• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Eğitim Bölgesi I. Dönem Tarih Zümre Başkanları Toplantısıdır

kuantum2000

Acemi Üye
Üye
Katılım
12 Ekim 2009
Mesajlar
35
Tepkime puanı
126
Puanları
18
Yaş
38

İtibar:

AZİZİYE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ 2018-2019 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI I. DÖNEM TARİH ZÜMRE BAŞKANLARI TOPLANTISIDIR
Toplantı Yeri : Adnan Menderes Anadolu Lisesi Toplantı Salonu
Toplantı Tarihi : 10.09.2018
Toplantı Saati : 14.00

GÜNDEM MADDELERİ:
1.
Açılış ve yoklama
2. 01.07.2015 tarih ve 29403 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin ve yönetmelikte yapılan 28.10.2016 tarih ve 29871 sayılı ve 26.03.2018 tarih ve 30019 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan değişikliklerin incelenmesi,
3. Bir önceki toplantıda alınan kararlar
4. Eğitim ve öğretimin planlanması
5. Zümre ve alanlar arası işbirliği
6. Öğrenci başarısının arttırılması için alınacak tedbirler
7. Öğretim programında belirlenen ortak hedeflere ulaşılması
8. Öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerle öğrenme güçlüğü çekilen konuların ilgili zümre öğretmenleriyle işbirliği yapılarak belirlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması
9. Sınavların ve ortak sınavların uygulanmasına yönelik planlamalar
10. Dilek ve temenniler, kapanış
GÜNDEM MADDELERİN GÖRÜŞÜLMESİ

1. Yapılan yoklamada Spor Lisesi Tarih dersi Zümre Başkanı ................................., Adnan menderes Anadolu Lisesi Tarih dersi Zümre Başkanı …………………… ve Ilıca Anadolu İmam Hatip Lisesi Tarih dersi Zümre Başkanı ................................ Emel Çatal Anadolu Lisesi Tarih dersi Zümre Başkanı …………………………., Sosyal Bilimler Lisesi Tarih dersi Zümre Başkanı …………………., Sınav Koleji Özel Anadolu ve Fen Lisesi Tarih dersi Zümre Başkanı ………………………… toplantıya katıldığı görülmüştür.

2.
01/07/2015 tarih ve 29403 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği okunmuştur. Yönetmeliğin 111. Maddesi temel alınarak gündem maddeleri oluşturulmuştur. MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde belirtilen esasların uygulanacağı ifade edilmiştir. Yönetmelikte yapılan değişiklikler incelenmiştir.
Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurulları ve Zümreleri Yönergesi incelenerek zümrelerle ilgili 4. Bölüm 11. madde ve 12. Madde okunmuştur.

3. Daha önce yapılan Zümre Başkanları Kurulunda alınan kararlar okunarak gözden geçirildi. Alınan karaların uygulandığı ve herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı belirtildi. Derslerde de müfredata uygun şekilde programın takip edildiği ................................... (Erzurum Spor Lisesi) tarafından belirtilmiştir.

4. Tarih Dersleri için hazırlanacak olan ünitelendirilmiş ders planlarında esas alınacak öğretim programları Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 17.07.2018 karar tarihli ve 90 karar sayılı, 2718 sayılı Tebliğler Dergisi’nde yayımlanan Tarih dersi 9. , 10. Ve 11. Sınıf öğretim programı ve Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 17/07/2018 karar tarihli ve 68 karar sayılı, 2718 sayılı Tebliğler Dergisi’nde yayımlanan T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi (12.Sınıf) Öğretim Programı esas alınacaktır.
2018—2019 Eğitim—Öğretim yılında hazırlanacak olan Ünitelendirilmiş Yıllık Ders Planları’na,yukarıdaki öğretim programlarına ilave olarak aşağıda verilen bilgilerle ilgili hususlar da eklenecektir.
Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 27.04.1998 karar tarihli ve 64 karar sayılı, 2488 sayılı Tebliğler Dergisi’nde yayımlanan Atatürkçülük konularına hedef ve davranışlarda yer verilecektir.
Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 14.06.2002 karar tarihli ve 272 karar sayılı, 2538 (ek 2539) sayılı Tebliğler Dergileri’nde yayımlanan Azınlıklar (Ermeni,Pontus-Rum,Süryaniler) ile ilgili konulara hedef ve davranışlarda yer verilecektir.
Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 30.07.2003 karar tarihli ve 226 karar sayılı, 2551 sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlanan “ Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim ve Öğretim Çalışmalarının Plânlı Yürütülmesine İlişkin Yönerge “ dikkate alınarak Ünitelendirilmiş Yıllık Ders Planları hazırlanacaktır.

