• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Arabaşı Yemeğinin Tarihi

devletialiyye

Acemi Üye
Katılım
19 Mar 2009
Mesajlar
26
Best answers
0
Puanları
3
#1
Yozgat, Kayseri ve Konya'da bilinen arabaşı yemeğinin tarihi ile ilgili makale veya herhangi bir yazı olan var mı. Bu yemek Orta asya kökenli midir. hangi ile aittir. detaylı bilgi lazım. Yardımcı olursanız memnun olurum.
 

devletialiyye

Acemi Üye
Katılım
19 Mar 2009
Mesajlar
26
Best answers
0
Puanları
3
bana yardım edecek kimse yok mu
 

evşili

Acemi Üye
Katılım
17 Ocak 2012
Mesajlar
6
Best answers
0
Puanları
0
Bu yemek Adana Poantı ve Afyon Emirdağ yöresinde de bilinmekte ve yaygın olarak yapılmaktadır.Musul civarında yaşarken Türkmenlerce icad edilmiş olması muhtemeldir...
 

nurdamla

Usta Üye
Katılım
16 Mar 2009
Mesajlar
463
Best answers
0
Puanları
63
Konum
kayseri
mersin ve çevresi de bilir,en eski türk yemeklerinden biri olduğu kuvvetle muhtemeldir,detaylı bilgiye sahip olanlar bizleri bilgilendirirse iyi olur,şimdiden herkese teşekkürler
 

evşili

Acemi Üye
Katılım
17 Ocak 2012
Mesajlar
6
Best answers
0
Puanları
0
Bu yemek daha ziyade Avşar Türkmenlerinin yoğun olduğu bölgelerde bilinmektedir.Avşar Türkmenleri ve Avşar Yörükleri de aynı yemeği bilmekte ve yaygın olarak yapmaktadırlar.Bazı Türkmen oymaklarınca bilinmemektedir.
 

Alperen Selçuklu

Veziri Azam
Vezir-i Azam
Katılım
12 Mar 2009
Mesajlar
858
Best answers
0
Puanları
28
ARABAŞI ÇORBASI İSMİNİN ANLAMI ,
NEDEN ARABAŞI DENMİŞ?Arabaşı adı nereden geliyor acaba? Hiç merak ettiniz mi?

ARAB’ın böyle bir aşı olmadığı malum... hepimiz biliriz. Hem kış günlerinin yiyeceği diye lezzetini duya duya içeceğiz, hem de genellikle sıcak ülkelerde yaşayan ARAB’ın aşı diyeceğiz. Olmayacak şey... O halde ne ?

“Arabaşı bilindiği gibi ve öncelikle ARABIN AŞI değil. Kaynar kıvamdaki acılı çorbayı, buram - buram sıcakta, arap nasıl içsin? Hem o sıcakta hamur tutar mı?

Arabaşı’nın Aş ile de ilgisi yok. Yani ARA AŞI da değil...

Bu çorbamızın adı yine bize ait. Arabaşı bizim birlik ve beraberliğimizden kaynaklanmıştır. Hani aynı yaş grubundan ve arkadaş olanlar, zaman - zaman yemekli davetlerde bir araya gelirler, sıra geceleri düzenlerler ve bu daveti;

Bu akşam çorbayı bizde içeceğiz... Diye yaparlar ya!

İşte tatlısı, tuzlusuyla çeşitli yemeklerin , tatlıların yendiği, bu sofralardaki eksiklik ve fazlalık görüntüsünü önlemek ve sıra gecelerine katılanlar arasındaki fakir-zengin ayırımını ortadan kaldırmak için herkesin rahatlıkla yiyip-içebileceği çorbada karar kılınmış ve çorba içilir hale gelmiştir.

Sıra dediğimiz, haftada bir veya belirli ARA ile yapılan bu kış günü gecesi toplantılarında, yemek yerine çorba içilmeye başlanmıştır. (Günümüzde sıra geceleri halen yapılmaktadır. ) Zevkli ve eğlenceli geçen o gecenin sonunda, gelecek toplantının, sıranın ne zaman yapılacağı ve çorbanın kimde içileceği sorulur ve sıra gecesine ara verilmiş olurdu.

Bundan sonra sıra kimde? Yani ARA’nın BAŞ’ı (davet sahibi) kim olacak? Diye sorulurdu.

İşte Arabaşı çorbasının adı ARA BAŞI buradan gelmektedir.

Günümüzde soğuk kış gecelerinde “Arabaşılı sıra geceleri “ halen yapılmaktadır.Kaynak : Karaman’lı Şair Bekir Sıtkı ERDOĞAN
Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
 
Üst Alt