• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

E - Müfredat Projesi

atahoca

Usta Üye
Arkadaşlar yeni bir proje başlıyormuş. Konu ile ilgili yorumlardan bazılarını duyurunun altına yazayım.

Eğitim Kurumu Sınıf/Alan Zümreleri
Madde 12- (1) Eğitim kurumu sınıf/alan zümre leri; eğitim kurumunda aynı sınıfı okutan veya alanı aynı olan öğretmenlerden oluşur.
...
Toplantı Tarihleri
1.Öğretmenler kurulu toplantılarını takip eden 2 iş günü içinde,
2.Ortaöğretim kurumlarında aylık toplantılar Ekim, Kasım, Aralık , Mart ve Nisan ayları içerisinde,
3. Meslekî ve teknik Anadolu liselerinde alan zümre öğretmenleri, Mayıs ayının son haftasında bir iş gününde.

Eğitim Kurumu Sınıf/Alan Zümreleri Toplantılarında Dikkat Edilecek Hususlar
1. Kurulun başkanı ilk toplantıda kendi aralarından oylama ile seçilir.
2. Zorunlu bir durum olmadığı sürece 2 yıl süreyle kurulun başkanı değiştirilmez.
3. Aynı şekilde yedek başkan seçilir.
4. Toplantı en az 5 gün öncesinden katılımcılarına sistem üzerinden duyurulur.
5. Kurulun sekretarya işleri kurul başkanı tarafından yürütülür.
6. Kurul başkanının onayından sonra işleme girer.

bkz.
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.

ayrıca bkz. Tarih Zümresi - Aylık Zümre Şablonu

Yorum:
-Toplantı ve fikir alışverişi resmi evrak üzerinde olmasa da zaten yapılıyor. Evrak işi öğretmenlerin hoşuna gitmeyecek.
-Öğretmenler özerk olmayı seviyor.
-Toplantı zamanlarının öğretmenlere bırakılması, zümrede bulunan öğretmenler arasında sıkıntıya yol açabilir. Dersin başlayacağı saat, gün, ev-çocuk durumu (bu konuda diğer meslek grupları ve bazı meslektaşlarımın tenkidine katılamayacağım zira meslek seçilirken durum göz önüne alınıyor ve herkese açık bir meslek) sıkıntıya yol açabilir. Bunun için tarihlerin ya idare tarafından belirlenmesi ya da her hafta sabit bir etkinliğin yapılması düşünülebilir. Yani ayın ilk haftası öğretmenler kurulu, ikinci haftası zümre başkanları, üçüncü hafta zümre, dördüncü hafta şube gibi... Çocukları ders yükünden biraz kurtarsalar bunlar için uygun zaman oluşur.
-Zümre başkanlığı özendirilirse iyi olabilir.
-Formalite olarak görülen uygulamalar yerine okulların durumunun da gözetilerek öğretmenler için örnek uygulama ve eğitimlerin bulunduğu interaktif ortamlar daha faydalı olabilir.
-her durum için bkz. yorum ilk iki madde.

Son düzenleme:

Aynı Kategoriden Farklı Konular

atahoca

Usta Üye
Konu hakkında sizlerin de fikirlerini almak isteriz.

Tarih Öğretmeni

Sultan
Yönetici
Sultan
Web sitesi
www.tarihbilinci.com
e-zümre belli illere uygulamaya geçirildi,bildiğim kadarıyla.
Zümre başkanlığının özendirilmesi güzel fikir.
Okullarda zümre saati uygulaması olmalı.Katılımı zorunlu, ders ve konuların ayrıntılı olarak görüşüldüğü,başarı ve başarısızlıkların incelendiği ...
Zümre toplantılarının ayrıca ekders ile ücretlendirilmesi de yapılmalı ki katılmayanlar ücret alamasın.
Bizler maalesef zümre toplantılarını yapmayı da bilmiyoruz.
...Söylenecek sözler çok...

