• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Lise tarih ders kitaplarını değerlendirir misiniz? Teşekkürler

Lise tarih ders kitaplarını beğeniyor musunuz?

• Lise tarih ders kitaplarını içerik açısından çok beğeniyorum.

Kullanılan: 0 0.0%
  • Lise tarih ders kitaplarını içerik açısından yeterli buluyorum.

• Lise tarih ders kitaplarını içerik açısından olması gerektiği gibi.

• Lise tarih ders kitaplarını içerik açısından hiç beğenmiyorum.

• Kullanılan toplam oy
    0
  • Anket kapatılmış .

ernaker

Çırak Üye
Kıymetli arkadaşlarım ve de meslektaşlarım. 5-9 Ekim tarihleri arasında Antalya'da yapılacak olan ders kitaplarını değerlendirmek üzere yapılan çalıştaya davet edildim. Tarih ders kitaplarımızla ilgili her türlü görüş eleştiri ve isteklerinizi orada dile getirmek istiyorum. yorumlarınızı not edeceğim kıymetli yorumlarınızı yazarsanız sevinirim. kitaplardaki kazanımları etkinlikleri resim ve haritalar öğretim programlarıyla ilgili de görüşlerinizi de bekliyorum. yanıt yazarsanız çok sevinirim.

ernaker

Çırak Üye
arkadaşlar yukarıdaki anketi de oylarsanız sevinirim.

heredotqqq

Vezir
Vezir
Bi ara okuldan istenmişti ben de bunları yazmıştım bi bakın derim hocam.Rapordaki yazdığım eleştirilerden sonra mıdır yoksa zaten olacak mıydı bilmem ama 10. sınıf kitabındaki Fransız ihtilali resmi değişti yeni baskılarda biraz daha anlamlısı kondu.

percy

Vezir
Yönetici
Vezir
Diğer meslektaşlarım yorumlarıma katılabilir veya katılmayabilir kendimce kitaplarda eksik gördüğüm birkaç noktaya değinmek istiyorum.
1. Ç.T.D.T kitabı çok fazla ayrıntı içeriyor, daha kısa ve öz olabilir.
2. Lise 2'de okutulan Osmanlı tarihinde olaylar eski kitaplardaki gibi her padişah dönemi ayrı ayrı anlatılmış olsa daha faydalı olabilir.
3. İşlenen her ünitenin sonunda neler öğrendik kısmı konularak (En fazla bir sayfa olacak şekilde) Anlatılan konunun özü maddeler halinde sıralanabilir.

ernaker

Çırak Üye
ilgi ve alakanıza daha şimdiden teşekkür ederim

ismetgu

Ismettncr
[h=2] [/h]bende böyle bir kısa makale yazmıştım sitemde.
umarım görüşlerimizi çalıştaya yansıtabilirsiniz.

ernaker

Çırak Üye
yukarıda yanıt verilmiş görmedim kusuruma bakmayın hocam

Moderatör tarafında düzenlendi:

turgutreis

Kalfa Üye
Arkadaşlar,
Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi kitabı öğrencilere çok karışık geliyor. Özellikle çokça konulan renkli çerçevedeki metinler asıl konuyu dağıtıyor ve öğrenmeyi zorlaştırıyor. Kitap biraz daha sade olmalıdır. Ders kitaplarında yer alan sorular kimi zaman metinle uyumsuz ya da çok soyut, öğrenciler anlamıyor soruyu. Haritalar yetersiz ya da tarihi anlatımla uyumsuz. Kitapların baskısı pek iyi değil, resimler silik ya da net değil.
Tarih ders kitapları yazılırken 9. sınıf genel bir dünya tarihi (20.yy öncesi), 10. sınıf Türk Tarihi (Osmanlı hariç) 11.sınıf Osmanlı Tarihi ve cumhuriyet Tarihi, 12. sınıf Türk Kültür ve Uygarlığı şeklinde düzenlense iyi olur.
Aklıma gelenler bunlar şimdilik, saygılar.

ernaker

Çırak Üye
çok teseşkkür ederim hocam kolay gelsin başarılar dilerim

ernaker

Çırak Üye
arkadaşlar mevcut konuda başka fikri ya da herhangi bir çalışması lan yok mu

heredotqqq

Vezir
Vezir
Tüm tarih ders kitaplarının eleştirilerini içeren geniş kapsamlı çalışmalar var, ilginizi çekerse "Salih Özbaran" ın makalelerine kitaplarına bakınız.

