• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Kafatası Miğferi, Esrarengiz Duvar... Geçmişe Işık Tutan 2019 Yılının Arkeolojik Keşifleri

kristal

Veliaht
Veliaht
Katılım
12 Mar 2009
Mesajlar
3,048
Puanları
48
Kafatası Miğferi, Esrarengiz Duvar... Geçmişe Işık Tutan 2019 Yılının Arkeolojik Keşifleri
Arkeologlar yaptıkları kazılarda 2019 yılında da yeni dünyaları gün yüzüne çıkardı. Firavun'un arkadaşının mezarı, Bronz Çağı'nın New York'u, 'daki esrarengiz duvar, geçtiğimiz yılın en dikkat çeken arkeolojik keşiflerinden bazıları.
2019'un en dikkat çeken arkeolojik keşiflerini derledik...

1. İngiltere, Kafası kesik iskeletler
You must be registered for see images attach

'de Great Whelnetham köyündeki Roma dönemine ait mezarlıkta kafaları vücutlarından ayrılmış iskeletler bulundu.
Suffolk’taki 4. yüzyıla ait olduğu bilinen mezarlardaki 52 iskeletin 17'sinde kafalar, bacakların yanına ya da arasına konulmuş durumdaydı.
Suffolk eyaleti, MS 1. yüzyılın ortasından MS 5. yüzyılın başlarına kadar Roma idaresi altında kaldı.
You must be registered for see images attach

2. Mısır, Firavun'un tek arkadaşının mezarı
You must be registered for see images attach


’da, renkli kabartmaları olan yazıtlarla süslenmiş mezar bulundu.
Kahire’nin güneyindeki Sakara’ya yakın noktadaki mezar, yaklaşık 4400 yıl önce Mısır’ı yöneten Beşinci Hanedan dönemine ait. 'Firavun'un tek arkadaşı' yazısının bulunduğu mezarın Khuwy adında kıdemli bir yetkiliye ait olduğuna inanılıyor. Renkleriyle de dikkat çeken mezarda yelkenli gemilerin tasvirleri, tarlada çalışan Mısırlılar ve tanımlanması zor olan karmaşık desenler yer alıyor.
3. Yunanistan, Afrika dışındaki en eski Homo sapiens kalıntısı
You must be registered for see images attach

'da bulunan 210 bin yıllık olduğu düşünülen kafatası parçaları Homo sapienslerin Afrika'dan Avrupa'ya tahmin edilenden çok daha önce geçtiğini gösterdi.
İncelenen iki kafatasından biri olan ve bulundukları mağara nedeniyle Apidima 2 olarak adlandırılan kafatasının 170 bin yaşında olduğu fakat bir Neanderthale ait olduğu tespit edildi. insanlarını şaşırtan bulgu ise en az 40 bin yıl daha yaşlı olduğu tespit edilen diğer kafatası oldu. Zira bu kalıntının bir Homo sapiense ait olduğu belirlenmişti.
Böylece Apidima 1 adı verilen kafatası Afrika kıtası dışında ve dolayısıyla Avrupa'da bulunan en eski Homo sapiens kalıntısı oldu.
You must be registered for see images attach

4. Mısır, Krallar Vadisi'nde yeni keşifler
You must be registered for see images attach

Krallar Vadisi'nde, yaklaşık 3000 yıl önce kraliyet ailesinin gömüldüğü yerde çok sayıda keşif yapıldı. Mısırlı arkeologlar o dönemde işçilerin mezarlar için malzeme ürettikleri bir atölye kompleksi buldu. Ayrıca bölgede çanak çömlek boyama, mobilya üretimi ve temizleme atölyeleri de ortaya çıkarıldı. Mumyalamadan kalan keten, ip ve diğer malzemelerin bulunduğu bir oda da gün yüzüne çıkarıldı.
Vadide ekmek pişirmek ve , su depolamak için kullanılan bir alan da bulundu. Ayrıca 'güçlü firavun' Hatshepsut'un mezarının yakınında iki kadın mumyasına ulaşıldı.
5. İsrail, Bronz Çağı'nın New York'u
You must be registered for see images attach

’in Tel Aviv kentinin 30 kilometre kuzeyindeki En Esur kazı alanında 5000 yıllık bir antik kent keşfedildi. Arkeologlara göre kent şehir planlamacılığının tahmin edilenden çok önce yapılmaya başlandığını gösteriyor.
Bölgedeki en büyük Bronz Çağı kenti olan ve 65 hektarlık bir alana yayılan kent, dönemin New York'u olarak adlandırılmaya başlandı.
Kazı bölgesinde yerleşim alanları, sokaklar, pasajlar, bir tapınak gün yüzüne çıkarıldı. Ayrıca o döneme ait çanak çömlekler ve aletler de bulundu.

devamı......
 
Üst Alt