• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Dinler arası diyalogun geldiği son nokta

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Web sitesi
www.tarihsinifi.com
Takipçiler
100

İtibar:

İslamın sembolü olarak bilinen 'Hilal' Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde Hristiyan sembolüyle içi içe geçirildi.

Kutlu Doğum Haftası'ndaki etkinliklerde kullanmak üzere Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan bir logoyu okurlarına 'tık rekoru kırıyor' şeklinde duyuran Samanyolu grubu logonun internet kullanıcıları tarafından profil resmi yapıldığını ifade etti. Söz konusu logo da Hristiyanlıkta teslis inancının en önemli simgeleri arasında

HRİSTİYAN SİMGESİNİ PEYGAMBER SİMGESİ YAPTILAR

Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü'nün hazırladığı bir logo dinler arası diyalog çalışmalarını ulaştığı korkunç boyutu gözler önüne serdi. Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde bir logo hazırlayan İl Millİ Eğitim Müdürlüğü, logoda kullandığı imgelerle büyük tepki çekti. Hilal içerisine Hıristiyanlara ait bir imge yerleştiren Milli Eğitim Müdürlüğü bu imgenin 'Peygamberimizi simgelediğini' iddia etti.

SAMANYOLU ÖVGÜYLE BAHSETTİ

Samanyolu grubu ise Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü'nün hazırladğı logodan övgüyle bahsetti. Logonun sosyal paylaşım sitelerinde tık rekoru kırdığını iddia eden Samanyolu gurubu, Hilal içerisinde yer alan Hristiyan simgesini ise görmezlikten geldi. Samanyolu'nun görmezlikten geldiği Hilal içerisindeki o imgenin, Hıristiyanlığın en önemli simgelerinden biri olduğu ortaya çıktı.

'SÜSEN FLEUR DE LİS' SEMBOLÜNÜN ANLAMI

Hilal içerisine yerleştirilen ve Peygamberimizi simgelediği iddia edilen o işaret, Hıristiyanlığın en önemli simgelerinden biri. O simge teslis inancına ait baba, oğul, kutsal ruh, bakire Meryem ve Cebrail sembolü olarak biliniyor. O imge, papa, rahip ve papaz giyisileriyle bunların kullandıkları asa ve benzeri aksesuarlarda sıkça kullanılıyor.

Ayrıca, filmlerde (örnek Star Wars’ta) oyunlarda, videolarda, afişlerde, çizgi filmlerde ( The Simpsons) bol bol kullanılmaktadır.

'O İMGE LALE MOTİFİ'

TimeTürk'ün ulaştığı Niğde İl Milli Eğitim Müdürü Celaletttin Ekinci, hazırladıkları logodaki simgenin Hıristiyanlıkla alakasının olmadığını söyledi. Ekinci, Hilal içerisine yerleştirilen imgenin lale motifi olduğunu, aksinin düşünülmesinin kendilerini üzeceğini kaydetti.

İŞTE O SİMGE

Kod:
http://www.timeturk.com/tr/2012/04/19/dinler-arasi-diyalogun-geldigi-son-nokta.html

En Çok Görüntülenen Konular

Seyhan Hansoylu

Acemi Üye
Üye
Takipçiler
0

İtibar:

Çok güzel bir konu yakalamışsınız.Allah korusun,bu gidişin sonu hiçte hayra alamet değil.Kelime-i Tevhid'den "Muhammed (s.a.v.) Allah'ın Resulüdür"ün çıkarılmasının ardından,açılım, demokratikleşme,AB,hoşgörü,dinlerarası diyalog gibi ne olduğu hala belli olmayan birtakım kavramlarla bu Müslüman ülke insanlarını ve gençlerini nereye taşımak istiyorlar,kendileri dışında kimse bilmiyor.
Yalınız şunu unutmayın,"ONLARIN BİR HESABI VARSA ALLAH'INDA BİR HESABI VARDIR!" buyuran Cenab-ı Allah'ın izniyle,Bediüzzaman Said Nursi'nin tabiri ile "bin yıldır bu dinin bayraktarlığını yapmış" Türk milletinin gençliği bu tuzaklara düşmeyecektir.
Şaşkınlar ne yaparsa yapsın.

R.Sayar

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Takipçiler
0

İtibar:

Kedidir kedi o. Pardon laledir lale...Biz sürekli forumda bu konular üzerinde kendimizi paralarken kendini bilmez zevatlar, diyalogçular ve o diyalogçuların her alanda uzantıları olan zerzevatın tarih konusundaki saçma görüşlerini paylaşıp elleri kırılıncaya kadar alkışlıyorlardı. Ey piri fani der söz üstadı bu gözler daha neler görecek benim güzel ve yalnız ülkemde. Bu zihniyet bir ay kadar sonra dünya dili Türkçe olimpiyatıda düzenleyecek ya...

Moderatör tarafında düzenlendi:

malkoçoğulları

Acemi Üye
Üye
Takipçiler
0

İtibar:

Allah rızası için ideolojik bir takım yargılarınızı kırın. YURTDIŞINDA MÜSLÜMANLIK TERÖRİZM OLARAK GÖRÜLMEKTE. Eğer biz onlara saygı göstererek onların kültürlerini ve ya dini bir takım sembollerini kendi motiflerimizle bir işlemez isek onlar ne Resul-i Ekrem'i kabul eder ne de Kuranı... Ne olur mantıklı düşünün, ne olur.

R.Sayar

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Takipçiler
0

İtibar:

Sayın Malkoçoğlu akıncı beyi... Tövbe tövbe , sabah sabah ne ideolojisi aklınızı sevsinler diyalogcu kardeşler. Şimdide bahaneniz ve idelojiniz bu mu? O zaman peygamberimizde önce putlarına saygı duyayım şu müşriklerinde sevgilerini ve sempatilerini kazanayım da sonra onları müslüman yapayım derdi herhalde. Hz. Halil İbrahim putlarını kırmazdı. O zaman birilerinin dediği gelin hep beraber haç takalım boynumuza. Terörist kim? Çocukları katledilen Çeçen analar mı? Her türlü sömürgeciliğin yapıldığı Ortadoğu halklarımı??? Bir zamanlar sizin gibi diyalogçuların çok sevdiği ve dizinin dibinden ayrılmadığı Hoca efendinin yaşamına devam ettiği ABD nin SSCB ye karşı desteklediği Taleban mı? Unutmayınızki tarihin gördüğü en büyük katliamları ve I. ve II. Dünya savaşı gibi savaşları yapan o hayran olduğunuz Hristiyan Batı değilmi? Hadi o zaman önce toptan Hristiyan olalım sonra onları müslüman yaparız. İşte diyalogçuların mantık-ı şeriyesi bu... Allah onları rezil ve rüsvay etsin. Zaten ediyorda başları kuma gömülü sizin gibi diyalogçu meftun, mecnun ve meczuplar ise bunları farkedemiyor, fark etmiyor??? En son Hoca efendinizin 28 Şubat döneminde takıntığı tavırı da gördük şimdiki tavırlarınıda , Said-i Kürdi nin II. Abdulhamit'e önce Kızıl Sultan dediği zamanlarıda biliriz sonra da Cennet mekan Abdulhamit Han dediği ve adeta günah çıkardığı devirleride... İngilizce eğitim veren okullarınızın kusurlarını kapatmak için dünya dili Türkçe olipiyatlarınıda biliriz. İki çocuğa şarkı,Türkü şiir vay efendim Dünya dili ingilizce pardon Türkçe... Bir zamanlar ''Abi şu risaleleri Abdullah yeğin'in sözlüğü ile değilde günümüz Türkçesine çevirsenizde herkes daha kolay anlasın'' diye serzenişte bulunduğumda bir abimizin ''Günümüz Türkçesi çok yavan, asıl dilimiz Osmanlıca zaten üstat Osmanlıca unutulmasın diye Osmanlıca yazmış biz onu korumaya çalışıyoruz'' dediğini bilirim... Şimdi ise o beğenilmeyen Türkçe birden dünya dili oldu nedense... İki zenci dans ettirilir... Hop dünya dili Türkçe... Dış okullarda ise Engilizce ye devam... Herhalde bu da aynı sizin mantığınız da olan mecnunların safsatası olsa gerektir... Ha siz İslam dininin kısasa kısas anlayışına da ideoloji diyorsanız öyle ya size göre sağ yanağına tokat atana sol yanağını çevir. ancak bir arkadaşın HIDO tabirini ya da Mahzuninin Ha babam ha tabirini kabulleniyorsunuz öyleyse durmak yok yola devam...

