslan şeklinde yapılmış olan gövdenin göğüs kısmına ise üst üste binen pul yapılmıştır.
Ön ayakların iç kısım başlangıcından gövde gerisine doğru da 6 adet kanat yapılmıştır. Kanat uzunluğu gövdeyi geçerek, yukarıya doğru kıvrılmış, bir kısmı kırık ve eksik olan yılan başlı kuyruğun bir kısmını kapatmıştır. Sfenksin kaburgalarını belirtmek için ise dikine 5 adet kaburga yapılmıştır.
Arka ayakların diz eklemlerine ise noktalı bezeme yapılmıştır. Sfenskli ortostat blokunun ön kısmında ise görülebildiği kadarıyla bir hayat ağacı ve ağacın tepesinde ise muhtemelen kartal olan bir kuş figürüne yer verilmiştir. Ortostatın arka kısmı kanat ve ayak hizasından kırık ve eksik olup, bu kırık sadece kuyruğun bitiminde bulunan yılan başının tahrip olmasına sebep olmuştur."
Kaynak: AA
 
Üst Alt