• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Ders Dışı Etkinlikler ve Ders Saatleri - Müfredat Yetiştirme Sorunu

atahoca

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Katılım
30 Mart 2009
Mesajlar
604
Tepkime puanı
232
Puanları
43

İtibar:

Okullarımızda malum sık sık ders dışı etkinlikler yapılmakta. Söyleşi, konferans, yarışma, münazara, etkinlik, gezi, deneme (bu bazı şartlarla tartışılabilir) vb. alanlarda yapılan bu faaliyetler ders saatleri içinde yapılmakta. Zümrelerimizde planlara uyma kararı alıyoruz, müfredatı yetiştirmeye çalışıyoruz. Fakat faaliyetlerlere denk gelen dersler o haftaki dersin işlenmemesine yol açıyor. Misal 6 hafta süresinden 2 hafta ders (bir program daha kondu gitti 3 hafta) işleyemeyeceğim. Bu sorun genel olarak çözümlenmeli. Farklı günlerde programların yapılması düşünülse de ders programlarının zaman zaman değişmesi bunun kesin çözüm olmayacağını gösteriyor. Tecrübelerle sabittir.

Zaten sene başı, sene sonu, sınav dönemi ile harcanan ya da verimli geçmeyen haftaların yanında 3'te ya da 4'te 1 (sınıfın birinde 1/2 oldu herhalde diğer aylar böyle olmaz) oranında ders saatinin etkinliğe gitmesi sorunu büyütmekte.
 
İlginizi çekebilecek benzer konular
Aynı Kategoriden Son Konular
Son düzenleme:

Tarih Öğretmeni

Kurucu
Yönetici
Sultan
Katılım
11 Mart 2009
Mesajlar
9,363
Tepkime puanı
7,666
Puanları
113
Konum
Yeryüzü
Web sitesi
www.tarihbilinci.com

İtibar:

Aklıma takılan sorular
1- Okulunuzu türü
2-Her hafta etkinlik yapılıp yapılıp yapılmadığı
3- Sosyal Etkinlikler Kurulunun bu şikayetler karşısındaki tavrı
4- Ders programında belirli derslerin (Rehberlik,sosyal etkinlik...gibi) sabit olup olmadığı
....
Bütün bunlar çözüm olmayabilir,bunu da biliyorum. Bildiğim bir diğer şey ise bu durum karşısında öğretmen tutumlarının da farklı olduğu...

Önerimiz ders saatlerinin azaltılması ve bu tür etkinliklerin ders saati olarak getirlmesi diyeceğiz,ama....
Kaç öğretmenimiz bu tür etkinliklere katılacak ? Konferans ...... esnasında öğretmenimiz sınıfının yanında mı, kantinde çay mı içiyor?....
 

atahoca

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Katılım
30 Mart 2009
Mesajlar
604
Tepkime puanı
232
Puanları
43

İtibar:

Hocam,
Bu soruna benzer bir konuda yakın zamanda bir köşe yazısı da çıkmıştı. Meseleye genel bakılması için yazdım. Öğretmenlerin bireysel olarak çözüm arayışları çok yerde başarılı olmaz.
-Okul türü ile alakalı bir durum değil bu. Zaten İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve okulların sosyal medya hesaplarında etkinlikler yer almakta. Bunların bir kısmı hoşumuza gitmekle beraber yapıldığı saatlerin yol açtığı sorunların olduğu da bir gerçek. Proje, etkinlik çalışmalarının ön plana çıkması, okulun vitrini olması gibi durumlar düşünülürken derslerin nasıl yetişeceğinin düşünülmemesi veya hocalar bir şekilde nasılsa halleder diye düşünülmesi.
-Her hafta etkinlik şu süreçte olmasa da münazara yarışmaları başlayınca olunur. Şu an döneme biraz hızlı girildi. İki üç haftada bir program oldu. (6'da 3 ve hepsi aynı sınıfa denk geldi) Normal süreçte en az ayda bir tüm okulun katıldığı genel programlar bazı okullarda olmakta. Hem ayda bir olması dahi ders saatlerine olumsuz tesir etmekte. Farklı branşlardan da bu durumdan şikayetçi.
-Bu konuda gösterilecek tavır davet edilecek şahısların programlarının yoğunluğun olması, bazen arada kaçırılmak istenmeyen şahısların olması sebebiyle planlanan sayının üzerine çıkıldığının belirtilmesi, yapmaya çalışacağız gibi tepkiler olacaktır/olmaktadır.
-Ders programlarında belli saatlerde belli derslerin konması ortaokullarda daha rahatken liselerde daha zor olmakta. Bu gerek öğretmenlerin ders saatlerini ayarlarken rahat çalışmasını temin ederek memnun etmek, farklı okul tiplerinde ve farklı branşlarda farklı derslerin olması gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır.

-Sorun bazen kendilerine hitap etmese de öğretmenlerin katılımı değil. Öğretmenlerimiz programa katılmakta. Programların bir kısmı okul dışında olurken bir kısmı okul içinde olmaktadır. Okulun kendi programları haricinde, okul dernekleri ve aile birliklerinin programları da olunca sayı artırıyor. Sorun başlıkta belirttiğim husus. Bu konuda dinleme becerisi olmayan ya da katılmak istemediği halde programa giden öğrencilerin yol açacağı rahatsızlığı -her zaman olmasa da- önleme konusu ise ayrıca ele alınabilecek bir husus.

Öğrencilerden bazıları da ders işlenememesinden rahatsız olduğunu bilinmekte.

-Öğretmenlerin tutumu ise o gün ya da saatlerde dersine gireceği sınıfa, nöbet durumuna, davetliye, yıllık plandaki yerine göre değişmekte. Konuların yetişmemesi durumunda rahatsız olmakta. Diğer konular tüm öğretmenlerin malumu olan meseleler ayrıca yazmaya gerek yok.

*Ders saatlerinin azaltılıp, müfredatların daha öz ama daha kaliteli hale getirilmesi, öğrencilerin sosyal etkinlik ve genel yetenekle ilgili saatlerinin çeşitlendirilerek genel kültür dersleri sonrasında görülmesi düşüncesi eğitim camiasının öğretmen kesiminin çoğu tarafından benimsenen bir düşünce.
Yayın otomatik olarak birleştirildi:

Okul gezileri, resmi tatil günleri, okul etkinlikleri, sınav günleri...
Üniversitelerde olduğu gibi bir sistem olması daha faydalı olur diye düşünüyorum. Böylece kitabın sonlarında yer alan önemli konular havaya gitmemiş olur.
Kitap (çok sayfadan ziyade az ve öz) ve en üstteki cümle ile önerilen ders süreleri uyumunun sağlanması, kitabın bitiminde son sınavların yapılması. Belki son bir iki hafta karne haftası (o da devam edenler için) öğrenilenlerin genel bir değerlendirmesinin yapılması, onlar üzerine konuşulması...
 
Son düzenleme:
Üst Alt