• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Atatürk'ün Nutku Okunmalı

 • Konbuyu başlatan ilbilgehatun
 • Başlangıç tarihi
 • Cevaplar : 0
 • Görüntüleme : 1K
I

ilbilgehatun

Ziyaretçi
--------------------------------------------------------------------------------
Atatürk'ün Nutku Okunmalı


"Atatürk kendi nutkunu, gençliğe emanet ederken şunları söylemektedir: Bu tarihe mal olmuş bir devrin öyküsüdür. Burada ulusum için ve yarınki çocuklarımız için dikkat ve uyanıklık sağlayabilecek kimi noktaları belirtebilmişsem, kendimi mutlu sayacağım. Bu söylevimle, ulusal varlığı sona ermiş sayılan büyük bir ulusun, bağımsızlığını nasıl kazandığını, bilim ve tekniğin en son ilkelerine dayanan ulusal ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalıştım.

Bugün ulaştığımız sonuç, yüzyıllardan beri çekilen ulusal yıkımların yarattığı uyanıklığın ve bu sevgili yurdun her köşesini sulayan kanların karşılığıdır. Bu sonucu Türk gençliğine armağan ediyorum.

Ve Atatürk bu kısa girişten sonra "Ey Türk gençliği! Birinci vazifen Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır" sözleri ile başlayan çağrısını yaparak Nutuk''un son sayfasını yazmış olur.

Kıbrıs''la ilgili konferanslar için gittiğim her yerde herkese ve özellikle gençlere "Atatürk''ü okuyunuz; daha önce okumuşsanız, yeniden okuyunuz; Türkiye''nin etrafında dönmekte olan dolapları, Türkiye üzerinde oynanan oyunları göz önünde tutarak yeniden okuyunuz" çağrısını yapmaktayım.

Niye? Çünkü Türkiye''ye "ucu açık 15 - 20 yıllık bir yol" gösteren AB açıkca "Atatürk ilkelerinden vazgeçilebilir. Bu ilkeler AB normlarına uymuyor" diyebilmekte, aynı kaynaklardan "Atatürk''ün fotoğraflarını duvarlardan indiriniz" çağrısı yapılmakta ve açıkça "Türkiye Sevr Antlaşmasını uygulamayı gündeme getirmelidir" çağrıları yapılmaktadır. AB''nin Türkiye''nin önüne koyduğu üyelik şartları başka hiçbir üyeden istenmemiştir. Bu ağır şartları koyanların mazereti "Avrupa''nın yüzde sekseni Türkiye''yi istememektedir.

Bunların itirazlarını gidermek için bu şartları koyuyoruz" şeklindedir. Bu şartları koyanlar Lozan''ı hazmetmemiş olan 1920''lerin emperyalistleridir. İngiltere yine bu oyunun içindedir ve 1920''lerde kullandığı maşası Yunanistan da oradadır. Bunlar Türkiye''nin Kıbrıs''ta Enosis''i önlemiş olmasını da hazmedememişlerdir. Şimdi Türkiye''ye karşı kullanabilecekleri bir de sahte "Kıbrıs Cumhuriyeti" yaratmışlardır. dışta bunlar, içte bunların maşaları Aktatürk''ün nutkunda anlattığı senaryoları yazıp oynamaktadırlar. 1920''lerin silahlı saldırıları şimdi uluslararası diplomatik ve ekonomik baskılar şeklinde devam etmektedir.

Atatürk''ün nutkunu bu gerçekleri göz önünde tutarak okuyanlar kurtuluşun reçetesini de Atatürk''ün sözlerinde ve icraatında, aldığı kararlarda bulacaklardır. Türkiye bugün, yeniden emperyalistlerin kuşatması altındadır. Çare bağımsızlıktan ödün vermemek, yabancıların vaadlerine kanarak milli davalardan vazgeçmemek, özveri ile çalışmak ve ulusca direnmektir.

Atatürk bağımsızlığı ve Cumhuriyeti "en değerli hazine" olarak nitelemekte ve sanki bugünleri görmüşcesine Türk gençliğine şöyle seslenmektedir: "Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Gelecekte de, seni bu hazineden yoksun bırakmak isteyen iç ve dış düşmanlar bulunacaktır. Bir gün, bağımsızlığını ve Cumhuriyetini savunmak zorunda kalırsan, ödeve atılmak için, içinde bulunduğun durumun olanaklarını ve koşullarını düşünmeyeceksin."

Türkiye''nin bağımsızlığında, üniter devlet yapısında, "Ne mutlu Türküm diyene" kavramında, milli birlik ve beraberliğinde gözü olmayanların Atatürk''ün ilkelerinden korkmamaları, bu ilkelere karşı çıkmamaları, Türk ulusuna "Atatürk''ü unutunuz" anlamına gelen mesajlar vermemeleri, Sevr Antlaşmasının düşünü görmemeleri gerekmektedir. Atatürk''ün nutkunu AB''nin bu yaklaşımlarını göz önünde tutarak okuyanlar Türkiye üzerinde oynanmakta olan büyük oyunu daha berrak bir şekilde görebileceklerdir.

Atatürk! Yirminci yüzyılan yetiştirdiği dahi; Türkiye''nin kurucusu ve ulusuna çağdaş yolu açan devlet adamı; yurtta barış, dünyada barış diyerek dünya ülkelerinin henüz ulaşamadıkları insancıl bir seviyeden dünyaya seslenen önder kişi ve bütün bunları "bağımsızlık benim karakterimdir" sözünde toplayan büyük insan!
Vatanım, Türkiye''m, bağımsızlığım, egemenliğim, eşitliğim, milli haysiyetim diyen ve bunları ruhunda hisseden herkesin okuyup güç alacağı Nutuk''u okumak ve okutmak hepimizin görevi olmalıdır.
Rauf Denktaş​
 
En Çok Görüntülenen Konular
 • Megali İdea Nedir?
 • Enosis nedir?
  • Konbuyu başlatan ilbilgehatun
  • Başlangıç tarihi
 • Filiki Eterya ve Etniki Eterya Nedir?
 • Kıbrıs Barış Harekatı
 • KKTC nin Kuruluş Gerekçeleri
 • Kıbrıs Türklerinin Kökeni Nedir?
 • Üst Alt