• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Kitap dolu bir hayat: Ali Emiri Efendi

taval

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Kitap dolu bir hayat: Ali Emiri Efendi

Ali Emiri’nin tarih anlayışında Taberi, İbnü’l Esir ve İbnü’l Halika’nın etkisinde kalmıştır. Adı geçen müelliflerin etkisinde...
Tam içeriği görüntülemek için lütfen giriş yapın. Giriş yap veya üye ol.

medetres

Usta Üye
Emiri Efendi, İşkodra ve Yanya vilayetleri maliye müfettişi iken, sırf Yemen'deki değerli eserleri toplamak için, Yemen Defterdarlığına talip olmuş ve Yemen'e gitmiştir.

daha fazla bilgi için başvurulabilinecek adres

Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş yap veya Kayıt ol anlayışınız için teşekkürler.

Tarih Öğretmeni

Sultan
Yönetici
Sultan
Web sitesi
www.tarihbilinci.com
Malesef bu sitede bu ifadeleri bulamadım.
bu ifadelerin kaynağı
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş yap veya Kayıt ol anlayışınız için teşekkürler.
sanırım

ayrıca

bakabilirsiniz

Tarih Öğretmeni

Sultan
Yönetici
Sultan
Web sitesi
www.tarihbilinci.com
Ben de sizi anlamadım !

munutu

Usta Üye
Beni hileyle bilâd-ı Yemen´e sevk etdi
Sûret-i hak edip izhâr bir ef'î- sîmâ

Bu sözler sanırım Ali Emiri Efendi'ye ait.

medetres

Usta Üye
Emirzade ailesine mensup tüccardan Mehmed Şerif Efendi'nin oğludur. Sıbyan mektebini bitirdikten sonra özel hocalardan ders aldı. 1876'da altı ay kadar Diyarbakır telgrafhanesine devam ederek telgrafçılık öğrendi. İlk memuriyetine 1877'de Mardin Sancağı Tahrirat Kaleminde başladı, sekiz ay sonra istifa etti. 1879-80 arasında Diyarbakır'da başkanlığını Mesnevi sarihi Abidin Paşa'nın yaptığı Heyet-i Tef-tişiye'nin müsevvidliğini yaptı. Ağustos 1880'de Ankara Vilayeti Merkez Sancağı aşar müdürlüğüne atandı. Daha sonra İç II (içel) (1881), Kozan (1882), Adana (1884) merkez sancakları aşar müdürlüğüne getirildi. Adana Vilayeti Aşar Nezareti başkâtibiyken 1886'da bütün aşar idarelerinin lağvı üzerine ilk defa İstanbul'a gitti. 1887'de Leskovik sancağı muhasebeciliğine atandı, aynı memuriyetle Kırşehir'e (1888), Trablusşam'a (1894) gönderildi. Mamuretülaziz (Elazığ) ve Erzurum defterdarlıklarında bulunduktan sonra 1896'da Yanya ve Işkodra vilayetleri maliye müfettişliği göreviyle ikinci defa Rumeli'ye geçti. Nisan 1900'de atandığı Yemen maliye müfettişliğine sağlık durumu elverişli olmadığı için gidememesi dolayısıyla Kasım 1900'de Halep defterdarlığına getirildi. Ancak tedaviye muhtaç olduğu gerekçesiyle izin alarak ayrıldı ve yerine başkasının tayini üzerine (Eylül 1901) yeniden istanbul'a gitti. Nisan I905'te Maliye Kupon idaresi müdürlüğüne atandı, ardından Heyet-i Teftişiye üyeliğiyle daha önce gitmek istemediği Yemen'e gönderildi. 1877'de başlayan memuriyet hayatı Kasım 1907'de 5000 kuruşluk mazuliyet maaşı ile sona erdi, II. Meşrutiyet'in ilanından (1908) sonra da 2600 kuruş maaşla emekli oldu.
Emeklilik yıllarını geçirdiği istanbul'da Tasnif-i Vesa-ik-i Tarihiye Encümeni başkanlığı yaptı; Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde "Ali Emiri Tasnifi" olarak bilinen tasnifi meydana getirdi. Ayrıca Tarih-i Osmanî Encümeni üyeliğinde bulundu. Evkaf Nezareti'ne tarihi eserlerin bakımsızlık ve ihmalinden yakındığı uzun "vicdannameler" yazdı. Emekliliğinden sonra ilmi ve edebi faaliyetlerinin yanı sıra eski tutkusu olan kitap toplamaya da hız verdi. Hayatı boyunca topladığı çoğu nadir ve tek nüsha olan kitaplarını eseri Fatih'te Feyzullah Efendi Medresesi'nde kurduğu tedbirli bir yönetici olmakla birlikte, Paris elçiliğinde başarı gösterememiştir. Talleyrand gibi, zekâsı ve kurnazlığıyla dünyaca ünlü bir devlet adamıyla muhatap olması onun için büyük bir talihsizlik teşkil etmiştir.
BibL.VO, 111,554; inönü Ansiklopedisi, c [I, s. 85; Cevdet, Tarik, IX, 115, 116; M. Herbctte, Une ambassade turque sous le Directoıre, Paris, 1902; Ahmed Refik, "Morali Ali Efendi'nin Paris sefareti", TOEM, III (1910), 1120 1138; H. Kuran, Avrupa'da Osmanlı İkamet Elçiliklerinin kuruluşu ve ilk Elçilerin Siyasi Faaliyetleri, 1793-1821, Ank., 1988, s. 25-Î5; S. J. Shaw, Hetıveen Oldand New, The Ottoman Empire under Sultan Selim III, iy8g -iHoy, Cambridgc, Mass., İndeks.