atahoca

Usta Üye
Zümrelerin kağıt ya da elektronik ortamda olmasının eğitim açısından çok önemli olmasa gerek. Bu işe resmiyet ve bağlayıcılık kazandırmaktan için yapılıyor olsa gerek. Öğretmen camiası bu tip yazı işlerini angarya olarak görüyor. Gönülsüz pişen aş ya karın ağrıtır ya baş. Karın ve baş ağrıtmayacak birşeyler yapmak lazım.
Önemli olan olumlu uygulamalardan yararlanma, tecrübelerden istifade etme. Bunun için sanal ortam, interaktif ortam yeterli imkanı verecektir. Bu arada duyuruların mesaj, e-posta, what's up gibi uygulamalardan verilmesi de hoşuma gitmiyor. Yazı yükünün fazla olması hoş değil. Bir ara çok olurdu. Genel duyurular -cevap verilmesi gerekmeyen- MEB ya da MEM sayfasında, özel duyuru, toplantı vs. okul içinde yazı ile duyurulması daha iyi. Aynı yerde çalışan insanlar dahi telefonla haberleşecekse ortamdan çok bahsedilmese gerek.

Fıtraten bağımlılığa zıd yapıda olmam belki daha özerk olma isteğimde etken.. ama gene de yazayım: Evet, zümre yapmayı bilmiyoruz. Bunun yanında zümre başkanlığı gibi görevler angarya geliyor. Ben şahsen bu işi sevmiyorum. Başkası ücret mukabili yapsa ona yardımcı olurum. Evrak vb. işleri sevmiyorum.

Zümre ve şube saatleri olması, ek-ders fikri de toplantıya katılma noktasında faydalı olacaktır.
Not 1: Mevcut sisteme ders çeşit ve saatini fazla olarak görmekteyim. Bu pay oradan alınabilir.
Not 2: Öğrencilerin fazla çeşit ve saat derse girmesinin verimi düşürdüğüne inandığım gibi öğretmenler için de bu böyle. Günde -zamanında çok saat ders ve ders dışı çalışma yaptırmama rağmen söyleyeyim- 4 saat bir öğretmen için yeterli. Onun dışında günde okuma ve hazırlık için 2-4 saat daha zaman ayırabilse verim artacaktır. Bir saat ders anlatmak, işlemek için kaç saat okuma yapmak lazım olduğu düşünülürse bu daha iyi anlaşılır. Bizim işimiz bu buzdağının görünen yüzü ders saatleri, öğrencinin ufkunu açmak isteye öğretmen için görünmeyen yüzü nedir kıyas etmek lazım.

MEB - e-Müfredat sisteminde bazı yapılan yenilikler ve sistemin işleyişi ile ilgili açıklamalar

m_meltem_m

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
e-müfredat projesi (Zümre Başkanları açıklamalar)

Ekli dosyalar

m_meltem_m

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
e-müfredat(Eğitim bölgeleri Müdürleri)

Ekli dosyalar

alakoclu

Acemi Üye
Arkadaşlar yeni bir proje başlıyormuş. Konu ile ilgili yorumlardan bazılarını duyurunun altına yazayım.

Eğitim Kurumu Sınıf/Alan Zümreleri
Madde 12- (1) Eğitim kurumu sınıf/alan zümre leri; eğitim kurumunda aynı sınıfı okutan veya alanı aynı olan öğretmenlerden oluşur.
...
Toplantı Tarihleri
1.Öğretmenler kurulu toplantılarını takip eden 2 iş günü içinde,
2.Ortaöğretim kurumlarında aylık toplantılar Ekim, Kasım, Aralık , Mart ve Nisan ayları içerisinde,
3. Meslekî ve teknik Anadolu liselerinde alan zümre öğretmenleri, Mayıs ayının son haftasında bir iş gününde.

