• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Osmanlı’da Vakıf Müessesesi konu özeti

Talebe

Tarih Talebesi
Yönetici
Vezir
Katılım
21 Mart 2009
Mesajlar
2,310
Tepkime puanı
6,092
Puanları
113
Yaş
40
Takipçiler
12

İtibar:

7.5. OSMANLI’DA VAKIF MÜESSESESİ

-İslam tarih ve medeniyetinde önemli bir hayır müessesesi olarak kabul edilen vakıf; bütün İslam ülkelerinin sosyal, ekonomik ve kültürel hayatında son derece etkili olmuştur.

-Vakfın temelini insanlığa karşı şahsi ve vicdani sorumluluk hissi, iyilik, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma duygusu gibi değerler oluşturmuştur.

-Osmanlı Devlet'inde toplumdaki sosyal dengenin sağlanmasında etkili olan vakıflar; sosyal barışın ve adaletin korunmasında devlet, toplum ve fert ilişkisinin olumlu yönde gelişmesinde önemli rol oynamıştır.

-Devlet; cami, imarethane, medrese, şifahane, hamam ve kervansaray gibi dinî ve sosyo-ekonomik tesisleri vakıflar yoluyla yaptırmıştır.

-Osmanlı Devleti, hayırseverleri teşvik edici bir rol üstlenmiş padişahlar başta olmak üzere hanedan üyeleri ve birçok devlet adamı da çeşitli vakıflar kurmuştur.

-Sahibi bulunduğu bir mülkü toplumun yararına ebedî olarak tahsis eden yani vakfeden kişiye vâkıf, vakfedilen mala mevkuf denirdi.

-Vakfın işleyişini, amaçlarını anlatan ve vakfın tüzüğü kabul edilen vakfiyenin, kadının onayından geçmesi gerekirdi.

Vakıf Kültürü

-Osmanlılarda bir külliyenin bittiği yerde diğerinin birimleri başlıyor, böylece şehir dokusu ortaya çıkıyordu.

-İstanbul, hayrat külliyelerinden oluşan bir şehirdi.

-Osmanlı külliyeleri sadece ibadet yeri, öğretim merkezi veya fakir barınağı değildi.

-Osmanlı Devleti'nde sosyal hayatta bilinen vakıfların yanında ayrıntı gibi görünen pek çok alanda hizmet veren vakıflarda vardır.

-Öksüz ve Yetim Çocukları Barındıran Vakıftan, Âmâlara Hizmet Eden Vakıf a; Sokak Hayvanlarına Ekmek Veren Vakıf tan, Kadın Sığınma Evi Vakfı'na; Sosyal Güvenlik Vakfı'ndan, Ölçü ile Ekmek Dağıtan Vakıf a kadar pek çok vakıf kurulmuştur.
 
Üst Alt