5.
Zümreler arası işbirliğinin geliştirilmesi için konuların özelliklerine göre ünite ve konular bazında ayrıntılı olarak işbirliği planlaması yapılmasına karar verilmiştir.

6. Bu konuda daha önceki zümre toplantılarında alınan kararlar da gözden geçirilerek tarih derslerinde kullanılacak araç ve gereçlerin öğrencilere duyurulmasının, tanıtılmasının ve bu araç ve gereçleri kullanmanın önemi vurgulanmıştır. Bu doğrultuda tarih dersleri için gerekli olan araç ve gereçlerin kullanılması kararlaştırılmıştır. Akıllı tahta kullanımının ders verimini önemli oranda arttırdığı ortak görüş olarak kabul edilmiştir.

7. 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılında alınan kararlar eğitim ve öğretimin durumuna göre uygulandığı .............................. (Ilıca Anadolu İmam Hatip Lisesi) tarafından belirtilmiştir. Planlara alınan davranışların kazandırılmasında öğrencilerin bilgi, seviye ve ilgilerinin dikkate alınması ve buna göre yöntem, teknik, araç-gereçler belirlenerek öğrenci merkezli sağlıklı bir planlama gerçekleştirilmesine gayret edilmesi gerektiği ortak görüş olarak kabul edilmiştir.

8. Okullarımızda bulunan Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) uygulanması gerekli öğrencilerin tespitinden sonra konuların ilgili zümre öğretmenleriyle işbirliği yapılarak belirlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması amacıyla rehberlik servisiyle görüşerek, diğer branş öğretmenleri ile görüş-alışverişinde bulunarak plan yapılması kararı alınmıştır.

9. Okullarda yapılan ortak sınav tarihlerinin belirlenmesinde bölge okulları ile uyumun sağlanmasına karar verilmiştir.

10. Zümre Başkanı ............................................ tarafından başarılı ve sorunsuz bir dönem geçirilmesi dilekleriyle toplantıya son verilmiştir.
 

İzmirliTarihci

Acemi Üye
Üye
Katılım
12 Eylül 2017
Mesajlar
41
Tepkime puanı
167
Puanları
33
Yaş
28
Konum
Amasya

İtibar:

Zümrede Atatürkçülükle İlgili Madde olması gerekiyor eksik olmuş, ama genede elinize sağlık.
 

Kürşad Alperen

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
11 Mart 2009
Mesajlar
275
Tepkime puanı
335
Puanları
63

İtibar:

SON DEĞİŞİKLİK BUDUR;
(10) İlçe sınıf/alan zümre toplantılarında;
a) Bir önceki toplantıda alınan kararlar,
b) İlçe düzeyinde uygulama birliğinin sağlanması,
c) Öğretim programlarında belirlenen ortak hedeflere ulaşılması,
ç) Öğrenci başarısının artırılması için alınacak tedbirler,
d) İlçe düzeyinde yapılan sınavlar, ortak sınavlar ile merkezi ortak sınavlar,
e) Zümre ve alanlar arası işbirliği,
f) Eğitim ve öğretimde kalitenin yükseltilmesi,
g) İş sağlığı ve güvenliği,
(Değişik: 27/08/2019 tarihli ve 15362682 sayılı Makam Onayı) ve benzeri konular gündeme alınarak görüşülür, değerlendirilir ve kararlar alınır.
 
Üst Alt