• İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.

Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun

#1
MEVLİD KANDİLİ MESAJI


Tarih: 24.02.2010

Yüce Yaratıcı’nın Kuran-ı Kerim’de “yüce bir ahlak üzere” olduğunu belirttiği ve tüm insanlara rahmet elçisi olarak gönderdiği, peygamberlik zincirinin son halkası olan Sevgili Peygamberimiz (sav)’in hicri takvime göre doğumu vesilesiyle kutlayageldiğimiz Mevlid Kandili’ni 25 Şubat Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gece idrak edeceğiz.
Kur’an-ı Kerim’de “Andolsun ki Rasûlullah’da sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çokça zikredenler için mükemmel bir örnek vardır.” (Ahzâb, 33/21) buyrularak Sevgili Peygamberimizin hayatı bizlere yaşanabilir ‘en güzel örnek’ olarak takdim edilmiştir. Hz. Peygamberi örnek almak, ancak O’nun insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı daveti hayatımıza yansıtmakla ve güzel ahlakını bir bilinç ve hayat tarzı olarak davranışlarımızın mihveri yapmakla mümkündür.
“Nitekim kendi aranızdan, size ayetlerimizi okuyan, sizi her türlü kötülükten arındıran, size Kitabı ve hikmeti öğreten, ayrıca bilmediklerinizi de öğreten bir peygamber gönderdik.” (Bakara, 2/151) ayet-i kerimesinin açıkça dile getirdiği gibi, ilahi hitabı bizlerle buluşturan Rahmet Elçisi (sav), aynı zamanda o kelamı bize açıklamış ve onun hayat veren mesajını bizzat yaşayarak bizlere aktarmıştır. Kur’an ve bütün ahlaki erdemleri şahsında toplayan Hz. Peygamber, tüm insanlığa bir kurtuluş ve diriliş çağrısı yapmıştır. İşte Mevlid Kandili ve diğer mübarek gün ve geceler, bu çağrıyı gönlümüzde, zihnimizde ve hayatımızda diri ve canlı tutmak adına fırsat günleridir.
Dünyanın sanal ve geçici meşgalelerinin ve sonu gelmez heveslerinin bütün hayatımızı ve geleceğimizi ipotek altına aldığı modern dönemde, Rabbimizin rahmet yüklü mesajı Kur’an-ı Kerim’i ve âlemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamberimiz (sav)’in Sünnetini daha iyi anlamaya, bunun için de gönlümüzü Kur’an’a açmaya ve Sevgili Peygamberimiz(sav)’in örnek hayatını ve ahlakını rehber edinmeye ne kadar çok ihtiyacımız var. Çünkü Kur’an ve Sünnet, bizi sıradan bir canlı olmaktan kurtarıp aslımıza döndüren bir çağrı olarak, bize kendimizi, Rabbimizi ve varoluşun sırrını tanıtan bir hakikat bilgisi olarak 14 asırdır bizleri korumuş, dünya hayatının engebeli yolculuğunda dimdik ayakta durmamızı ve dosdoğru yol üzere yürümemizi sağlamıştır. Öyleyse Mevlid Kandili’nde Kur’an’la ve Peygamberimiz(sav)’in Sünneti ile buluşalım, onları evimize misafir edelim, Peygamber Efendimizi daha yakından tanıyalım, çocuklarımızı O’nun sevgisi ile yetiştirelim, Kur’an-ı okuma ve anlamayı ibadet, yaşamayı hayatımızın gayesi edinelim.
Bu duygu ve temennilerle, Sevgili Peygamberimizin dünyayı şereflendirmesinin yıldönümü olan Mevlid kandilinin bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesini, O’nu ve insanlığa getirdiği en büyük hediye olan Kur’an’ı yakından tanımamıza ve çağrısı etrafında birleşmemize vesile olmasını Yüce Mevlâ’dan niyaz eder, vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın ve bütün İslam âleminin Mevlid Kandilini tebrik ederim.
Prof. Dr. Ali BARDAKOĞLU
Diyanet İşleri Başkanı
 
#2
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
Kandiliniz mübarek olsun.


You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.

‘Habib’in yolunda yüreği sürçenlere…
Evvel göğe bakardık güneş çalkalanırdı
İçimizde bin debdebeyle mühr-ü nebi müjdesi taşıyan kervanlar
İpil ipil geçerdi alnımızdan
Çoktan unutulmuş bir yeminin nefti kelimeleriyle
Ve senin ham meyvaları olgunlaştıran sesin
Kutsal neşidelerle soluyan bir kubbe gibi kapanırdı
Soylu yetimliğimiz üstüne mor bir çöl gecesi susuzluğunda
Ezelden memnu öykülerin hülyasıyla
Biz böyle değildik tufan kalıntıları başucumuzda
Her gece en diriltici öpüşleriyle toprak kokusu
Her sabah yıldızlar semaha kalkardı damarlarımızda
Çünkü bizi menekşelerin ahı tuttu ten hummasıyla
Yoğrulan bir leke sağ yanımızda güya aşk suretinde
Tebdil-i kıyafet çünkü her tanrı muzdarip bir kavistir ruhun selamlığında
Yalınız ölüm uzatır defne dalı ve ne çare biliyorum artık:
bozarsa kan bozar ancak kan!
bu simsiyah rüyayı
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
 

kibela24

Veliaht
Yönetici
Veliaht
#3 

taval

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
#4
“Andolsun ki Rasûlullah’da sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çokça zikredenler için mükemmel bir örnek vardır.”

Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun...
 

Tarih Öğretmeni

Sultan
Yönetici
Sultan
#5
Mevlid Kandilinizi tebrik eder, tüm İslam âlemine barış, huzur ve bereket getirmesini temenni ederiz.
 

kristal

Veliaht
Veliaht
#9
Allah'ın aşkıyla yan bu gece, Mevlana gibi dön bu gece, secdeye varıp huzura erince, şu fakiride an bu gece. Hayırlı kandiller!
 
#12
 

Alperen Selçuklu

Veziri Azam
Vezir-i Azam
#13
"Gitmesin nâm-ı şerifin bu dilimden dem-be-dem
Dertli gönlüme devadır can bulur ondan safâ,
Umaram her bir adın başka şefaat eyleye,
Ahmed ü Mahmud Ebu'l-Kasım Muhammed Mustafa(sav)" Muhibbi
 

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
#14
 

Avşar Bey

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
#15
Mübarek Mevlid Kandilinizi tebrik ile,ülkemize ve Alem-i İslam'a barış ve huzur getirmesini temenni ederim.
 

kibela24

Veliaht
Yönetici
Veliaht
#17
Herkesin kandılı mübarek olsun
 
Thread starter Similar threads Forum Replies Date
Aslı Din 0
Aslı Tarih Kitap Tanıtımları 0
Aslı M 4
Tarih Öğretmeni Osmanlı Tarihi 0
I Mimari Eserler 0

Similar threads

Üst Alt