• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Osmanlı Karikatürleri

kibela24

Usta Üye
Katılım
12 Mar 2009
Mesajlar
7,970
Puanları
48
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş yap veya Kayıt ol anlayışınız için teşekkürler.

[/quote]
 

kibela24

Usta Üye
Katılım
12 Mar 2009
Mesajlar
7,970
Puanları
48

[/quote]
 

ayyıldız

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
11 Mar 2009
Mesajlar
3,459
Puanları
83
Avrupa Karikatürlerinde II. Abdülhamid ve Osmanlı İmajı
Bugünlerde her ne hikmetse Sultan Abdülhamid çok tartışılır oldu. Karikatür deyince aklıma geldi Trabzon Fen- Edb. Tarih Bölümü Öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Necmettin Alkan hocamızın hazırladığı kitabı tüm tarih öğretmenlerinin görüp incelemesini isterim.

SELİS KİTAPLAR

Bu kitabın konusunu, Sultan II. Abdülhamid ve dönemi hakkında farklı devletlerde çeşitli dergilerde yayınlanan karikatürler ve bunların yorumları oluşturmaktadır.

Karikatürler tarih araştırmaları açısından bir hayli önem taşır. Yapıldığı dönemde bakılıp geçilen pekçok karikatür, kitaptada görüleceği gibi, yıllar sonra o devri aydınlatan birer vesika haline dönüşebilmektedir.

Osmanlı padişahları arasında II. Abdülhamid ve dönemi de , Avrupalı karikatürcüler tarafından çok fazla ilgi görümüştür. Avrupa basınında özellikle bu döneme ait yüzlerce karikatür bulmak mümkündür. Bu karikatürler aynı zamanda Avrupa nezdindeki Osmanlı imajı hakkında da önemli bilgiler vermektedir.

1876-1909 yılları arasını konu edinen Batılı karikatürler hakkında Türkiye'de herhangi bir çalışma henüz yapılmamıştır. Dolayısıyla, elinizdeki bu çalışma, söz konusu alanda yapılmış ilk ve tek eser özelliğine sahip olmakta; bu bağlamda önemli bir boşluğu doldurmaktadır.
 

maltepe40

Acemi Üye
Katılım
18 Eyl 2010
Mesajlar
17
Puanları
3
karikatürlerle b. selçuklu tarihi

arkadaşlar acil olarak karikatürlerle b. selçuklu tarihi arıyorum. yardmcı olursanız sevinirim. hrkese kolay gelsin.
 
Üst Alt