Ercüment Kuran

öncelikle ben meramımı anlatamadım sanırım;ben önce kendi bilgim olarak bir kitap için Yemen'e gitmek istediğini yazdım ,sonrada hakkında geniş bilgi için link verdim ikisi aynı şey değildi yani ,herşeye rağmen yapıcı eleştirileriniz için teşekkür eder yukarıdaki bilgiyi sunarım

Moderatör tarafında düzenlendi:

Tarih Öğretmeni

Sultan
Yönetici
Sultan
Web sitesi
www.tarihbilinci.com
Sayın medetres'e teşekkür ediyorum. Böylece bir veri ile daha Yemen'e gönüllü gitmediği ortaya çıkıyor. Öyle ise "İşkodra ve Yanya vilayetleri maliye müfettişi iken, sırf Yemen'deki değerli eserleri toplamak için, Yemen Defterdarlığına talip olmuş ve Yemen'e gitmiştir." cümlesi doğru olmuyor. Bu ifade belki bir gazetecinin hoş bir yakıştırması olarak kalıyor. Keşke aksi bir kayıt çıksa da bu güzel yakıştırma gerçek olsa...

Bir konu daha önemle anlaşıldı: Anlamadan-bilmeden ve okumadan mesaja eklenti yapmanın ve o mesaja "anlamını hala çıkaramadığım bir meçhuliyet içinde teşekkür etmenin" gereksizliği ortaya çıktı.
@ medetres bir cümle söylemiş ve bunun kaynağı belirtilmiştir. Bunu belirtmek ise neden rahatsız etti anlayamadım !

Ali Emiri Efendi ile ilgili ilgilenen kimselere ise bir kaç yazının linkinin verilmesi niçin rahatsız ettti, anlamadım!

....

Tarih Öğretmeni

Sultan
Yönetici
Sultan
Web sitesi
www.tarihbilinci.com
Emiri Efendi, İşkodra ve Yanya vilayetleri maliye müfettişi iken, sırf Yemen'deki değerli eserleri toplamak için, Yemen Defterdarlığına talip olmuş ve Yemen'e gitmiştir.

daha fazla bilgi için başvurulabilinecek adres

bu ifadelerin kaynağı
sanırım

ayrıca

bakabilirsiniz
Hayret ki hayret!
Zaten konu da bu. Çünkü verdiği linkte yazdığı bölüm yok.
Üstelik sayın medetres bunu dolaylı bir yolla tevil etti. Konu onun yazdığı çok önemli bir bilgi ile ilgili ve yazdığı kaynakta bu bilgi bulunmuyor. Bu durumu yani yanlışlığı bildirmem sizi neden rahatsız etti anlamıyorum.
Şayet amacınız A.Emiri Efendi ile ilgili bir kaç link vermek ise burada alakasız yerde neden veriyorsunuz. Sizin bu konuda daha önce göndermiş olduğunuz gayet güzel bir mesajınız var şu adreste:

Buna verin o zaman. Tam yerinde olur. Ya da Ali Emiri ile ilgili şuna da bakınız dersiniz bu adresi verirsiniz. Sizin mesajınız bu. Bu konuda oldukça da iyi bir yazı.

Ama bilemiyorum nedendir, özür dileyip konuyu kapatmanız gerekirken ısrarla yanlışta-konu dışı mütealalarda devam ediyorsunuz. Konuyu gereksiz uzatıp duruyorsunuz. Sanırım benimle bir sorununuz var. Öyle ise Tarihi bir konu üzerinden beni susturmanızı tavsiye etmem. Yapamazsınız. Birikiminiz yetmez. Tüm sınıf arkadaşlarınız toplasanız hocalarınız yanına ekleseniz siteden de takviye alsanız dörtte birimi bile susturamazsınız.(Tarih konusunda. Diğer konularda boynum kıldan incedir) Uğraşmayın, kolayı var. Beni ve yazdıklarımı silin gitsin.
Özür dilemesini bilirim,beni tanıyanlar da bilir!

@ medetres'in ilk iletisi yukarıda,sizinki ve benim ki de... Ben ne yapmışım,
medetres'in cümlesinin kaynağını belirtmişim. Ayrıca isteyenler için konu ile ilgili bir kaç yazı belirtmişim.

