• İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun

taval

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
#1
Mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik eder, Alem-i İslam'a, Türk Dünyasına, Tüm İnsanlığa Hayırlara Vesile Olmasını Cenab-ı Hakk'dan Niyaz Ederim.

 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
#2
?

Anlamadım
 

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
#4
bende neyi anlamadığınızı anlamadım???
yarın bayram mı ?


ne kaldı ki bayrama...
biraz erken kutladık...olur ya şimdiden bir yerlere gidenler olur,
siteye uğrayamayanlar olur....
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

taval

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
#5
bayramımız pazar günü... şimdiden tebrik edeyim dedim... ne de olsa bayrama memlekete gidecek arkadaşlar belki int. erişemezler diye düşündüm.. çok mu erken oldu..?
 

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
#6
Ne bileyim... Başlığı görünce şaşırdım. Yarın bayram mı diye.

Bir olmayıca birlikte olmuyor.

Hayırlı bayramlar...
 

kibela24

Veliaht
Yönetici
Veliaht
#7
Ramazan Bayramı ya da Şeker Bayramı İslam aleminde, oruç tutma ayı olan Ramazan'ın ardından üç gün boyunca kutlanan dini bir bayramdır. Hicri takvime göre onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç gününde kutlanır. Bayramdan bir önceki gün, Ramazan ayının son günü olan arefedir.

Köken bilim
Arapça kökenli bir sözcük olan "Ramazan", "Ramaza" (çok sıcak olma) kökünden gelir. Bunun nedeni muhtemelen Ramazan orucu ibadeti ilk uygulanmaya başlandığında yaz aylarına tekabül ediyor olmasıdır.Bu bayramda ziyaretçilere, şeker sunmak töresi yerleşmiş bir gelenek olduğu için bayrama, Şeker Bayramı da denir.

Arapçadaki adı 'îd El-fitr'dir (Arapça: عيد الفطر). Fitr kelimesi Arapça'da kahvaltı anlamına gelir ve ramazanın bitimiyle birlikte yapılan ilk kahvaltıyı ifade eder. Ramazan bayramı oruç süresinin bitmesi dolayısıyla yapılan bir tören niteliğindedir.

Tarih
Ramazan Bayramı, Hicret'in ikinci yılından sonra kutlanmaya başlandı. Bu bayramda yapılması gereken tüm törenler ve ibadetler Muhammed bin Abdullah tarafından düzenlendi. İlk ramazan bayramıyla ilgili işlemler de onun tarafından yapıldı.

Özellikleri

Ramazan bayramının üç ayrı özelliği vardır:

1. Müslümanlar zekat görevini bu bayramda yerine getirir.
2. Müslümanlar arasında karşılıklı görüşme, barışma ve birbirini ziyaret etme ve hediyeleşme adettir.
3. Müslümanlar bu bayramda, özellikle bayram namazından sonra yakınlarının kabirlerini ziyaret ederler.

Ramazan Bayramı, Ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun da sonunu ifade eder. Ramazan ayı biterken, oruç da biter ve Ramazan Bayramı'nın ilk günü olan Şevval ayının birinci gününde oruç tutulmaz.

Ramazan Bayramı'nın bu ilk gününde camilerde bayram namazı kılınır. Bayram namazını yalnız erkekler kılar. Bayram namazından sonra ise hutbe okunur. Namazın bitmesiyle bayrama girilir ve bayrama dair etkinlikler başlar; aile ve arkadaş ziyaretleri, çeşitli eğlenceler gibi. Ayrıca Ramazan Bayramı boyunca müslümanlar, gerek ziyaretlerde gerekse haberleşme teknolojilerini kullanarak birbirlerinin bayramını kutlar.

Ramazan ayı ve bayramının İslam ve Türk kültüründe önemli bir yeri vardır. Ramazan ayı boyunca Türkiye genelindeki büyük camilerin minareleri arasına mahya denilen ışıklı süsler asılır. Ramazan ayının ilk günlerinde genelde "Hoşgeldin ya Şehri Ramazan" benzeri mesajlar gösteren bu süsler, Ramazan ayı boyunca her gece farklı bir mesaj göstermesi için değiştirilir. Ramazan bayramından birkaç gün önce mahyalarda genellikle "Elveda" benzeri uğurlama mesajlarına yer verilir.

