• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

İngiltere’ye Örnek Olan Eski Türk Adliyesi

asım

Acemi Üye
Katılım
8 Ağu 2009
Mesajlar
14
Beğeniler
0
Puanları
1
Yaş
45
#1
İngiltere’ye Örnek Olan Eski Türk Adliyesi
İnsanın kendini fethetmesi zaferlerin en büyüğüdür.
Eflatun

Batıcılık bizi öyle bir duyguya sevketti ki, yalnız bugünkü halimizden değil, artık ne olduğunu tamamıyla unuttuğumuz zavallı geçmişimizden bile kaçmaya ve onun güzel ve parlak taraflarından söz etmeyi de ‘gericilik’ saymaya başladık! Bütün milletlerin geçmişlerinde de, geleceklerinde de iyi ve kötü cepheler bulunacağı için, ilericilik ve gericilik gibi bir tasnifin doğru olmadığını anlayacak bir hale geldik! Bugün körü körüne imrendiğimiz Batının, dün bizim birçok taraflarımıza hayran olup taklit etmiş olduğunun da cehaletimizden dolayı farkında olamadık!
Mesela eski Türk adliyesinin bütün dünyaya örnek olacak mükemmel bir müessese haline gelmesi, bu yüzyılın İngiliz bilginlerinden Fairfax Downey’nin Soliman ile Magnifique adı ile Fransızca’ya çevrilip 1930 tarihinde Paris’te yayınlanmış olan eserinin 85. sayfasında itiraf ettiği gibi, nihayet İngiltere adliyesinin Türk örneğine göre ıslahı ile sonuçlanmıştır. Downey bunu işte şöyle anlatmaktadır:
“İngiltere Kralı Sekizinci Henri İngiliz adliyesi teşkilatının ıslahatında örnek olmak üzere Türkiye adliyesini yerinde incelemek göreviyle bir heyet göndererek Osmanlı padişahına şeref kazandırdı.”
Bu tarihi gerçeği itiraf ettiği için, acaba biz şimdi Fairfax Downey’yi de gerici mi saymalıyız?[1]


[1] Danişmend , İsmail Hami ; Tarihi Hakikatler,Timaş Yayınları,2007,s:66
 
Üst Alt