Bilginize bişey diyemem. Tarihi bilginizle benden üstün olabilirsiniz. Bilgisi benden fazla olanlara saygım vardır. Birilerini bilgimle ezmek gibi bir hevesim ve iddiam yok.Benim sizinle bir derdim ve sorunum yok, anladınız mı bilmem !

taval

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
kurduğu tedbirli bir yönetici olmakla birlikte, Paris elçiliğinde başarı gösterememiştir. Talleyrand gibi, zekâsı ve kurnazlığıyla dünyaca ünlü bir devlet adamıyla muhatap olması onun için büyük bir talihsizlik teşkil etmiştir.

alıntının bu kısmı başka bir yazıdan karışmış olabilir mi? zira tartışma devam edecek gibi görünüyor.

Bu arada Sakgül hocam; Bir yiğid çıktı Meydane misullu iyi peşrev çekmiş:duel:

taval

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Kendisine işaret edilenin ismi Necmüddİn, lakabı ise Gazi'dir. Sikkeleri "el-Melİk
el-Said Necmüddİn 11 Gazi" ve "el-Melik es-Saîd 11 Gazf ünvanlarıyla bilinir. El-
Muslasım Abbasi, el-Melik en-Nâsır Yusuf Eyyubi ve el-Melik es-Sâlih Eyyûbî ile
bazı müşterek sikkeleri vardır.
Necmüddİn Gazi'nin veziri, İsmail bin Ebi Sa'd bin Ali bin el-Mansûr bin
Muhammed bin el-Hüseyn eş-Şeybânî el-Amidî'dir.
Bu kişi "Amid" şehrine dair gayet güzel bir tarih yazmış ve Mardin'e giderek;
fazilette, olgunlukta ve yazı yazma konusundaki ustalığıyla, ender kişlerden olduğu
hasebiyle Melik Said'e vezir olmuştur.
Oğlu Şemsüddin Muhammed, Mardin Hakimi Melik Said'in oğlu Melik Muzaffer
ile birlikte büyümüş olduklarından, Melik Muzaffer H. 958 (658 yılı olmalı)
senesinde Mardin hakimi olduktan bir müddet sonra, kendileri dahi vezareti oğlu
olan Şemsüddin Muhammed'e terk etmiştir. Kendisi de H. 673 senesinde Mardin'de
vefat etmiştir. Oğlu olan Muhammed'den ileride gelecek olan "Melik el-Muzaffer"
bahsinde bilgi verilecektir.
Kendisine işaret olunan vezir İsmail bin Ebi Sa'd, Amid şehrine dâir yazmış olduğu,
çağın entellektüelleri tarafından pek çok övgülere mazhar olan Tarih eserine, esefle
söyleyelim ki henüz tarafımızdan şahit olunamamıştır.
Yanya ve lşkodra vilâyetleri Maliye Müfettişliğinde bulunduğum esnada, yanıma
memur olarak verilmiş bir zât, Yanya'ya gelmişti. Kendisiyle sohbet ettiğimiz
esnada. Yemen eşrafından bir zâtın Kütüphanesinde gayet mükemmel bir "Amid"
tarihi olduğu, hatta şehrin sokaklarına varıncaya kadar her tarafı inceden inceye
sayıp-döktüğünü söylemişti.
Bunun üzerine isminden ve tarihinden bahs ettiğimiz zâtın yazmış olduğu tarih
olmak ihtimali ile fazlasıyla meraklandım. Derhal bu tarihi elde etmek için,
Yemen'de bazı zevât ile haberleşmeye başlanıldı.
O esnada on bin kuruş maaşla, yeniden oluşturulmaya karar verilen Yemen Vilâyeti
Maliye Müfettişliği Nezâretinden, şifreli telgrafla bana görev teklif olunarak,
muvafakat edip-etmeyeceği m soruldu. Bu kitabın aşkıyla, kemâl-ı memnuniyetle
kabul ettim. Böylelikle Yemen'e gitmek üzere Dersaâdet'e (İstanbul) gelmiştim.
Lakin ne öyle bir kitap ve ne de eşraf içinde o isimde bir zât olduğuna dair cevaplar
geldi. Pek mahzun oldum ve artık Yemen'e gitmeye gerek görmeyip, sözünü ettiğim
müfettişikten istifa ettim.

Bu olaydan yedi sene sonra. Hazinenin Maliye Müdürlüğü'ne tayin edildiğim
esnada, yine on bin kuruş maaşla, Teftiş Heyeti Üyeliği ile Yemen'e gitmem gerekli
hâle geldi.
Yemen'in her tarafında tahkikat için gittiğimde, gerçekten Yemen'in hiç bir
tarafında öyle bir kitap olmadığını, ebediyen anladım. Hayretler içinde kaldım.
Lakin Yemen taraflarında, pek nadir ve kıymetli kitaplar bularak, bazısını satın
alarak, bazısını ise yazıp nüshâlannı çıkarmak suretiyle, elde etmeye muvaffak
oidum.

MARDİN ARTUKLU
MELİKLERİ TARİHİ
Kâtip Ferdî
Naşir
Ali Emirî
Hazırlayan
Y. Metin Yardımcı
Editör
İbrahim Özcoşar-Hüseyin H. Güneş

Moderatör tarafında düzenlendi: