• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

90 yıldır ‘soy kodu’ ile fişlemişler İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde kaleme alınan resmi bir

alp-eren

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Katılım
14 Mart 2009
Mesajlar
2,566
Tepkime puanı
8
Puanları
38
Takipçiler
0

İtibar:

90 yıldır ‘soy kodu’ ile fişlemişler

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde kaleme alınan resmi bir yazı, devletin 90 yıllık sırrını açığa çıkardı. Bu yazıdan öğreniyoruz ki Cumhuriyet’in kurulduğu 1923 yılından bugüne ‘vukuatlı’ nüfus kayıtları gizli olarak ‘soy kodu’ taşıyor. Bu kayıtlarda Ermenilerin soy kodu ise 2 sayısıyla ifade ediliyor. Nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerinde gizli tutulan ‘soy kodu’, talep eden resmi kurumlara bir yazıyla bildiriliyor.FERDA BALANCAR
ferda@agos.com.tr

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilen resmi bir yazı, Türkiye’de nüfus kayıtlarıyla ilgili bugüne kadar bilinmeyen bir gerçeği günışığına çıkardı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdür yardımcılarından birinin imzasını taşıyan resmi yazıda, 1923 yılından bu yana ‘vukuatlı’ nüfus kayıtlarının gizli ‘soy kodu’ taşıdığı belirtiliyor. Aynı yazıda soy koduna örnek olarak ‘Ermeni vatandaşlarımızın soy kodu 2’dir’ ifadesi yer alıyor.

Bir geri dönüş hikâyesi

Her şey İstanbul’daki bir Ermeni anaokuluna çocuğunu kaydettirmek isteyen bir ebeveynin verdiği mücadeleyle başladı. Öğrencinin velisi olmak isteyen anne, vaftiz olup kendi kimliğine dönmüş bir Ermeni. Anne, atalarının kimliğine geri dönerken, nüfus cüzdanındaki din hanesini Hıristiyan olarak değiştirir; çocuğun babasının kimliğinin din hanesinde ise Müslüman yazmaya devam eder. Anne babanın çocuklarını kaydettirmek istedikleri Ermeni anaokulunun müdürlüğü ise, yasal mevzuat gereği kendilerine şu cevabı verir: “Milli Eğitim’den okula kayıt yaptırmanızda bir sakınca olmadığına dair resmi izin belgesi alın.”
Ailenin avukatı İsmail Cem Halavurt, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak, çocuğun Ermeni anaokuluna kayıt yaptırmasının önünde bir engel olmadığına dair resmi yazı talep eder. Avukat Halavurt’un talebini değerlendiren İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarından Ahmet Molak, Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne hitaben resmi bir yazı yazar ve Halavurt’a bu yazıyla birlikte ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvurmasını söyler. Molak’ın imzasını taşıyan resmi yazıda şu ifadeler yer alıyor:
“…Söz konusu okullara kayıt olacak öğrencinin velisinin mahkeme kararı ile din, isim, mezhep değiştirip değiştirmediğinin bilinmesi, 1923 yılından bu yana ‘Vukuatlı’ nüfus kayıtlarının gizli soy kodunun da (nüfus kayıt örneğinde Ermeni vatandaşlarımızın soy kodu 2 dir) çıkartılması gerektiğinden ancak adı geçen öğrencinin velisinin ilgili nüfus ve vatandaşlık müdürlüğünden nüfus kayıt örneğinde gizli soy kodunun 2 olması halinde kaydının yapılabileceği hususunda gereğini rica ederim.”

Bakanlık ne diyecek?

Avukat Halavurt ve ailenin, çocuğun Ermeni anaokuluna kayıt olabilmesi için verdikleri mücadele hâlâ sürüyor. Şimdi bir resmi mercinin kendilerine “Evet sizin gizli soy kodunuz 2’dir, çocuğunuzu Ermeni okuluna kaydettirebilirsiniz” demesini bekliyorlar. Bu talebe cevap veren resmi bir merci henüz yok. Ancak iki resmi kurumun, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile bağlı olduğu İçişleri Bakanlığı’nın kamuoyuna 1923’ten beri gizli olarak uygulanmakta olan ‘soy kodu’nun ne anlama geldiğini ve neden böyle bir uygulamaya gerek duyulduğunu bir an önce açıklaması gerekiyor.

90 yıldır ‘soy kodu’ ile fişlemişler » AGOS
 
En Çok Görüntülenen Konular

alp-eren

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Konuyu Başlatan
Katılım
14 Mart 2009
Mesajlar
2,566
Tepkime puanı
8
Puanları
38
Takipçiler
0

İtibar:

 

alp-eren

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Konuyu Başlatan
Katılım
14 Mart 2009
Mesajlar
2,566
Tepkime puanı
8
Puanları
38
Takipçiler
0

İtibar:

[h=1]'Azınlıklar soy kodu' ile ilgili önemli açıklamalar![/h]"Azınlıklar soy kodu" iddiaları tartışma yarattı. Mahçupyan "1860'tan beri devlet azınlıkları fişliyor" derken, Patrikhane Sözcüsü Anağnostopulos "Herkes 'Bunlar bizi simgelerle ayırıyor' diyordu. Sürpriz değil" dedi.

Star'ın haberine göre; Ermeniliğe geri dönen bir annenin çocuğunu İstanbul’daki Ermeni okuluna kaydettirme işlemi sırasında İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün iç yazışmalarıyla ortaya çıkan azınlıklara ‘soy kodu’ verilmesi tartışma yarattı. İstanbul MEB’in resmi evrağı, azınlıklara 1 (Rum), 2 (Ermeni), 3 (Yahudi) şeklinde soy kodu verildiğini ve bu soy kodunun nüfus müdürlüklerinin normal evraklarında görülmezken, devlet yazışmalarında kullanıldığını ortaya çıkardı.

Fişlemeyi herkes ‘biliyordu’

Ermeni yazar Etyen Mahçupyan, “Bu kodlama, küçüklüğümden beri her zaman söylenen; aynı zamanda da cemaat içinde de devletin kullandığını düşündüğü bir durum. 1830’lardan beri devletin azınlıkları fişlediği biliniyor. Şimdi bunun bazı kayıtlarda gizli kodlarla gösterilmiş olmasından daha doğal bir durumda olamaz” dedi.

Üzücü ve kırıcı buldum

Yahudi yazar Mario Levi, “Böyle bir kod uygulaması olduğunu açıkçası daha önce bilmiyordum. Son derece kırıcı, üzücü ve tedirgin edici” derken, Ermeni Hoşgörü Derneği Başkanı Jerry Hırimyan da “Bir Ermeni ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak tuvalete gideceksem, arkadaşımla buluşacaksam, iş toplantısı yapacaksam benim fişlenmem utanç verici bir şey” dedi.

Fener Rum Patrikhanesi Sözcüsü Dositheos Anağnostopulos ise, “Tanıdığım herkes bunun var olduğunu düşünüyordu. ‘Bunlar bizi simgelerle ayırıyor’ diyordu. Sürprizdir ama büyük sürpriz değil. Türkiye’de eşit vatandaş olmadığımız ortaya çıktı” dedi.

Lozan’da ‘kodlayın’ denmemiş

Tarihçi Ayşe Hür ise “Bir kodlama var diye düşünürdük ama 1,2,3’ün işaretleme olduğu kanaatim yoktu. Lozan böyle bir işaretleme yapın demiş değil. Azınlıklara hak tanıyın demiş. Ama devlet pozitif bir nedenle işaretlememiş” dedi.
 

alp-eren

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Konuyu Başlatan
Katılım
14 Mart 2009
Mesajlar
2,566
Tepkime puanı
8
Puanları
38
Takipçiler
0

İtibar:

 

alp-eren

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Konuyu Başlatan
Katılım
14 Mart 2009
Mesajlar
2,566
Tepkime puanı
8
Puanları
38
Takipçiler
0

İtibar:

[h=1]Bakanlık'tan 'soy kodu' ile fişlemeye yalanlama[/h]


[h=2]Nüfus aile kütüklerinde bulunması gereken bilgilerin Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda belirtildiği, kütüklerde ırk, soy, mezhep gibi ifade ve terimlere yer verilmediği bildirildi.[/h]İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bir gazetede "nüfus kayıtlarında soy kodu damgasının olduğu, vatandaşların soy kodlarına göre fişlendiği" yönünde iddiaların yer aldığı hatırlatıldı.
Söz konusu haberde doğru olmayan bazı bilgilere yer verildiği belirtilen açıklamada, nüfus aile kütüklerinde bulunması gereken bilgilerin Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yer aldığı ifade edildi.
"Nüfus aile kütüklerinde bulunması gereken bilgiler, Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 7. maddesinde sayılmış olup, nüfus kütüklerinde ırk, soy mezhep gibi ifade ve terimlere yer verilmemektedir" vurgusu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 7. ve 35. maddelerine istinaden aile kütüklerinde kişinin talebine bağlı olarak semavi dinlerden Müslümanlık, Hristiyanlık ve Musevilik ayrıca diğer dinlerden Hinduizm, Konfüçyanizm, Budizm, Teoizm ve Zerdüştlük din olarak kaydedilmektedir.
Lozan Antlaşması'nın 38-54 arasındaki maddeleri, Türkiye'de yaşayan azınlıkların haklarını düzenlemiştir. Bu antlaşmanın özellikle 40-41. maddelerinin (okul kaydı) uygulaması amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığının talebi üzerine, eski nüfus kütüklerinde (Osmanlı Dönemi) yer alan milliyet veya ırk ifade eden bilgilerden yararlanarak azınlık vatandaşlarımızın soy durumları Milli Eğitim Bakanlığına verilmektedir.
Lozan Antlaşması'na göre, faaliyetleri kabul edilen okullarda, sadece kendi azınlıklarına mensup Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrenciler okuyabilmekte ve azınlığa mensubiyet ise ancak nüfus müdürlüklerinden verilen ve kişinin soy durumunu gösteren belgeyle ispatlanmaktadır."


Kaynak: AA
 

alp-eren

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Konuyu Başlatan
Katılım
14 Mart 2009
Mesajlar
2,566
Tepkime puanı
8
Puanları
38
Takipçiler
0

İtibar:

Soy' fişleme skandalında son perde

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, Türkiye’de, gayrımüslimlere yönelik olarak 90 yıldır sürdürülen soy kodu uygulamasının Rumlar, Ermeniler ve Yahudilerle sınırlı olmadığı, Süryanilere “4” ve “Diğerleri” başlığı alındaki azınlıklara da “5” kodunun verildiği ortaya çıktı. Türkiye’de herhangi bir eğitim kurumları bulunmayan Süryaniler ve “Diğerleri”ne de kodların verilmiş olması, İçişleri Bakanlığı'nın, “Kodlama eğitim amaçlı yapılıyor” savunmasını da boşa çıkarıyor.

Bir yetkili, bu kodların ağırlıklı olarak Milli Eğitim Müdürlükleri'nce talep edildiğini fakat, “Bir kişinin soyunda dönmelik olup olmadığının” belirlenmesi için TSK tarafından da istenmiş olabileceğini belirtiyor.

ir Ermeni yurttaşın çocuğunu Ermeni okuluna kaydettirmek için başvurduğu İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü evrakında, gayrımüslimlere soy kodu verildiği ortaya çıkmıştı. Rumlara '1', Ermenilere '2' ve Yahudilere ise '3' kodunun verildiği anlaşılmıştı. Bugün Radikal’in görüştüğü bir nüfus müdürü, kodların beşe kadar çıktığını açıkladı. Adının açıklanmasını istemeyen nüfus müdürü, Süryanilerin '4' ve “Diğerleri” kategorisindeki öteki grupların '5' rakamıyla kodlandığını kaydetti.