malkoçoğulları

Acemi Üye
Üye
Takipçiler
0

İtibar:

Kardeş sen söylediğimi yanlış anladın. Biz kökten hadi hristiyan olalım demiyorum, sadece onlara saygı gösterelimki onlar da bize saygı göstersinler. resul-i ekrem efendimiz bir gün hristiyanlarla yapılan bir görüşmede o hristiyan gruba caminin bir köşesinde ibadet etmelerine musade etmiştir. biz de onlara aynen bu şekilde davranmalı taş atanlara gül uzatmalıyız ha yeri geldiğinde eğer ülkemize yönelik bir tehdit var ise işte o zaman o tüm KAFKAS halkı gibi, Filistinli mücahitler gibi bir elle Kurana bir elle silaha sarılmalıyız. Ama kabul ediyorum söylediğim kelime yanlış anlaşılmaya müsait idi. Bir de ben bir Diyalogcu değilim Nakşilerden bir öğrenciyim.

bartınlıalperen

Usta Üye
Üye
Takipçiler
0

İtibar:

Öncelikle şu dialog adı altında yapılan şeyin hiç bir şekilde izah edilecek tarafı yok.Bu garip şekle bakıpta birilerine saldırmak için ise hiç bir neden yok.Ölçülü seviyeli (düzey) olunduğu zaman ise hiç bir sorun yok insanlar için.Beşerlikten kurtulamayan bazıları için ise bu tip şeyler içlerindeki bazı ifrazatın boşaltma vesilesi oluyor nedense.
Sayın R.Sayar,"Said-i Kürdi nin II. Abdulhamit'e önce Kızıl Sultan dediği zamanlarıda biliriz sonra da Cennet mekan Abdulhamit Han dediği ve adeta günah çıkardığı devirleride..."şu alıntınızın kaynağını bir belirtsenizde aydınlansak.Eserler ortada ne zaman "kızıl" ne zaman "ulu" kelimelerini kullanmış Said-i Kürdi sayfa ve eser belirtirseniz bizde bilme bilgisine ulaşsak.Özellikle "kızıl" sultan dediği devirleri bilmeniz bana ilginç geldi (malum 1800'lerin sonları hadi 1900 başları olsun) yaş ve tecrübe olarak Afyon Kalesi kadar eski bilgi ve malumata sahip olduğunuz fikrine kapılıyor insan.
Sayın Malkoçoğlu,ikinci mesajınızda yazdığınız fikirleriniz daha doğru geliyor bana.Hz.Ömer'in emrini hatırlayalım değil mi?Hz.Peygamberin emir ve davranışları da aynı idi zaten.Prof.Mehmet Çelik andımyazdıklarınızı okurken kendisi Süryanilik özelinde Hırıstıyanlık uzmanı bir tarihçi.Belli bir süre Süryani kilisesinde kalmış (kesin dialogcu olmuştur).Mustafa Kemal ile Süryani patriği arasında ki dialogları dinleyince insan (kaynak Mehmet Çelik) şu dialog meselesine farklı açıdan da bakıyor.(yanlız karıştırmayalım teslimiyet değil )

R.Sayar

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Takipçiler
0

İtibar:

