• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

İstanbul hükümetine Veya İtilaf devletlerinden 1'ine İzmirin işgali için protesto mektubu !!! yardı

tolga74

Acemi Üye
Üye
Katılım
17 Kasım 2013
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Yaş
23

İtibar:

performans ödevim var söylermisiniz ??
 

snmmmmmm

Acemi Üye
Üye
Katılım
2 Aralık 2013
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Puanları
1

İtibar:

arkaslar nerde mektup örneği bulmaıyorum biri link atabilir mi lütfen acik
 

liseliqirl

Acemi Üye
Üye
Katılım
3 Aralık 2013
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
kütahya

İtibar:

İzmir'in işgalini protesto eden telgraflar arasında kadın imzaları da yer aldı. Telgraflardan bazılarında şöyle denildi:

''Yunan askerinin şirin İzmir'i işgali üzerine biz kadınlar burada bir cemiyet teşkil ettik. Elimizden geldiği kadar bütün mevcudiyetimizle vatanımızın halası içün çalışmaktayız.
Sizin oradaki teşebbüslerinizi duydukça gönüllerimiz iftiharla kabarmaktadır... Allah sayimizi meşkur (övülmüş) etsin. Siz de bizim hukukumuzu muhafaza ediniz. Bir şey yapmaklığımız lazım gelirse telgrafla bildiriniz. (Alaşehir Kazası Türk Kadınlar Cemiyeti namına Ayşe, Mebrure, Halide).''

''Hükümet-i Osmaniye'nin kalbgahı olan sevgili İzmirimizin Yunan askeri tarafından işgali büyük bir ekseriyeti İslamiyeyi haiz bulunan bütün vilayatda olduğu gibi burada da heyecan tevlid itmiştir... Eğer işgal bir vaziyet-i askeriye icabı ise bunun bir devlet-i mütemeddine tarafından icrasını rica eder, aksi takdirde bu güzel memleketlerin bir harabezara döndürüleceğini ehemmiyetle beyan ederiz. (Alaşehir ve Havalisi İslam Kadınları namına Makbule, Nebile.)''
Kaynak: AA
işinize yarar mı bilmiyorum arkadaşlar...
 

ozlem :D

Acemi Üye
Üye
Katılım
12 Aralık 2013
Mesajlar
4
Tepkime puanı
0
Puanları
1

İtibar:

lütfen bnada birisi şu mektubu gnderebilir mi?????? :S
:D
 

salkım

Acemi Üye
Üye
Katılım
15 Aralık 2013
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Puanları
1

İtibar:

ya biri su ödevi buldoysa bana da söyler mi
 

rengo

Acemi Üye
Üye
Katılım
11 Ocak 2014
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Yaş
23

İtibar:

arkadaşlar performans ödevim var nereden bulabilirim acil yazar mısınız
 

lazvegas

Acemi Üye
Üye
Katılım
24 Kasım 2014
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Puanları
1

İtibar:

Ben bu ülke için canını hiçe sayarak savaşacak ve kanımı son damlasına kadar akıtacak bir Türk ecdadının torunuyum.
Herşey Avusturya-Macaristan veliahdı Ferdinandın Sırbistan ziyareti sırasında 28 Haziran 1914 yılında Gavrilo Princip tarafından öldürülmesi ile başladı.Bunun üzerine Avusturya - Macaristan Sırbistan'a savaş ilan etti.Bu iki devlet arasındaki savaş, İtilaf ve İttifak devletlerinin katılmasıyla büyük bir dünya savaşına yol açtı.Osmanlı Devleti'de bu savaşta 2 Ağustos 1914'te gizli Türk-Alman ittifakının imzalanmasından sonra savaşta İttifak Devletleri arasında yer aldı.1915 yılında Ermeni olayları başladı.27 Mayıs 1915 te Ermeniler kanun gereği Suriye'ye göç ettiler.8 Ocak 1918 yılında ABD Başkanı Wilson I. DÜnya Savaşı'nın sonlarına doğru savaş sonunda devletlerin uyması gereken kurallar olarak nitelenebilecek 14 maddelik bir bildiri yayımladı.30 Ekim 1918 tarihinde Mondors Ateşkes Anlaşması imzalandı.Bu anlaşmadaki 7. ve 24. maddeler Osmanlı Devleti'ni işgallere açık duruma getirdi.Bu anlaşma ile Osmanlı Devleti'nin bağımsızlığı kısıtlandı.18 Ocak 1919 da Pariste bir konferans düzenlendi.32 ülke temsilcisinin katılımıyla düzenlenen bu konferansta Doğu Anadolu'da mandater sistemle yönetilecek bir Ermeni Devleti kurulacaktı.Bu anlaşma da ile İzmir'in Yunanlılar tarafından işgal edilmesi kararı alındı.13 Mayıs 1919 da İzmire bir donanma geldi.Filoya komuta eden İngiliz Akdeniz Filosu Kumandanı Amiral Calthorpe, İzmir valisine şehrin Mondros Ateşkes Anlaşması'nın 7. maddesi gereğince işgal edileceğini bildirdi.Vali gelen emir sonunda bütün asker, subay ve karakol güçllerini direniş göstermemeleri için kışlada topladı.Neden bu işgal karşısında tepkinizi göstermediniz ? Sizin yüzünüzden Gazeteci Hasan Tahsin yaşananları hazmedemeyip Yunan askerlerine ateş etti ve şehit edildi.Yüce Türk milletinin bu olayları hazmetmesi mümkün değildir.Osmanlı Hükümeti sorumluluklarını yerine getirememektedir.Vatanın bütünlüğü milletin bağımsızlığı tehlikeye girmiştir.Siz bu vatanın kıymetini bilemediniz ama biz kıymetini biliriz.Sizi istifa etmeye davet ediyoruz.
İnşallah işinize yarar iyi çalışmalar...

 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst Alt