• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

9. Sınıf Meb Tarih Avrasya’da İlk Türk İzleri Cevapları

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
13 Mart 2009
Mesajlar
14,366
Tepkime puanı
17,640
Puanları
113
Web sitesi
www.tarihsinifi.com

İtibar:

9. Sınıf Meb Tarih Avrasya’da İlk Türk İzleri Cevapları

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Meb Yayınları 4. Ünite İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası Sayfa 90, 91, 92, 93 Avrasya’da İlk Türk İzleri Etkinlik Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Avrasya’da İlk Türk İzleri

9. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 90 Cevabı


1. Türkler’in ilk ana yurdu neresidir? Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti’nin bu bölgelerde yaptığı kültürel çalışmalar nelerdir?
Cevap
: Türklerin anayurdu olarak bilinen coğrafya Orta Asya’dır. Karasal iklim ve bozkır bitki örtüsünün yaygın olduğu coğrafya yer altı doğal kaynakları bakımından oldukça zengindir. Günümüzde Orta Asya topraklarında yine Türki devletler yer almakta fakat coğrafya Rusya tahakkümü altında yer bulunmaktadır.Türklerin anayurdu olarak Orta Asya coğrafyasından Moğol istilaları sonucunda Anadolu’ya geldikleri bilinmektedir. Türkiye Cumhuriyeti, Anadolu topraklarında kurulmuştur. Anadolu ile Orta Asya arasında da Türk kültür ve adetlerini yaşatmak ve nesillere aktarmak için birçok faaliyet yapılmaktadır. Turistik geziler, kardeş şehir projeleri, okul inşa etme projeleri en önemli kültür çalışmalarını oluşturmaktadır.
2. İlk Türk devletlerindeki toplumsal yapının özellikleri nelerdir?

Cevap
: Eski Türk toplumunun sosyal yapısı; oguş (aile), urug (aileler birliği), boy (ok), budun (millet) ve il (devlet) şeklinde birbirine sıkı sıkıya bağlı olan unsurlardan meydana geliyordu.
Eski Türk toplumunda en küçük birlik olan aile, kan bağı esasına dayanırdı.
Bu toplum yapısında, aileler urugları, uruglar boyları, boylar budunları (millet) meydana getirirdi.
3. Türkler, Orta Asya’dan nerelere göç etmiştir?
Cevap
: Türklerin anayurdu olarak bilinen coğrafya Orta Asya topraklarıdır. Bu topraklar üzerinde uzun süre yaşayan ve yaşamaya da devam eden Türkler, Çinlilerin ve Moğolların baskısı altında bulunmuşlardır. Çinliler ile Moğollarla mücadele halinde olan Türkler son olarak Moğol istilalarından kurtulmak için batıya, doğuya ve kuzeye, güneye doğru göç etmeye başlamışlardır. Anadolu’ya göçler de bu şekilde başlamıştır.Türkler Orta Asya’dan batıya doğru Anadolu üzerine göç etmeye başlamışlardır. İran coğrafyasına yerleşmişlerdir. Rusya açıklarında göç etmeye başlamışlardır. Türkler günümüzde Orta Asya topraklarında yaşamaya devam etmektedir. Orta Asya siyasi olarak Rus tahakkümü altında bulunmaktadır.

9. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 91 Cevabı
Avrasya, Asya ile Avrupa’nın neredeyse tamamını içine alan coğrafi bir bölgedir. Orta Asya kavimlerinin yerleşik düzene geçtiği; Türklerin, Moğolların, Slavların ve Çinlilerin yaşadığı geniş bir alan olarak kabul edilebilir.
Avrasya coğrafyası ile günümüz Türk dünyası arasında ilişki olduğu söylenebilir mi? Neden?
Cevap
: Avrasya coğrafyası Asya ve Avrupa topraklarının bir arada bulunduğu iki kıtanın birbirine en yakın olduğu bir coğrafyaya verilen isimdir. Avrasya toprakları üzerinde uzun yıllar birçok medeniyet ve millet yaşamıştır. Bu coğrafya üzerinde uzun yıllar Türkler tahakküm oluşturmuştur.
Avrupa Hun Devleti, Asya Hun Devleti, Selçuklu, Osmanlı, Türkiye Cumhuriyeti, Orta Asya Türk cumhuriyetleri Asya ve Avrupa kıtalarının birbirine en yakın olan bölgelerinde devletler kurmuş ve uzun yıllar yaşamışlardır. Bu bakımdan Avrasya coğrafyası ile günümüz Türk dünyası arasında yurt edinme, yurt kurma, devlet olma, devlet kurma, millet olma ve millet olarak yaşama gibi bağlantılar bulunmaktadır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst Alt