Öncelikle Molla Kasım Efendi. Nurcu diye tabir edilen gruptan değilsiniz herhalde. Olsaydınız Abdulhamit meselesini bilirdiniz. Bununla ilgili olarak Said-i Kürdi ye sorulduğunda ''Ben bir istibdat işareti görmüştüm , rahmetliyi(Abdulhamit'i kastediyor) zannetmiştim. Ama yanılmıştım. Asıl müstebit onlardır(İttihatçıları kastediyor)'' (Münazarat eserini baştan sona okuyun)dediğini okuyup yada sorup bir öğrenin diyesim gelir. Ayrıca Said-i Kürdi nin bir süre Abdulhamit döneminde 1907 de deli tedavisi gördüğünü hatırlatayım(Tahir Paşa hatıratı). Ayrıca sizin bahsettiğiniz o yıllarda( O kadar yaşlı değilim heh heh) Said-i Kürdi nin Kürtçe anadil talebiyle ve Güneydoğuda Arapça-Türkçe ve Kürtçe eğitim verecek olan El Ezher(Şii Fatımiler kurdu Mısır'ın İngiliz işgali ile birden Sünni mezhebinin baştacı okul oluverdi nedense)benzeri bir okul(Medretüs Zehra) Abdulhamit e gittiğinide herhalde bilmezsiniz(Altan Tan'dan okuyabilirsiniz) Türk milliyetçisi olduğu iddia eden Nurcuların kulaklarını çınlatmak lazım...Ha unuttum bir hatırlatma daha yapayım. Abdulhamit konusunda hatalar yaptığını ve hakaretler yaptığını kabul eden Sad-i Kürdi nin Nemika Sultan dan helallik dilediğinide hatırlatayım dedim... Biraz araştırın...

bartınlıalperen

Usta Üye
Üye
Takipçiler
0

İtibar:

Sayın R.Sayar, isminin önüne veya arkasına ek almayan almak ihtiyacında olmayan biriyim.Bu tesbitinize katılmamak mümkün değil.Ama okuyan araştıran böyle kaynak verilirse onları okumak için kütüphaneye koşmak zorunda kalan biriyim.Yani kaynak kaynaksız konuşmayan biriyim.Böylede olmak zorunda hissediyorum kendimi.Şimdi Abdülhamit ve Said-i Kürdi konusunu okumakla meşgul olacağım için cevabını daha sonra vermek zorunda kalacağım.
Şöyle bilgisayarıma kayıtlı kitapların arasında Münazarat(1329 Matbaa-i Ebuziya/Osmanlıca)ı ararken Nihal Atsız'ın eserleri denk geldi.Mesela "Dalkavuklar Gecesi" Nihal Atsız bu eseri niçin yazmış biliyormusunuz? Atsız'ın eserini incelerken Çanakkaleye Yürüyüş adlı eserini karıştırmak zorunda kaldım.Bakın paylaşayım "...Ey Türk gençliği!Sen Arap Muhammed'in mezarını ..."ilerisini okumaya gerek yok.Bir pasaj daha alıntılayım mesela Lozan'la ilgili "yoksa Lozan başlı başına alındığında hiçbir vakit bir zafer değildir" şimdi bunları yazarken Türk milliyetçisi olan Nurcular, Said-i Kürdi ile Nihal Atsız'ı birlikte okuyan Nurcular mı?Her halde en çok zorlanacağım konu Said-i Kürdi'nin Nemika Sultandan helallik dilemesi olacak bakın onu bulmam hayli zor olacak.Biraz araştıralım (araştırın) bakalım....

R.Sayar

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Takipçiler
0

İtibar:

Kolay gelsin diyeyim. Bende bu eserlerin bir kısmını (Rislaleler) 90 lı yıllarda okuduğum için kaynaklama bazen zor oluyor. Sadece akılda kalan pasajlar vesselam. Şu helallik işine bende bir bakmam lazım... Saygılar...

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 0, Üyeler: 0, Misafir: 0)

Bu Konuyu Cevaplayan Kullanıcı (Toplam Üye: 4) Hepsini Göster

Üst Alt