• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Osmanlı'dan miras lezzetler bayram sofralarına hazırlanıyor

Tarih Öğretmeni

Sultan
Yönetici
Sultan
Katılım
11 Mar 2009
Mesajlar
7,949
Best answers
0
Puanları
113
Konum
Yeryüzü
Web sitesi
www.tarihbilinci.com
#1
Osmanlı'dan miras lezzetler bayram sofralarına hazırlanıyor

Edirneli şekerlemeciler, Osmanlı'dan günümüze miras kalan tatlıları bayrama yetiştirmek için gece gündüz çalışıyor.
You must be registered for see images

Edirne'de bulunan şekerlemeciler, bayram sofralarını Osmanlı mirası lezzetlerle tatlandırmak için mesailerini artırdı.

Talep fazla olduğu için mesailerini iki katına çıkaran şekerlemeciler, imalathanelerinde hummalı bir çalışma gerçekleştiriyor.


You must be registered for see imagesŞekerlemeci Arif Meriç, tarihi tatlıları bayrama yetiştirmek için gece gündüz çalıştıklarını söyledi.


Bayram sofralarının tarihi lezzetlerle tatlandığını belirten Meriç, "Edirneli şekerlemeciler olarak tatlı bir yoğunluk yaşıyoruz. Biz el üretimi yaptığımızdan dolayı yoğun bir çalışma içindeyiz" dedi.


You must be registered for see imagesOsmanlı'dan miras lezzetleri bayram sofraları için hazırladıklarını anlatan Meriç, şunlardan bahsetti:


"Kurban Bayramı'na en özel tatlımız 'Alüyyül ala' lokumu. Antep fıstığı, fındık ve safrandan yaptığımız bir lokum. Bunun yanında geleneksel olarak yaptığımız badem ezmesi, kavala kurabiyesi ve lokum çeşitlerimiz var. Aynı zamanda şekersiz badem ve fındık ezmeleri yapıyoruz. İnsanlar bu tatlara ilgi gösteriyor."


You must be registered for see imagesŞekerlemeci Kemal Kılıç, bayrama doğru satışlarda artış yaşandığını belirterek, "Bayram içinse mesaimiz devam ediyor. Bayramın yaklaşmasıyla bizim de üretimimiz arttı. Edirne'nin tarihi lezzetleri bayramın en güzel şekilde geçmesi için hazırlanıyor. Vatandaşlar, bayram ziyaretlerinde misafirlerine ikram etmek ve hediye olarak götürmek için geleneksel tatları tercih ediyor. İşlerden çok memnunuz. Tatlı bir satış dönemi yaşıyoruz" dedi.
 
Üst Alt