Eğitim Kurumu Sınıf/Alan Zümreleri Toplantılarında Dikkat Edilecek Hususlar
1. Kurulun başkanı ilk toplantıda kendi aralarından oylama ile seçilir.
2. Zorunlu bir durum olmadığı sürece 2 yıl süreyle kurulun başkanı değiştirilmez.
3. Aynı şekilde yedek başkan seçilir.
4. Toplantı en az 5 gün öncesinden katılımcılarına sistem üzerinden duyurulur.
5. Kurulun sekretarya işleri kurul başkanı tarafından yürütülür.
6. Kurul başkanının onayından sonra işleme girer.

bkz.

ayrıca bkz. Tarih Zümresi - Aylık Zümre Şablonu

Yorum:
-Toplantı ve fikir alışverişi resmi evrak üzerinde olmasa da zaten yapılıyor. Evrak işi öğretmenlerin hoşuna gitmeyecek.
-Öğretmenler özerk olmayı seviyor.
-Toplantı zamanlarının öğretmenlere bırakılması, zümrede bulunan öğretmenler arasında sıkıntıya yol açabilir. Dersin başlayacağı saat, gün, ev-çocuk durumu (bu konuda diğer meslek grupları ve bazı meslektaşlarımın tenkidine katılamayacağım zira meslek seçilirken durum göz önüne alınıyor ve herkese açık bir meslek) sıkıntıya yol açabilir. Bunun için tarihlerin ya idare tarafından belirlenmesi ya da her hafta sabit bir etkinliğin yapılması düşünülebilir. Yani ayın ilk haftası öğretmenler kurulu, ikinci haftası zümre başkanları, üçüncü hafta zümre, dördüncü hafta şube gibi... Çocukları ders yükünden biraz kurtarsalar bunlar için uygun zaman oluşur.
-Zümre başkanlığı özendirilirse iyi olabilir.
-Formalite olarak görülen uygulamalar yerine okulların durumunun da gözetilerek öğretmenler için örnek uygulama ve eğitimlerin bulunduğu interaktif ortamlar daha faydalı olabilir.
-her durum için bkz. yorum ilk iki madde.

alakoclu

Acemi Üye
Allah akıl fikir versin. birileri evrakçılıkla memleketi kurtarma devrine düşmüş. Naçizane çözüm önerilerim.
1. Evrakçı değil insiyatif kullanabilen müdür ve öğretmenler lazım
2. Devlet kitap dağıtmasın. Kitaba verdiği parayı okullara eğitim bütçesi olarak aktarsın.
3. Ders geçme tekrar getirilsin 9 zayıfla geçme olmasın.
4. Disiplin getirilsin. Devlet malına ve arkadaşlarına, öğretmenlerine zarar veren okuldan atılsın.
5. Öğretmenler şamar oğlanına çevrilmesin.
6. Meslekte kötü, ahlaksız öğretmenler varsa ayıklansın.
7. Meb teşkilatında dersaneci, özel okul sahipleri varsa temizlensin.

atahoca

Usta Üye
Bu hafta e-müfredat'ın sitesine girdim ama duyuru silinmiş.
alakoclu Hocam'ın dediği birçok şeye katılıyorum. Çoğu meslektaşımız da böyle düşünüyor.

Tarih Öğretmeni

Sultan
Yönetici
Sultan
Web sitesi
www.tarihbilinci.com
Öğretmenler Kurulu için e-Müfredat Şart Oldu

2017 / 2018 Eğitim Öğretim Yılı 2. dönemiyle birlikte Öğretmenler Kurulu Toplantısına katılım için de
adresinden okulunuz müdürlüğünün eklediği Öğretmenler Kurulu Toplantısının gündem maddeleri görülerek modülden "Toplantıya Katılacağım" butonunun işaretlenip kaydedilmesi gerekiyor. Bu sayede meb merkezden toplantıda ne konuşuluyor neler karara bağlanıyor diye bilecek ve ortak sorunlar ve görüşler üzerinde bilgi sahibi olacak. Daha etkili çözümler üretebilecek.

atahoca

Usta Üye
Hocam,
Kaç bin tane okul var. Merkez bu kadar zümreyi nasıl okusun... Aslında eğitim ile alakalı forumları az takip etseler daha fazla sorunlardan haberdar olacaklardır. Esas zümreler ya böyle forumlarda ya da ayak üstü arkadaşlarla konuşurken yapılıyor. Sadece işin kırtasiye tarafı yapılmıyor.

Üst Alt