• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Babil Kulesi

kibela24

Usta Üye
Katılım
12 Mar 2009
Mesajlar
7,974
Puanları
48
Eski çağların yedi harikasından biri sayılan Babil'in Asma Bahçeleri içinde bulunan Babil Kulesi, Tanrı Marduk adına yapılmıştır. Dağlık bölgelerden gelen Sümerliler, yükseklere taparlar ve yer ile göğü bağlayan kutsal bir ağacın varlığına da inanırlardı. Sümerliler yeri göğe bağlayan bu ağacı temsil eden ve Tanrıdağı dedikleri kuleyi zamanımızdan 5.000 yıl kadar önce yapmışlardır. Tevrat'a göre Babil Kulesi'ni Hz. Nuh'un torunları gökyüzüne ulaşmak, tanrının oturduğu yere varmak için yapmışlardır. Bu sebeple kule, Tevrat'ta insan gururunun utanç kaynağı olarak gösterilir.

Babil Kulesi'nin temelleri 90 metre genişlikteydi. Kule, 90 metre yüksekliğinde ve 7 katlı idi. Birinci katı 33, ikinci katı 18, üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı katları 6, en üst katı ise 15 metre yüksekliğindeydi. 85 milyon tuğladan yapılan kulenin çevresinde rahip sarayları, ambarlar, konuk odaları, Tanrı Marduk adına yapılmış bir diğer tapınak olan Esagila'ya giden aslanlı geçit ve dini tören yolu vardı. Esagila 20 metre yüksekliğinde, 450 metre eninde ve 550 metre boyundaydı.

Babil'i işgal eden Tikulti-Ninurta, Sargon, Sanherip ve Asurbanipal kuleyi yıkmışlardı. Babil Kralları Nabopollasor ve Nabukadnasor ise yeniden yaptılar. Ancak M.Ö. 479'da Babil'i fetheden Pers kralı Xerkes kuleyi yıktıktan sonra tekrar onaran olmadı. Yalnız, Büyük İskender Babil'e geldiğinde harap haldeki kuleye hayran kalmış ve onu eski haline getirmeye karar vermişti. Bu sebeple 10.000 kişiyi iki ay boyunca çalıştırarak molozları temizletti. Fakat Büyük İskender ölünce kulenin onarımından vazgeçildi.

Bugün, Tevrat ve İncil'de de bahsedilen Babil Kulesi'nden geriye birşey kalmamıştır.
 

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
13 Mar 2009
Mesajlar
14,236
Puanları
113
Web sitesi
www.tarihsinifi.com
Babil Kulesi

Eskiden Babil'de yapılmış olduğu söylenen, Tevrat'a göre Nuh'un torunlarının gökyüzüne (cennete) ulaşmak için yaptıkları kule.

Bunu gören Tanrı Yehova öyle kızmış ki onları dillerini karıştırıp birbirleriyle anlaşamaz hâle getirerek cezalandırmış. Babil Kulesi, kimi tarih kaynaklarında Babil'deki Zigurat (Ziggurat) ile özdeşleştirildi. 90 m. yüksekliğindeki bu tapınak teraslı bir piramidi andırıyordu. Eski Yunan tarihçisi Herodot, her biri ötekinden küçük olarak üst üste yapılmış sekiz kuleyi anlatır. Asurlular ve Perslerce yıktırılan yapı, İskender Babil'i aldığında yıkıntı hâlindeydi. İskender kuleyi yeniden yaptırmak istediyse de erken ölümü bunu engelledi. Raffaello, Bruegel, Kaulbach gibi ressamlar Babil Kulesi'nin yapılmasını konu olarak ele alıp işlediler.
 
Üst Alt