• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

İlk Türk Devletleri Ünitesine Nasıl Çalışılmalı?

ismetgu

Ismettncr
Katılım
14 Tem 2009
Mesajlar
29
Puanları
3
Yaş
37
[h=2]
Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

You must be registered for see images

Öncelikle bir öğrencinin bu üniteye başlarken ilk bilmesi gereken nokta her yıl üniversite sınavlarında gelen bir konuya çalışmak üzere olduğudur. Bu ünite istisnasız her yıl sınavlarda sorulmakta hele de LYS’ye hazırlanıyorsanız soru sayısı iki hatta üçleri bulabilmektedir. Bunu bilmek bile en başından sizi motive etmelidir. YGS-LYS gibi sınavlarda tek bir sorunun kıymeti düşünüldüğünde sadece 15 sorudan oluşan YGS tarih testi için bu ünite bir hayli önemlidir.[/h]Sanırım sizi motive edecek yeterli bilgiler verildi. Şimdi ise bu ünite hakkında içeriği ve yöntemi konuşalım. Bu ünite konu bakımından geniş diyebileceğimiz ünitelerden biridir. Devletler, göçler, Türk toplulukları ve kültür-medeniyet kısmı ünitenin başlıca ağırlık noktalarıdır.
YGS için bilmeniz gereken şudur. ÖSYM YGS’de siyasi tarihten çok bu ünitenin kültür medeniyet kısmını sınavlarda kullanmaktadır. Geçmiş yıllarda çıkan sorulara bakılırsa bu açıkça görülür. Bu bizim açmızdan işimizi kolaylaştıran bir durumdur. Göçebe yaşam ile sözlü edebiyatı, göçebe yaşam ile mimarinin gelişmemesi, tarımsal faaliyetlerin zayıf olması, yazılı hayata geç geçilmesi, geniş bir coğrafyaya yayılması gibi eşleştirmeler sorularda anahtar olabilecek bir kaç örnektir. Yani size tavsiyem Türklerin göçebeliği ile ilişkilendirilmiş alanları bilmek birincil önceliğiniz olmalı.
Dediğimiz gibi siyasi tarih kısmı pek öne çıkmamakla beraber iki devletin tarihinin bilinmesi önemlidir. Göktürkler ve Uygurlar. Bunlardan ilkinin Türk tarihindeki önemi ikincisinin ise kültürel alanda bıraktığı izleri bilmenizi öneririrm. Uygurların siyasi tarihi ya da Göktürk kağanlarının sıralamasını bilmek işinizi zorlaştırır. Amacınız YGS ise hiç bu konulara girmeyin derim.
Yine diğer Türk toplulukları başlığıyla anlattığımız topluluklarda YGS için ekstra olur. Bunlar çokça sorulmamaktadır. Bu nedenle bir TM ya da sayısal öğrencisi için bir aksilik olupta sorulmazsa zaman kaybı olur.
Ancak LYS’ye gelecek olursak burada durum biraz farklıdır. Burada bazen detay denecek kadar bilgiye sahip olmak önemlidir. Özellikle diğer Türk toplulukları kısmı. Zira ÖSYM bu alanlardan sorular sorabilmektedir. Tavsiyem odur ki KPSS’ye hazırlanan arkadaşlarımda tıpkı LYS’ye çalışır gibi bu konulara çalışsınlar.
YGS için toparlayacak olursak nelerimiz bilmelisiniz.
- Türk göçlerinin nedenleri
- Asya ve Avrupa Hunları (kısmen) : Mete’nin çin politikası, onlu sistem, türk siyasi birliği, ilk teşkilatlı Türk devleti olması gibi temel başlıklar, Kavimler Göçü
- Göktürklerin tarihimizdeki yeri: ilk kez Türk adının kullanılması, orhun abideleri
- Uygurlar: Mani dini, yerleşik hayat ve kültürel faaliyetler
- Kültür Medeniyet: Bu kısım tamamiyle bilinmelidir.
Size önerilerim bunlardan ibarettir. Elbette bu çalışmayı süsleyecek olan şey iyi bir soru bankasıdır. Bana kalırsa kısmen zor sorular içeren ya da kültür medeniyete vurgu yapan kitapları çözün. Ben
Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
özellikle bu kısımları öne çıkardım.

İyi çalışmalar.

İsmet TUNCER
 
Üst Alt