• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

9. Sınıf Meb Tarih Bilim Medeniyeti Cevapları

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
13 Mart 2009
Mesajlar
14,325
Tepkime puanı
17,919
Puanları
113
Web sitesi
www.tarihsinifi.com
Takipçiler
100

İtibar:

9. Sınıf Meb Tarih Bilim Medeniyeti Cevapları

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Ünite İslam Medeniyetinin Doğuşu Sayfa 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172 Bilim Medeniyeti Etkinlik Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Bilim Medeniyeti
9. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 161 Cevabı
“İslam bir ilim dini ve onun vücuda getirdiği medeniyet, bir ilim medeniyetidir.” sözünden hareketle “İslamiyet ve bilim” ilişkisi hakkında neler söylenebilir?

İslam bir bilim dini olarak medeniyet vücuda getirmiştir. İslam medeniyeti bilim, sanat, kültür, siyaset alanlarında gelişmelerin yaşanmasında etkili olmuştur. İslam ve bilim iki ayrı kavram değil, bilimin hikmet olarak İslam tarafından öğrenilmesi gereken olgular olarak emredilmesi bilim ve din ilişkisini ortaya koymaktadır. Din ve bilim ayrılmaz bir bütündür.

9. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 163 Cevabı
Avrupalılar, Eski Yunanlıların eserlerini bin yıldan fazla bir süre ellerinde tuttukları hâlde Rönesans’ı neden çok daha önce başlatamadılar? Araştırıp ulaştığınız sonuçları sınıfta paylaşınız.Yeniliklere kapalı, özgür düşünceye ön yargılı yaklaşan Avrupa, eski Yunan eserlerini bilse ve bulsa da ondan istifade edememiş ve etmekte de geç kalmıştır. Rönesansın başlayamaması ve gecikmesi bundan kaynaklanmaktadır. Bu eşiğin aşılması için bir takım ihtilallerin olması da uzayında Rönesansa geçiş uzamıştır. Rönesans ile beraber bilim ve din kavramları yerli yerine oturmuş bazı ön yargılar da son bulmuştur.

9. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 164 Cevabı
Ben her kişinin kendi çalışmasında yapması gerekeni yaptım: Öncekilerin başarılarını minnettarlıkla karşılamak, onların yanlışlarını ürkmeden düzeltmek, kendisine gerçek olarak görüneni gelecek kuşağa ve sonrakilere emanet etmek.” Birunî’nin (Görsel 5.28) düşüncesinin İslam kültür ve medeniyetinin gelişmesindeki etkileri nelerdir?

Cevap
: Olumlu katkısı olmuştur.

9. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 167 Cevabı
Uluslararası Astronomi Birliği (IAU), Ay’daki büyük kraterlere genellikle bilim tarihinde önemli yeri olan bilim insanlarının isimlerini vermektedir. Bu isimler arasında yer alan Türk İslam bilginlerinden biri de İbn-i Sina’dır. Ay’daki büyük kraterlere adı verilen diğer Türk İslam bilim insanları kimlerdir? Bulduğunuz isimleri sınıfta paylaşınız.

Cevap
: Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Ali Kuşcu, Uluğ Bey, Biruni , İbni Sina, Nasrettin TUSİ, HalideEdip Adıvar, Mihri Hatun, Mimar Sinan, Sabri Berkel.

9. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 172 Cevabı
Günümüzde İslam sanatı adına ortaya konulan eserlerin istenilen seviyeye gelememesinin nedenleri neler olabilir?

Cevap
: Taklitçi olması, bir yenilik ortaya koyamaması olabilir.
 

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 0, Üyeler: 0, Misafir: 0)

Üst Alt