• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Çi'çi Yabguya Yapılan Sefer

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
13 Mart 2009
Mesajlar
14,325
Tepkime puanı
17,934
Puanları
113
Web sitesi
www.tarihsinifi.com
Takipçiler
100

İtibar:

Çi'çi Yabguya Yapılan Sefer

Han Shu'daki (Han Şu, Han Sülâlesi Hânedân Yıllığı) General Chen Tang (Çın Tañ) Biyografisi
Sonraki gün, Han ordusu Zhizhi'nin Talas ırmağı kenarındaki kalesine doğru ilerledi, kaleden 3 li (yaklaşık 1,5 kilometre) uzaklıkta kamp kurdu.
Chanyu'nün kalesinden dalgalanan beş renkli sancakları ve setleri koruyan birkaç yüz zırhlı adam gördüler. Yüzden fazla atlı kalenin önünde bir ileri bir geri at sürüyordu ve yüzden fazla yaya kalenin kapılarında balık pulu düzeninde eğitim yapıyordu.
Kaleyi koruyan Hunlar Han ordusuyla alay edip, onlara "Gelin de savaşın" diye bağırdılar.
Hun atlıları Han kampına saldırdılar, ama Han kundaklı yaylı okçularının hepsinin silâhları dolu ve nişân alınmış durumdaydı, atlılar geri çekildiler.
Han kundaklı yaylı okçuları birkaç kez ilerleyip kalenin kapısındaki Hun atlılarına va yayalarına birkaç el ok atarak onları kaleye çekilmeye zorladılar.
Han generalleri Gan Yanshou (Gan Yen-şov) ve Chen Tang, orduya davul eşliğinde kaleye saldırmasını ve onu dört yönden kuşatmasını buyurdular. Her birim kendisine verilen görevi yerine getirecekti: bir bölümü surların altına tüneller kazacaktı, bir bölümü de surlardaki ok atma boşluklarını dolduracaktı. Tahta korunaklılar (pavise) önde ilerlediler, teberliler ve okçular onların arkalarından geldiler. Okçular setlere bastırıcı ateş açtılar, savunanları surlardan püskürttüler.
Ama kalenin dışında iki sıra tahta set vardı, ki Hunlar buradan saldırgan Hanlar'a ok atıp çoğunu ya yaralıyorlardı ya da öldürüyorlardı.
Sonra saldırganlar ince odun demetleri getirip setleri yaktılar.
O gece, birkaç yüz Hun atlısı kuşatmayı yarmaya (ve yardım çağırmaya gitmeye) çalıştı, ama Han kundaklı yayları tarafından temizlendiler.
Han ordusunun gelişini duyunca önceleri Chanyu, Kangju'ye (Kañ-cü, Semerkand'da bir kent-devleti) kaçmayı düşündü. Ama sonradan Kangju kralının geçmişteki acı olayların intikâmı olarak kendisine ihânet etmesinden kuşkulandı. Ayrıca Wusunlar'ın (Vu-sun) ve diğer Orta Asya devletlerinin Han seferî gücüne asker vererek katkıda bulunduklarını duydu ve kaçacak hiçbir yerinin olmadığını anladı.
(Savaştan önce) Zhizhi Chanyu kaleyi boşaltmıştı, ama "Neden karşı koymayalım? Han ordusu uzaklardan geldi ve erzağı uzun bir kuşatma için ona yetmez" diyerek kaleye geri döndü.
Chanyu sonra zırhını giydi ve surlardaki yerini aldı, hattâ kraliçesi ve câriyelerinden birkaçı yaylarını alarak kuşatanlara ok attılar.
Han okçularından biri Chanyu'yü burnundan vurdu, câriyelerinin çoğu da vurularak öldüler.
Chanyu surlardan indi ve atına bindi, savunmayı kalenin içindeki karargâhından yönetti.
Akşam olduğunda, setler yıkılmıştı, ama savunan Hunlar kalenin sıkıştırılmış topraktan yapılma surlarına çıkarak savaş nârâları attılar.
Bu noktada, on binden fazla Kangju atlısı geldi (Kangju kralı Hunlar'a hep sâdık kalmıştı), atlılar Hunlar'a destek sağlamak için kalenin çevresinde on ayrı yere yerleştiler.
Gece vakti, Han kampına birkaç kez saldırdılar, ama her seferde geri püskürtüldüler.
Gün doğarken, kalenin tüm çevresinde ateşler yakıldı, Han askerleri yüksek moralle duvarlara tırmanarak kendi savaş nârâlarını attılar. Çanların ve davulların sesleri yeri sarstı.
Kangju takviye birlikleri dağılarak kaçtılar.
Han askerleri kalenin her yanına tahta korunakların arkasında ilerlediler ve topluca saldırıya geçtiler.
Chanyu, erkânındaki birkaç yüz adam ve kadınla karargâhına çekildi.
Han ordusu karargâhı ateşe verdi ve sonra da içeriye daldı. Chanyu ağır yaralar aldı ve öldü.
Du Xun (Du Şün) adında bir subay Chanyu'nün başını kesti. Karargâhın içinde, Han askerleri iki esîr Han elçisi ve Gu Ji'nin ([Gu Ci] Zhi Zhi Chanyu'nün öldürüp kendisine karşı açılan Han seferini kışkırtmasına neden olan elçi) ve heyetinin Chanyu'ye sundukları mektubu buldular.
Tüm Han askerlerine bulabildikleri ganîmetlere el koymalarına izin verildi.
Hun kraliçesinin, veliahtın ve soyluların başları uçuruldu, tümü 1,518 kişi idi. Savaşta 145 Hun ele geçirilmişti, binden fazlası da teslîm olmuştu. Bu esîrler sefere katılan on beş Orta Asya krallığına bağışlandılar.
 
İlginizi çekebilecek benzer konular
En Çok Görüntülenen Konular
  • İlk Türk Devletleri ( tablo )
  • Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 0, Üyeler: 0, Misafir: 0)

    Üst Alt