• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

ÖSYM EKPSS Soru ve Cevaplar

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
13 Mar 2009
Mesajlar
14,185
Puanları
113
Web sitesi
www.tarihsinifi.com
EKPSS Soru ve Cevaplar1. EKPSS tercihi yaptım ve yerleştim. Fakat özel koşuldan dolayı Kurum atamamı yapmadı. Bir sonraki yerleştirmelerde tercih yapabilir miyim?

Bu sınavın sonuçları, sınavın yapıldığı tarihten itibaren iki yıl süreyle geçerlidir. İlgili Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yapılan merkezi yerleştirme sonucu herhangi bir kadroya yerleştirilen adaylar (yerleştirilen, yerleştirildiği hâlde ilgili kuruma başvurmayan, yerleştirilen ancak yerleştirildiği kadronun niteliğini taşımadığı tespit edilen ya da yerleştirilerek ataması yapılan), daha sonraki merkezî yerleştirme işlemlerinde yerleştirmelerine esas alınan puanla başvuruda bulunamaz; kura ile yerleştirilenler ise bir sonraki kura ile yerleştirmeye başvuramazlar.2. EKPSS Tercih işlemleri ne zaman yapılacak?

Tercih işlemlerinin ne zaman yapılacağı ÖSYM internet sitesinde (
Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
) yayınlanan Duyuruları takip ederek öğrenebilirsiniz.3. EKPSS’ye 2014 yılında başvuru yapamadım, bir sonraki yıl başvuruda bulunabilir miyim?

EKPSS 2 yılda bir yapılmaktadır. 2015 yılı içerisinde EKPSS Sınavı yapılmayacaktır.4. EKPSS ve KPSS’ye girdim. Her iki sınav için de Tercih işlemlerine başvurabilir miyim?

Evet, her iki sınav için de tercih yapabilirsiniz.5. EKPSS’de yanlış cevaplar, doğru cevapların sayısını düşürüyor mu?

Evet. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan hesaplanmaktadır.6. EKPSS Kılavuzunun içeriğinde neler bulunmaktadır ve Kura işlemlerine ilişkin bilgiler nerede yer almaktadır?

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına ilişkin bilgileri içermektedir. Kılavuz, kura işlemlerini de kapsamaktadır.7. EKPSS tercihi yapmak için gerekli olan tercih kılavuzu, Aday İşlemleri Sisteminde nerede yer almaktadır ve tercih yaparken program kodunu nasıl belirleyeceğim?

Tercih kılavuzu
Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
adresinde ana sayfada “Tercihler” başlığı altında yer almaktadır. Program kodu, kurum kodu anlamına gelmektedir ve Kılavuzdaki kurum kodlarına göre program kodunuzu belirlenmelidir.8. EKPSS’ye ortaöğretim mezunu olarak girdim. 11. dereceden veya 12. dereceden tercih yapabilir miyim?

Koşulları karşıladığınız takdirde istediğiniz dereceden tercih yapabilirsiniz.9. EKPSS sonuçları ne zaman açıklanmaktadır?

Gerekli bilgilere ulaşmak için ÖSYM İnternet sitesinde (
Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
) yayımlanan duyuruları takip ediniz.

10. EKPSS soru kitapçığı ve cevap anahtarı ne zaman yayımlanmaktadır?

Gerekli bilgilere ulaşmak için ÖSYM İnternet sitesinde (
Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
) yayımlanan duyuruları takip ediniz.
 
Üst Alt