• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Osmanlı Devletinde Toprak Sistemi Hakkında bir soru (yardım)

TarihTutkusu

Acemi Üye
Üye
Katılım
18 Ocak 2020
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Yaş
30

İtibar:

Merhabalar
Toprak sistemi (kpss) çalışıyorum. Ve Birkaç soru sormak istedim.

1-) Yurtluk toprakları, Sınır boylarını koruyan askerlere verilen topraklar olarak tanımlanmış. Burada vermekten kasıt işletmesi için toprağı vermek mi ? yoksa vergi gelirini tahsis etmekmi ? Hangi tanım daha doğru ?
soruyu daha kısa sormak gerekirse, işletme hakkımı verilmiş yoksa toprağın vergi gelirini toplama hakkımı verilmiş ?


2-) Ocaklık toprakları, kale ve tershane çalışanlarına verilen topraklar diye yazıyor. Burada vermekten kasıt, işletmesi için verilen topraklar mıdır ? Yoksa toprağın vergi gelirinin tahsis edilmesimidir ? Hangi tanım daha doğru ?
soruyu daha kısa sormak gerekirse, işletme hakkımı verilmiş yoksa toprağın vergi gelirini toplama hakkımı verilmiş ?

3-) Malikane toprakları, üst düzey askeri hizmet yapmış devlet memuru kimselere verilen topraklar diye yazıyor. Burada vermekten kasıt, işletmesi için verilen topraklar mıdır ? Yoksa toprağın vergi gelirinin tahsis edilmesimidir ? Hangi tanım daha doğru ?
soruyu daha kısa sormak gerekirse, işletme hakkımı verilmiş yoksa toprağın vergi gelirini toplama hakkımı verilmiş ?

4-) arpalık toprakları, üst düzey hizmet yapmış devlet memuru kimselere ek gelir amacıyla veya emeklilikte verilen topraklar diye yazıyor. Burada vermekten kasıt, işletmesi için verilen topraklar mıdır ? Yoksa toprağın vergi gelirinin tahsis edilmesimidir ? Hangi tanım daha doğru ?
soruyu daha kısa sormak gerekirse, işletme hakkımı verilmiş yoksa toprağın vergi gelirini toplama hakkımı verilmiş ?

5-)Saliyaneli eyaletlerde malikane, paşmaklık, mukata, dirlik, vakıf, metruk mevat, yurtluk, ocaklık, arpalık arazilerden hangileri bulunabilir ?


6-)Saliyanesiz eyaletlerde malikane, paşmaklık, mukata, dirlik, vakıf, metruk mevat, yurtluk, ocaklık, arpalık arazilerden hangileri bulunabilir ?


Ayrıca Aşağıdaki Notları çıkardım. Yanlış yazdığım bir yer varsa kontrol edip düzeltmenizi isterim.
*Paşmaklık: Vergi geliri padişahın annesi, eşi ve kızlarına(yani hareme) tahsis edilen topraklardır.
*Mukataa(Havass-ı Hümayun): Bu toprakların vergi gelirleri nakit ihtiyacını karşılamak için iltizam ihalesi ile satılır böylelikle doğrudan devlet hazinesine nakit para girer.( Saliyaneli eyalet toprakları mukaata toprağıdır. )
*Dirlik: Bu toprakları işletenler vergilerini tımarlı sipahilere ve memurlara öderler. Böylece devlet hazinesinden maaş bütçesi çıkmamış olurç Statü bakımından Has, Zeamet, Tımar olarak 3 kısma ayrılır.
Has Arazi--> Geliri 100.000 akçeden fazla olan, sadece Padişahın, Vezirin ve Şehzadenin sahip olduğu topraklardır.
Zeamet Arazi--> Geliri 100.000 akçeden az olan, Kadılara ve orta düzey memurlara verilen topraklardır.
Tımar Arazi-->Geliri 20.000 akçeden az olan, askerlere din görevlilerine sıradan memurlara verilen topraklardır.
NOT: Has sahipleri ilk 100.000 akçe hariç sonraki her beş bin akçe için bir cebelü beslerdi. Zeamat sahipleri ilk yirmi bin akçe hariç sonraki her beş bin akçe için bir cebelu beslerdi. Tımar sahipleri gelirlerinin üç bin akçesini geçimleri için ayırırdı. Buna kılıç tımarı denirdi. Geri kalan her üç bin akçe için bir cebelü beslerlerdi.

*Vakıf toprakları: Devletin vergi almadığı topraklardır. Devlet bu toprakların gelirinin tamamını, sosyal devlet veya hayır işleme ilkesiyle kurulan vakıflara bırakmıştır. Vakıflar bu toprakları işletir, gelirlerin bir kısmı Vakıf personeline gider. Kalan kısmı ile vakıf işleri yapılır. Vakıf yöneticisine mütevelli denir. Eğitim sanat din kültür sağlık ticaret vb konularda kurulmuş vakıflar mevcuttur. Vakıflarda askeri oluşumlar yoktur. Vakıf misyonunu tamamlayınca, ilgili vakıf toprağı tımar toprağı olur.
*Metruk: Ortak kullanılan topraklardir. Mesela mesire(piknik-gezi alanı), pazar yeri gibi.
*Mevat: Verimsiz topraklardır.(bataklık çöl gibi)
 
En Çok Görüntülenen Konular
Son düzenleme:
Üst Alt