nurdamla

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Diğer meslektaşlarım yorumlarıma katılabilir veya katılmayabilir kendimce kitaplarda eksik gördüğüm birkaç noktaya değinmek istiyorum.
1. Ç.T.D.T kitabı çok fazla ayrıntı içeriyor, daha kısa ve öz olabilir.
2. Lise 2'de okutulan Osmanlı tarihinde olaylar eski kitaplardaki gibi her padişah dönemi ayrı ayrı anlatılmış olsa daha faydalı olabilir.
3. İşlenen her ünitenin sonunda neler öğrendik kısmı konularak (En fazla bir sayfa olacak şekilde) Anlatılan konunun özü maddeler halinde sıralanabilir.
arkadaşlar, yazmış olduklarınıza aynen katılıyorum.ama kitaplar ne kadar hoş hazırlanmış olsa da ders saatleri yetersiz olduğu için müfredat hep ağır gelecek.özellikle benim gibi meslek liselerinde öğretmenlik yapan herkes zorlanacak.bu konuyu da dile getireceğinize eminim,teşekkür ederim.

ernaker

Çırak Üye
arkadaşlar kitapları öğretim programlarındaki kazanımlara ve etkinliklere göre hazırlanıp hazırlanmadıklarını değerlendirmemiz gerekmekte . resim harita ve içerikte bir yanlışlık olup olmadığı konusunda bir fikriniz var mı peki. b u arada ilgi gösteren herkese cok tesekkürler.

ernaker

Çırak Üye
ayrıca bence üç tane açmaz var. birincisi biz öğretmenlerden kaynaklanan öğretmen ders kitabına hiç bakmıyor kendi bildiğini okumayı daha uygun görüyor. ikincisi etkinlikler ders saatinde yapıldığında en az iki kat daha fazla ders saatine ihtiyaç var. halbuki öğrencilerin ders saati haftalık az hiç değil yükü artırmak doğru mu? üçüncü açmaz ise akademik liselerdeki öğrenci hocam maketten ya da haritadan cıkan bir YÖK sorusu var mı demekte. son olarak bizi ve öğrencilerimizi başarılarımız açısından değerlendirirken ders kitapları nı ne kadar güzel anlatıp değerlendirdiğimiz mi yoksa öğrencilerin girdiği kutucuk işaretlemeli sıralama sınavları üzerinden mi değerlendiriliyoruz.

kibela24

Usta Üye
Etkınlıkler cok uzun.Cağdaş Türk dunya Tarıhının konuları cok fazla ıkı saat hıcbırşey öğrenılmıyor.

Tarıh 1 kıtabında ilk konulara cok yer verılmış.Anadolu Selcuklu devletıne az yer verıldı..

Mufredat cok agır ders saatı cok az..

ernaker

Çırak Üye
değerli görüşleriniz için cok tesekkkür ediyorum arkadaşlar ankete de katılırsanız sevinirim.

karayağız

Acemi Üye
hocam bence de 9. sınıftaki ders saati en az 3 saate çıkarılmalıdır ki temeli sağlam kuralım.12. sınıf çtdt kitabı da daha ilgi çekici hale getirilmeli.ben dersi işlerken konuyla alakalı yaşanmış olayları anlatarak dikkat çekebiliyorum.örneklemek gerekirse hitler almanyasını anlatırken hitlerle ilgili anıları aralara serpiştiriyorum. öğrencilerin dikkatini bunlar çekiyor.kitap karışık olduğu için çocuğun bakası bile gelmiyor.çocuklar sayfalardan özet ile çıkaramadıklarını, çalışmaya istekli olduklarını ama daha ilk sayfadan bezginlik duyarak bıraktıklarını söylüyorlar.

atahoca

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Kimya (11 ya da 12. sınıf) ders kitabını gören bir öğrenci okumaktan vazgeçebilir. Ansiklopedi boyutunda. Her neyse konumuza geçelim. Şu anda yorgun olduğum için dağınık ve eksik olacak ama gene de yazayım.

Ankette yer alan ilk 3 soru ayırdeci değil.

"Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi kitabı öğrencilere çok karışık geliyor. Özellikle çokça konulan renkli çerçevedeki metinler asıl konuyu dağıtıyor ve öğrenmeyi zorlaştırıyor." yorumuna katılıyorum. Bazı üniversitelerde ders kitabı olarak okutulan Oral Sander'in Siyasi Tarih kitabı ders kitabından daha öğretici duruyor. Hemen hemen tüm sınıfların değerlendirme sorularında hususen boşluk doldurma soruları açık uçlu sorular gibi sorulmuş. Halbuki boşluk doldurma sorularının cevabı net olmalıdır. ÇTDT ders kitabındaki bulmaca soruları ise güzel.

Seçmeli Tarih Ders kitabında ise çok fazla kavram var. Bu kadar kavram üniversitede dahi gösterilmiyor. Özellikle ilk ünite aşırı yoğun şekilde hazırlanmış. Bu arada kitap hazırlanırken kes-yapıştır şeklinde hazırlanmış. Orta sayfalardan bazı cümleleri google yazarsanız bunu görebilirsiniz. Üç yıl önce bu derse girerken kitaptaki bir yer dikkatimi çekmiş, konuyu ben mi yanlış biliyorum diye bu uygulamayı yapmıştım. Makaleden alıntı yaparken kes yapılırken atlanan cümle varmış. Dolayısı ile yanlışlık kitaptaymış. Maalesef hangi konuda olduğunu hatırlamıyorum.

