• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Çocuklarınızı Anadolu Usulü Yetiştirin'

kibela24

Veliaht
Yönetici
Veliaht
Katılım
12 Mar 2009
Mesajlar
7,974
Best answers
0
Puanları
48
#1
Uzman Pedagog Âdem Güneş, çocuk terbiyesinde batı yerine Anadolu kültürünün referans alınması gerektiğini söyledi. Güneş, Anadolu usulü çocuk yetiştirmenin hayati derecede önem taşıdığını kaydetti.

Bursa Kamu Çalışanları Derneği (Burç-Der) tarafından düzenlenen seminere katılan Güneş, "Anadolu Pedagojisi" olarak adlandırılan eğitim metodu hakkında bilgi verdi. Batı eğitim metodunun örnek alınması ile toplumda bozulmaların meydana geldiği anlattı.

Anadolu medeniyetinin Mevlanalar, Hacı Bektaşi Veliler, Yunus Emreler, Fatihler ve Yavuzlar yetiştiğini hatırlatan Güneş, "Bu insanların yetişmesindeki metotların günümüzde de uygulanması ile daha duyarlı bireyler yetişecektir. 'Anadolu Pedagojisi' hisseden birey yetişmesini sağlarken, batı pedagojisinde ise duygularını bastıran, hissetmeyen bireyler yetişmektedir. Toplum olarak batı pedagojisini taklit etmemizden dolayı duygudan yoksun, hastalıklı bir toplum haline geldik." dedi.

Batı endeksli pedagoji usullerinin, İslamî bir kültürle yoğrulmuş Anadolu insanının üzerine oturmadığını vurgulayan Güneş, şöyle devam etti: "Ya bol geldi ya da dar. Gün geçtikçe ailelerin çocuklarla olan iletişiminde sorunlar artmaya başladı. Ailede başlayan sorunlar çocukların ilerleyen dönemlerini de etkiledi ve artık günümüzde psikiyatr ve psikologların kapılarını aşındıran bir toplum haline geldik."

Çocuk terbiyesinde batı yerine Anadolu kültürünün referans alınması gerektiğine işaret eden Güneş, "Bu yaklaşım tarzını da 'Anadolu Pedagojisi' olarak isimlendiriyoruz. Anadolu Pedagojisi'ni 'çocuğun yaratılışta var olan özelliklerini bozmadan yetiştirmek' olarak tanımlıyoruz. Anadolu Pedagojisi'nin temel yaklaşımını 'edilgen çocuk' değil 'etken çocuk' yetiştirmek şeklindedir." diye konuştu.

Burç-Der Başkanı İlhan Çelik de dernek olarak kamu çalışanlarına mesleki birçok konuda eğitim ve seminer düzenlediklerini, üyelerin ailelerine yönelik de aile içi iletişim ve çocuk eğitimi konusunda da eğitimlere devam edeceklerini dile getirdi.
egıtımgazetesi
 

kasseria

Acemi Üye
Katılım
20 Mar 2009
Mesajlar
14
Best answers
0
Puanları
1
Çok güzel demogoji yapılmış bu haberde bana göre.Anadolu pedogojisini sadece kendi hayat tarzınından yola çıkarak değerlendirmiş sayın eğitimci! Anadolu tarzı deyince ne gelecek biliyor musunuz? Evde hiç konuşturulmayan, kadın-erkek ilşkilerinde sadece erkek çoçuklarına herşeyi mübah sayan, gençlerin düzeyli ilişki kurmalarını baskı ile yoketmeye çalışan bu yüzden gençlerin herşeyi gizleyerek yaptığı bir kültürden bahsediyorbana göre. Bu bir niyet okuması olabilir ama şimdiye kadar birileri bu konuda konuştuğu zaman hep böyle şeyler geldi. Ayrıca el etek öpen gençlerin yetiştirilmesi de cabası. Büyüğüne saygı bu topraklarda hep varoldu evet ama biz bunu eleştirmeyen nesillerin yetişmesi için kullandık her zaman.Büyüğünün sözünü dinle , devlet büyüklerini dinle, sen en son konuş hatta hiç konuşma mümkünse. Asıl, duyguları bastıran, çoçuklara sorumluluk eğitimi vermeyen, aklını kullandırmayan bu yüzden elştirmeyen çoçukları biz yetiştiriyoruz. Haa Batı kültürü dört dörtlük mü kesinlikle hayır. Bu tür Batı kültürü eleştirileri aynı kalemden çıkmış gibi yani bir klişe burada tekrar edilmiş. Lütfen sayın eğitimciler bu klişeleri bırakalım.
 
Üst Alt