• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Fani Dünya Simitçisi

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
13 Mar 2009
Mesajlar
14,053
Puanları
113
Web sitesi
www.tarihsinifi.com
#1
"Fani Dünya Simitçisi"


You must be registered for see imagesİmar İskân Bakanlığı’nda jeolog olarak çalışan Osman Gürel, 1966’da yaşanan Varto Depremiyle ilgili yazdığı raporun “amirlerinin hoşuna gitmemesi” nedeniyle işten çıkarılmış ve bakanlık binasının önünde simit satmaya başlamış.

Simit camekânının üzerine “Fani Dünya Simitçisi” yazan 29 yaşındaki Gürel, üç yıldır aynı bakanlıkta çalışıyormuş. Gürel gazeteye, depremle ilgili raporunun bazı bölümleri amirlerinin uyarısına rağmen değiştirmediği için önce başka bir ile sürüldüğünü, orada da 1 milyon liralık bir yolsuzluk tespit edip bunu bakanlığa şikayet ettiği için işten çıkarıldığını anlatmış. Muş’un Varto ilçesinde 7 Mart 1966’da meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremde 14 kişi, aynı yıl 19 Ağustos’taki 6.9 büyüklüğündeki ikinci depremde ise 2394 kişi ölmüş ve ilçedeki yapıların tamamına yakını yıkılmıştı.

Varto depremi sırasında İmar ve İskan Bakanlığı’nın epey alıngan olduğuna dair bir notu da gazeteci Mete Akyol’un “Bir Başkadır Benim Mesleğim” adlı kitabından aktaralım. Akyol, depremin ardından gittiği Varto’da AP’li İmar ve İskan Bakanı Haldun Menteşeoğlu’nun depremden sonra devletin hiçbir şey yapmadığına isyan eden AP il başkanına "Beğenmeyen gider kendine başka devlet bulur" dediğini yazıyor. Onunla da kalmamış bakan, yanındaki polisine dönüp "derhal bu adamı yakalayıp savcılığa sevk et" demiş. Bunu duyan polis memuru ağlamaya başlamış, kimse anlamamış önce, meğer polis memuru bakanın “yakala” dediği AP il başkanının kardeşiymiş,
(24 Aralık 1967 - Akşam)
 
Üst Alt