Ramazanın son haftasında bayrama hazırlık olarak evler temizlenir, bayramlık elbiseler dikilir. Anadolu köylerinde, ramazan bayramında şenlikler düzenlenir. Davul, zurna, kemençe gibi yerli çalgılar çalınır, halk oyunları oynanır. Bazı yerlerde bayramda yoksullara yemek yedirilir. Şehirlerde, özellikle askerî birliklerin bulunduğu bölgelerde bayramın gelişi topla bildirilir, bayram günlerinin belli saatlerinde (genellikle namaz vakitlerinde) top atılır.

Türkiye'de Ramazan ayı ve bayramıyla özdeşleşen bir başka kültürel öğe de gölge oyunudur. "Hacıvat ve Karagöz" ile gölge oyunu Türk kültürünün önemli bir parçasını oluşturur. Eski zamanlarda, gölge oyunu ramazan gecelerinde insanların en büyük eğlencesini oluşturmaktaydı. Aileler iftardan sonra toplanıp gölge oyunu izlemeye giderlerdi. Her ne kadar bugün bu gelenek pek revaçta olmasa da, halâ Ramazan ayı ve bayramıyla özdeşleşmişliğini korumaktadır. Ramazan'a ilişkin her türlü etkinlik ve çalışmada, gölge oyunu ve karakterleri en baş figürler olarak yer almaktadır.

Ramazan bayramı ailelerin bir araya gelip beraberce eğlendiği, etik anlamda ailenin önemini vurgulayan bir bayramdır. Herkes çok özenli giyinir. Çocuklar bayramlıklarını giyerler. Ramazan Bayramı'nda ailelerin genç bireyleri daha yaşlı olan bireyleri ziyaret eder. Büyüklerin elleri öpülür. El öpen çocuklara büyükleri harçlık verir. Tatlılar, şekerler, çikolatalar ikram edilir. Baklava en çok sevilen ve ikram edilen tatlılardan biridir. Ayrıca küs olanların bayram sebebiyle barışması da bir gelenektir.

Ramazan Bayramı boyunca (3 gün) nüfusunun çoğunluğu müslüman olan ülkelerde genellikle resmî tatil ilân edilir.

Alıntı 
#8
Site sakinlerinin bayramını ktebrik eder, Mübarek Ramazan Bayramının Türk-İslam Alemine hayırlar getirmesini Yüce Allah'tan (c.c.) niyaz ederim...
 

Alperen Selçuklu

Veziri Azam
Vezir-i Azam
#9
Ramazan Bayramınızı kutlar Türk ve İslam alemine hayırlar getirmesini Allahü Teala Hz. lerinden niyaz ederim...
 

ayyıldız

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
#11
Bayramnızı en içten dileklerim kutlar, bu güzel Günlerin Türk İslam alemine hayırlara vesile olmasını Allahtan niyaz ederim.
dua ile.


Bugün Bayram erken kalkın çocuklar.. :flowers2: Sevgiyle kalın emi :yahoo:

Çikolatalardan baklavalardan bana da ayırın :w00t2::band:

[DAILY]video/x9vcjz_baryy-mancobugun-bayram_music[/DAILY]
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
#13
ramazan bayramınız şimdiden kutlu olsun.umarım nice güzel bayramlar mutlu günler görmek nasip olur biz kulllara.sağ olana herşey mümkün bu mümkünlüklerin en güzelleri sizlerin olsun.rabbim hakkımızda hayırlısını ihsan eylesin.tekrar iyi bayramlaar sizlerle olmak güzel :)
 

bal

Vezir
Yönetici
Vezir
#14
Hep bir arada, sevgi dolu ve huzurlu nice bayramlar geçirmek dileğiyle, Ramazan Bayramınız kutlu olsun!
 

Tarih Öğretmeni

Sultan
Yönetici
Sultan
#15
Nice bayramlara... Büyüklerimin ellerinden öperim...
 
#16
Hayırlı Bayramlar
 
#17
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.

Bir aylık orucun bayramı. Affedilmenin sevincinin bayramı. Kulluğun yaşandığı bir neşe günü...

Ramazan Bayramınızı kutlar Türk ve İslam aleminde hayırlara vesile olmasını Allah (cc) niyaz ederim...
 
Üst Alt