• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Mehmet Akif’in Şiirlerinde Milli Mücadele

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
13 Mar 2009
Mesajlar
14,169
Best answers
0
Puanları
113
Web sitesi
www.tarihsinifi.com
#1
Mehmet Akif’in Şiirlerinde Milli Mücadele
Kadir ŞEKER

I. Dünya Savaşı sonrasında İttifak Devletleri yenilmiş ve İtilaf Devletleri tarafından ağır şartlarda anlaşmalar imzalamak zorunda bırakılmıştır. Osmanlı Devleti de Mondros Ateşkes Antlaşmasını imzalamaya zorlanmıştır. Antlaşmanın imzalanması ve Anadolu’nun yer yer bu anlaşmaya göre işgal edilmesiyle birlikte, Mustafa Kemal’in önderliğinde Samsunda Milli Mücadele hareketi başlamıştır. Pek çok aydın, asker, din adamı İstanbul’dan Anadolu’ya geçerek Milli Mücadeleye askeri ve siyasi destek vermiştir. İşte böylesi bir ortamda Mehmet Akif de, Milli Mücadeleyi “Büyük bir gaza” olarak algılayarak Mustafa Kemal’in yanında yer almıştır.

Akif, sadece Ankara’da değil, Kastamonu, Balıkesir, Aksaray, Burdur gibi pek çok Anadolu vilayetini dolaşarak buralarda vermiş olduğu vaazlarla, mitinglerdeki konuşmalarla ve yazmış olduğu şiirlerle Milli Mücadeleye destek olmuştur. Şiirlerinde ümitsizliği, tembelliği ve korkuyu yeren, çağdaşlıktan, çalışmadan ve mücadeleden bahseden şairimiz özellikle Milli Mücadele döneminde yazmış olduğu şiirleriyle cephede çarpışan askerlerimize ve cephe gerisinde askerlerimize lojistik destek veren milletimize moral aşılamaya çalışmıştır.
Bu bildiride Milli Şairimiz Mehmet Akif’in milletimizin kurtuluşu adına vermiş olduğu mücadelesi Safahat isimli eseri göz önünde bulundurularak incelenmeye çalışılmıştır.Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
 
Üst Alt