Aslında yoğunluk 9. sınıf ve 10. sınıf içinde geçerli. Koştura koştura ders işlenmek zorunda kalınıyor. Bu konuyu aşağıda ele alacağım. 10. sınıf kitabı nisbeten öz olsa da bazı konularda öncelik sonralık değerlendirmesi yapılabilir. Kültür uygarlık konuları siyasi tarihi çok fazla bölüyor. Konu bütünlüğünü bazen bozuyor. Bu husus düzenlenmeli.

Öğretmenlik demek sadece müfredatı ve ona bağlı olan kitaptaki bilgileri vermek demek değildir. Bazen hal hatır sormak, bazen olaar arasında bağlantı kurmak... bazenler çoğaltılabilir. İki saat içinde günümüz öğrenci profili de dikkate alınınca bu zor oluyor. Ders kitapları arkadaşların da dediği gibi daha sade ve öz olmalı. Buradaki kısa bilgileri açarak öğrenciye ufuk kazandıran öğretmendir. Konu sonlarına önerilen okumalar verilerek (biz öğretmenler bir nebze yapıyoruz, kitaplara da konulabilir) ilgisi olan öğrenciler yönlendirilmesi ilgisi olan öğrenciler için güzel olabilir. Etkinlikler ise hazırlık kitaplarında ve bizim sitemizde daha güzel. MEB'in ciddi manada kaliteli kaynaklara ihtiyacı var. eba bir adım olsa da yetersiz. Hazırlanan etkinlikler adeta dershanelerde (İngilizlerde tarih öğretiminde de diyebilirdim belki daha ilgi çekici olurdu) test dağıtır gibi verilebilmeli. Kitap içinde cazibesi çok olmuyor. Gazetelerden bulmaca çözen bir arkadaşıma bulmaca kitabı alayım deyince kabul etmemiş, gazete istemişti. Etkinlik kitabı ile yaprak test/etkinlik uygulaması buna kıyas edilebilir.

Öğretmenler için kılavuz kitaplar hazırlanabilir diyeceğim ama ilköğretim kılavuz kitapları gibi şu bölüm öğrenciye okutulur, falan yapılır gibiden ziyade hangi konunun hayatımıza ne fayda sağlayacağı, dersi zevkli hale getirmek için hangi anektodlar aktarılabilir sorusuna verilen cevapları, daha geniş bilgileri içeren bir eser olabilir.
Konu dışı ama yazayım. Ders saatlerinin artırılması meselesinde maalesef öğrencilerin yükünü gördüğümden, genel ders saatlerinin ve çeşitliliğinin azaltılması gerektiğini düşünüyorum. Günde sekiz saat ders öğrencilerin takatinin üzerinde (hele öğretmenlerin). Son derslerde bazılarının adeta pestili çıkmış oluyor. Eve dönüş vb. saatlerine de baktığımız zaman öğrencilere vakit kalmıyor. Lise öğrencisi için en fazla 6 saat ders yeterlidir. Çocukların okulda tutulması gerekiyorsa ilk 5-6 saatten sonra ilgi ve kabiliyetlerine göre kendilerini geliştirecekleri alanlarla alakalı çalışmalar yapılmalıdır. Genel yetenek, beden eğitimi, sanat, tarih vd. akademik alanlarda farklı araştırmalar, makale yazımı, hızlı okuma vb. alanlarda nota dayalı olmayan çalışmaları olabilir. Bu konuda halk eğitim müdürlüğü ile de işbirliğine gidilebilir. Çeşitlilikte aynı. Yeni ders çizelgesindeki -iptal edilse de okullarımızda uygulanıyor- saatlere baktığımızda sınava endeksli olmaya çalışılmış ama olmamış bir yapı var. Öğretmenler arkadaşlarla konuştuğumuz zaman ygs-lys'de gireceği alana göre ders seçmek isteyen bir öğrencinin bu seçimi yaparken hep bir noktanın eksik kalacağını belirtiyorlar. Çeşitlilik demiştik, yeni çizelgeye göre ders seçildiği zaman bir öğrenci 17 farklı derse (15'i sınavlı) giriyor ki bu neredeyse üniversitelerimizdeki haftalık ders saati kadar. Bir de Finlandiya gibi ülkelerin eğitim sistemi ile karşılaştırırsak durum daha net ortaya çıkar. Bu öğrenciler hangi derse ne kadar önem verebilirler. Ders çeşitliliği azalırsa misal 3'er saatten 10 ders veya farklı saatlerle daha az çeşitlilik mümkün olabilir. Öğrencilerin kendilerine ve kendini geliştirmeye, derslere çalışmak için ayıracak zamana ihtiyacı var.

Üst Alt