• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

1787- 1792 Osmanlı- Rusya + Avusturya Savaşları | Ders Notu | Konu Özeti

Tarih Öğretmeni

Kurucu
Yönetici
Sultan
Top Poster Of Month
Katılım
11 Mart 2009
Mesajlar
9,995
Tepkime puanı
7,811
Puanları
113
Yaş
50
Konum
Yeryüzü
Web sitesi
www.tarihbilinci.com

İtibar:

1787- 1792 OSMANLI- RUSYA+AVUSTURYA SAVAŞLARI
Sebepler:
  1. Osmanlı Devleti'nin Kırım'ın Ruslar tarafından işgalini unutamaması.
  2. Osmanlı’nın Rusya’nın genişlemesine engel olmak istemesi
  3. Rusların antlaşmalara uymaması, İngiltere ve Prusya’nın Osmanlı’yı kışkırtması
  4. Rusya ve Avusturya Osmanlı Devletinin Balkan topraklarını paylaşma konusunda anlaştılar (Grek Projesi) .Buna göre; a) Eflak ve Boğdan’da Bir Daçya devleti kurulacak, b) Sırbistan, Bosna ve Hersek Avusturya’ya bırakılacak, c) Bizans İmparatorluğu yeniden kurulacaktı.

Savaş: Bu gelişmeler Osmanlı Devleti’nin toprak bütünlüğünden yana olan İngiltere’yi endişelendirdi. Anlaşmayı haber alan Osmanlı Devleti zaten Kırım'ın acısını unutamadığından İngiltere ve Prusya’nın da kışkırtması ile Rusya'ya savaş ilan etti. Avusturya'da savaşa katılınca Osmanlı Devleti her ikisine karşı savaşmak zorunda kaldı. Ruslar; Yaş, Hotin ve Özi kalelerini alarak bölgedeki halkı katlettiler. Bu dürüme çok üzülen I. Abdülhamit vefat etti. III. Selim yenilikler yapılması gerektiğine inanıyor idi. Bu nedenle barış ortamı sağlamak istiyordu. Bu sırada Lehistan halkı da Osmanlı Devleti’ne karşı ayaklanmıştı. Prusya’nın Osmanlı Devleti’ne yakınlaşması ve Fransa’da ihtilalin meydana gelmesi ile Avusturya’da olumsuz etkilerinin görülmesi ve Osmanlı Devleti’nin Prusya ve İsveç’le ittifak yapması üzerine Avusturya Osmanlı Devleti’yle ZİŞTOVİ ANTLAŞMASI’NI imzalayarak (1791) Rusya'yı yalnız bıraktı.

Maddeleri:
1-
Avusturya savaştan önceki sınırlarına çekilecek
2-
Osmanlı –Rus Savaşlarında Avusturya tarafsız kalacak

NOT: Bundan sonra Avusturya ile Osmanlı Devleti arasında ciddi bir savaş olmamış, hatta I. Dünya Savaşında Osmanlı Devleti’yle birlikte savaşmıştır.
NOT: Fransız İhtilalinin yaydığı "Milliyetçilik" akımından en çok etkilenen iki devlet Avusturya ve Osmanlı Devleti'dir.

Ziştovi Antlaşmasından sonra tek başına kalan Rusya ile savaş 1792'ye kadar sürdü. Sonuçta YAŞ ANTLAŞMASI imzalandı (1792).

Maddeleri:
  1. Osmanlı Devleti Kırım'ın Rusya'ya ait olduğunu kabul etti.
  2. Dinyester nehri iki devlet arasında sınır olacak ( Akkerman ,Kili ve İsmail kaleleri Osmanlıların , Özi kalesi Rusların )
  3. Gürcistan Rusya’nın egemenliğinde olacak
Yaş Antlaşması Osmanlı Devleti’nin Dağılma Döneminin başlangıcı sayılır.
 
Üst Alt