• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Devletin radyosuyla alay edilmez!

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
13 Mar 2009
Mesajlar
14,169
Best answers
0
Puanları
113
Web sitesi
www.tarihsinifi.com
#1
Devletin radyosuyla alay edilmez!


You must be registered for see images


You must be registered for see images


You must be registered for see images


You must be registered for see images


1958 yılının aralık ayında kurulan "Radyolarda Partizan Neşriyatı ve Ajans Haberlerini Dinlemek İstemeyenler Derneği", siyaset gündemi epey bir süre meşgul etmiş. 2 Aralık tarihli gazetelerde derneğin kurulduğu haberi ve kurucu başkan Bedri Çalışkur’un, radyonun amacının “amme hizmeti” olduğu, ama gün geçtikçe bu özelliğinden uzaklaştığını söylediği açıklaması var. Başkan derneğin kuruluş amacını şu sözlerle özetlemiş: “Radyodaki partizan neşriyatla mağdur edilen şahıslar dernek vasıtasıyla teselli edilecek, asabı bozulan vatandaşlara tıbbi ve psikolojik yardımda bulunulacaktır.”

Ertesi gün dernek kapatılmış, aynı zamanda başkanın avukatlık bürosu olan genel merkez de mühürlenmiş. İstanbul Valisi, gazetelere yaptığı açıklamada,
“Dernek kurucularının kasıt ve niyetleri suç mahiyetinde telakki edildiğinden savcılığa sevk ettik. Fakat mahkeme kararına kadar benim vali olarak kapatma yetkim var ve ben de derneği kapattım” derken, bürosu mühürlenen dernek başkanı Çalışkur, polisin büroya girmesine izin vermemesi nedeniyle avukatlık mesleğini sürdüremediği, müvekkillerinin dava dosyalarını bürodan alamadığı için isyan etmiş.

Ertesi gün yapılan itirazlar sonucu dernek tekrar açılmış, bir sonraki gün yeniden kapanmış. 11 Aralık tarihli İstanbul Postası adlı gazetede “Açıldığı günden beri bir gün sonra kapatılan ve dünyanın en kısa ömürlü cemiyeti olan” derneğin yeniden açıldığı haberi var.

Ama dernek aralık ayı sonunda yeniden, bu kez süresiz olarak kapatılmış ve kurucular mahkemeye sevk edilmiş. Dava nisan ayında sonuçlanmış, 30 Nisan 1959 tarihli Yeni Sabah'ın haberine göre derneğin kurucuları üçer lira para cezasına mahkum edilmiş. Mahkemede derneğin kuruluşunda kanundışı bir durum bulunmadığı, ancak "Dernek nizamnamesinde, partizan yayınlar dinletilerek mağdur edilenlere yardım edileceği ve asabı bozulanların tesellisinde tıbbi ve psikolojik yardımda bulunulacağının belirtilmesinin" suç teşkil ettiği sonucuna varılmış. Kararda "Bu ifadeyle radyo ve neşriyatını istihfaf (hafifseme) ve onunla istihza (alay etme) kastı güdüldüğü kanaatiyle mahkumiyet ve kapama kararı verildi" deniliyor.

O dönemde (aslında 1956'dan beri) CHP, CMP ve Hürriyet Partisi iktidardaki Demokrat Parti'ye karşı ortak hareket ediyor ve bunun adına "Güçbirliği" diyorlardı. Başka partilerin katılımı ve bazı birleşmelerle güçlenen bu ittifaka karşı, DP de “Vatan Cephesi Ocakları”nı açarak karşılık vermişti. DP’liler, muhalif gazetelerin VC adını taktığı Vatan Cephesi işini öyle bir abarttı ki, köylülere kendilerine katılmaları halinde yol ve cami yaptırmayı vaat etmeye, işadamlarına cepheye katılmazlarsa devletten iş alamayacakları tehdidinde bulunmaya başladılar. Bu da yetmemiş olacak, cepheye katılan binlerce kişinin ismi radyodan tek tek okutuldu. Hatta listeleri daha da şişirmek için bebeklerin ve ölülerin adlarının listelere dahil edildiği söylentileri yayıldı. İşte, yukarıda sözü edilen "Radyolarda Partizan Neşriyatı ve Ajans Haberlerini Dinlemek İstemeyenler Derneği" yöneticilerinin tek suçu, saatler süren bu zırvaları dinlemek istememeleridir.
 
Üst Alt