• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi

Ece

Usta Üye
Katılım
11 Mar 2009
Mesajlar
14,117
Puanları
0
BARBAROS HAYREDDİN PAŞA TÜRBESİ


İstanbul Beşiktaş'ta Sinan Paşa Camii karşısında Deniz Müzesi'nin yanında yer alan türbe. .

Mimar Sinan'ın eseri olan türbe. XVI. yüzyılın ünlü denizci ve kaptan-ı deryası Barbaros Hayreddin Paşa için yaptırılmıştır. Kitabesine göre 948'de (1541-42) yapılan türbe dıştan oldukça sade bir görünüme sahiptir. Türbe girişinin üzerindeki kitabede "Hazâ türbe-i fâtih-i Cezayir ve Tunus merhum gazi kapudan Hayreddin Paşa rahmetullâhi aleyh-sene 948" yazılıdır. Kitabe üstündeki kemerin arasında ise celî-sülüsle "Allâ-hümme'ftah lehû ebvâbe rahmetike" (yâ rab, ona rahmet kapılarını aç) ibaresi vardır. Türbe klasik biçimde sekizgen planlı ve kesme taştandır. Kapı önünde üstü ayna tonozlu iki sütuna dayanan bir revak bulunur. Bu tonoz örtüsü mermerden baklava başlıklı sütunlar ve sivri kemerler üzerine oturmaktadır. Sekizgen gövdenin bütün yüzleri birbirinin aynıdır. Aynalık kısmında geometrik geçmeler, aralarındaki madalyonlar içinde ise malakârî palmet ve rûmî motifli süslemeler vardır. Giriş dışında kalan bütün cephelerde yer alan ikişer pencerenin üst tarafta bulunan alçı petek şebekeli ve sivri kemerli, alttakileri ise mermer alınlıklı ve dikdörtgen sövelidir. Aynı zamanda üst kat pencereleri kafesli olup renkli camlara sahiptir. Çatı basit bir silme ile nihayetlenir. Kubbe sekizgen alçak bir kasnak üzerine oturmaktadır. Sade görünüşlü cephe teşkilâtı içeride de devam etmiştir. Böylece türbeye ferah bir görünüş kazandırılmıştır. Yakın zamanda iyi bir tamir gören türbenin kalem süslemeleri ve ahşap işlemeleri de yenilenmiştir. Kubbe ortasında besmeleyle birlikte altın yaldızla yazılmış A'râf sûresinin 89. âyeti bir madalyon halinde yer alır. Mukarnas köşeliklere oturan kubbe motifleri rûmîler, palmetler ve şemselerden meydana gelmektedir. Türbe içindeki dört sandukada Cafer Paşa. Barbaros Hayreddin Paşa. Cezayirli Hasan Paşa ve Barbaros'un hanımı Bâlâ Hatun bulunmaktadır. Türbe dışındaki hazîrede ise Barbaros'un yakınları vardı. Türbe içinde sandukalar dışında iki büyük şamdan, bir ahşap Kur'an mahfazası, bir sakal-ı şerif ve arabesk süslemeli bir metal vazo İle 1816 tarihli Seyyid İbrahim imzalı bir hat levhası vardır.

Türbe. Barbaros Hayreddin Paşa'nın son yıllarında oturduğu yalısının yakınında inşa edilmişti. Sonraları bu yalı ortadan kalkmıştır. Türbenin çevresinde de zamanla geniş bir hazîre teşekkül etmişti. 1944'e doğru burada bir Barbaros anıtı yapılması kararlaştırıldığında türbenin etrafı açılmış, aralarında İl. Abdülhamid devrinin Beşiktaş muhafızı Ye-disekiz Hasan Paşa'nın mezarının da bulunduğu hazîre kaldırılmış, türbe de restore edilmiştir.Bibliyografya:


Sâî. Tezkiretü'l-ebniye, s. 29; E. Egli. Sinan, Stuttgart 1954, s. 49; Tahsin Öz, İstanbul Camileri, Ankara 1965, Ii, 10; AptuHan Kuran, Mimar Sinan, İstanbul 1986, s. 320; Hakkı Önkal. "Sinan'ın Türbe Mimarisi", DÜİFD, V (1989), s. 64-65, plan ve resimler, s. 76-78; Oktay As -lanapa. "Sinan", İA, X, 659.


 

yetim

Acemi Üye
Katılım
16 Tem 2012
Mesajlar
3
Puanları
0
Konum
istanbul
Web sitesi
www.biletgaranti.com
Selam Tarihbilinci dostlarına
Ece hanım çok güzel yazı yazmışsınız . bir kaç ekleme yapmak istiyorum.
İskender Pala 2 Darbe arasında adlı kitabında. Deniz Askeri müzesinin müdürü ve binbaşı rütbesinde. Deniz müzesinin hemen yanında bulunan Barbaros Hayrettin Paşa türbesi bakımsızlıktan yıkılacak ve şarapçıların ve tinercilerin mekanı olmuş bu türbeyi tadilat isterken yaşadığı sıkıntıları ayrılmayan ödenek üzerine her geçen gün yıkılmaya yüz tutan bu türbe sonunda dönemin istanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olan Sayın Erdoğan tarafında restore edilmiştir. Kendimce bir ek yapmak istedim.
 

mertkan

Acemi Üye
Katılım
28 Ağu 2012
Mesajlar
4
Puanları
0
Konum
Güngören / İSTANBUL
Web sitesi
www.travelforturkey.com
Selamlar
Barbaros hayrettin paşa Türk milletinin gelmiş geçmiş en büyü denizcisi idi bir daha öyle bir denizci geleceğine de inanmıyorum. Tarih kitaplarında pek görmediğim bir bilgiyi paylaşmak isterim Osmanlı Kaptan-ı Deryası Barbaros Hayreddin Paşa, Vezir-i Azam Damat İbrahim Paşa’ya,-"Henüz keşfedilen Yeni Dünya’ya (Amerika) sefer düzenlemek lazım" cümlesine karşı,
-‘Uzak denizlerle işimiz yok. Akdeniz’i ve Hind denizlerini tutmamız kafi.’ cevabını almıştı.
Böyle bir babayiğit milli eğitim bakanlığı tarafından 100 temel arasından gösterilen Barbaros anlatan kitap yasaklandı. Sebebi ise çocuklara korsanlığı ve savaşı özendirdiği için miş ?
 
Üst Alt