Yetkili, “Diğerleri” kategorisi altında diğer dinlerin sıralandığını söyledi.

Bu sistemin öteden beri uygulandığını, 1988’den sonra bilgisayar ortamına alındığını kaydeden nüfus müdürü, soy kodunun, azınlıklara Lozan Antlaşması’ndan doğan hakların kullanımı konusunda karışıklık doğmaması için verildiğini söyledi. Kodların Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde tutulduğunu ve çoğunlukla il milli eğitim müdürlükleri tarafından istendiğini kaydeden nüfus müdürü, “Ben karşılaşmadım ama askeriye tarafından güvenlik amaçlı ve kişinin soyunda dönme olup olmadığının belirlenmesi için istenebilir” diyor.

Bu arada, Süryanilere ve “Diğerleri”ne de kod verilmiş olması, İçişleri Bakanlığı’nın bugün yaptığı, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın talebi üzerine, eski nüfus kütüklerinde (Osmanlı Dönemi) yer alan milliyet veya ırk ifade eden bilgilerden yararlanarak azınlık vatandaşlarımızın Soy Durumları Milli Eğitim Bakanlığı’na verilmektedir. Lozan’a göre, faaliyetleri kabul edilen okullarda, sadece kendi azınlıklarına mensup Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrenciler okuyabilmekte ve azınlığa mensubiyet ise ancak nüfus müdürlüklerinden verilen ve kişinin soy durumunu gösteren belge ile ispatlanmaktadır.

Nüfus aile kütüklerinde bulunması gereken bilgilerin Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda belirtildiği, kütüklerde ırk, soy, mezhep gibi ifade ve terimlere yer verilmediği bildirildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bir gazetede "nüfus kayıtlarında soy kodu damgasının olduğu, vatandaşların soy kodlarına göre fişlendiği" yönünde iddiaların yer aldığı hatırlatıldı.
Söz konusu haberde doğru olmayan bazı bilgilere yer verildiği belirtilen açıklamada, nüfus aile kütüklerinde bulunması gereken bilgilerin Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yer aldığı ifade edildi.
"Nüfus aile kütüklerinde bulunması gereken bilgiler, Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 7. maddesinde sayılmış olup, nüfus kütüklerinde ırk, soy mezhep gibi ifade ve terimlere yer verilmemektedir" vurgusu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 7. ve 35. maddelerine istinaden aile kütüklerinde kişinin talebine bağlı olarak semavi dinlerden Müslümanlık, Hristiyanlık ve Musevilik ayrıca diğer dinlerden Hinduizm, Konfüçyanizm, Budizm, Teoizm ve Zerdüştlük din olarak kaydedilmektedir.
Lozan Antlaşması'nın 38-54 arasındaki maddeleri, Türkiye'de yaşayan azınlıkların haklarını düzenlemiştir. Bu antlaşmanın özellikle 40-41. maddelerinin (okul kaydı) uygulaması amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığının talebi üzerine, eski nüfus kütüklerinde (Osmanlı Dönemi) yer alan milliyet veya ırk ifade eden bilgilerden yararlanarak azınlık vatandaşlarımızın soy durumları Milli Eğitim Bakanlığına verilmektedir.
Lozan Antlaşması'na göre, faaliyetleri kabul edilen okullarda, sadece kendi azınlıklarına mensup Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrenciler okuyabilmekte ve azınlığa mensubiyet ise ancak nüfus müdürlüklerinden verilen ve kişinin soy durumunu gösteren belgeyle ispatlanmaktadır."
Radikal
 
Benzer Konular
Konu Sahibi Başlık Forum Cevaplar Tarih
alp-eren "Mısır meselesi" 215 yıldır dünya gündeminde(Erhan Afyoncu) Tarih Köşe Yazıları 0

Benzer Konular

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 0, Üyeler: 0, Misafir: 0)

Üst Alt