• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

10.sınıf Tarih. klasik 20 soru ve cevap Yardım Eder misiniz ?

Siyah Beyaz

Acemi Üye
Arkadaşlarım ve öğretmenlerim bana yardımcı olur musunuz??

Ödevim varrr ve ben bulamadım.

10.sınıf Tarih. klasik 20 soru ve cevap.

Lütfen yardım eder misiniz??

Şimdiden teşekkürler ..

nurdamla

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
siteyi iyi incele bulursun

R.Sayar

Usta Üye
10. sınıf klasik soruları

SORULAR

S–1- Kösedağ savaşı sonrası Anadolu Türk birliği bozulmuş ve birçok Türk Beyliği kurulmuştur. Bu dönemde Anadolu’da yaşayan Türkler uçlara (uç beyliklerine) göç etmişlerdir. Bu göçlerin nedenleri nelerdir?
a-Moğol baskısından uzaklaşmak b-Bizans'a karşı gaza ve cihat yapmak

S–2- Tekfur ve Miri Arazi kavramlarını açıklayınız.
Tekfur: Osmanlının kurulduğu dönemde Bizans'ın Anadolu’daki valileri ve beylerine verilen isim
Miri Arazi: Osmanlı devletinde mülkiyeti devlete ait olan topraklardır.

S–3- Osmanlı devletinin kurulduğu dönemde Avrupa ve Yakındoğu’da hâkim olan devletler hangileridir? Hâkim oldukları bölgeler ile birlikte yazınız.
Bizans Devleti: İstanbul ve Marmara çevresi
İlhanlı devleti: Anadolu ve İran
Türkiye Selçuklu devleti: Orta ve batı Anadolu
Altınorda devleti: Karadeniz’in Kuzeyi
Memluk devleti: Suriye, Mısır, Hicaz
Trabzon Rum devleti: Doğu Karadeniz

S–4- Osmanlıların Balkanlarda takip ettiği iskân politikasının yararları nelerdir? Açıklayınız.
a- Bölgenin Türkleşmesi ve Müslümanlaşması sağlanıyor.
b-Devlet otoritesi artıyor, İç isyanlar önleniyor.
c-Balkan seferleri için üsler oluşturuluyor.
d-Ticaret canlanıyor, şehirler şenleniyor.
e-Göçebeler yerleşik hayata geçirildiği için devlet ekonomik kazanç sağlıyor.

S–5- Karesi Beyliğinin Osmanlı topraklarına katılmasının Osmanlı devletine sağladığı katkıları yazınız.
a- Osmanlıların aldığı ilk Anadolu Beyliği Karesioğulları’dır. Böylece Anadolu Türk siyasi birliğinin sağlanması için ilk adım atıldı.
b- Karesi Beyliği’nden birçok sahil bölgesinin Osmanlılara geçmesi ile Rumeli'ye geçiş kolaylaşmıştır
c-Osmanlılar Karesi donamasından yararlanmışlardır.
d- Karesi Beyliği'nin yöneticileri Hacı İlbey, Evranos Bey gibi şahsiyetler Osmanlı yönetimine büyük katkılar sağlamışlardır.

S–6- I. Murat döneminde Osmanlı-Germiyan ilişkilerini açıklayınız.
Germiyan oğlu Süleyman beyin kızı Devlet hatun Yıldırım Bayezid’e eş olarak alınıyor, böylece akrabalık tesis ediliyor. çeyiz olarak Tavşanlı,Emet,Simav Osmanlılara savaşsız geçiyor.

S–7- Niğbolu savaşının sonuçlarını yazınız.
a-Osmanlıların Kuruluş döneminde balkanlarda kazandığı en büyük zaferdir.
b-Abbasi halifesi Yıldırıma Sultanı İklimi Rum ünvanını verdi.
c-Osmanlı sınırları Tuna nehrine ulaştı.
d-Bulgaristan tamamen Osmanlı hakimiyetine girdi.

S–8- I. Bayezıt döneminde Osmanlı-Bizans ilişkilerini açıklayınız.
İstanbul iki defa kuşatılıyor(bazıları 4 defa der) I. kuşatma Niğbolu savaşı sebebiyle II. Kuşatma da Timur tehlikesi ortaya çıkınca kaldırılmıştır.

S–9- Ankara savaşının sonuçları nelerdir? Maddeler halinde yazınız.
a-Timur yendi Osmanlı yenildi. Yıldırım esir düştü.
b-Osmanlı dağılma tehlikesi geçirdi ve 11 yıl süren kardeşler arası taht kavgaları dönemi Fetret devri başladı.
c-Osmanlıların Balkanlardaki ilerleyişi durd.
d-İstanbul un alınması gecikti. Bizans’ın ömrü uzadı.
e-Anadolu Türk birliği bozuldu. Beylikler tekrar kuruldu.
f-Anadolu da sosyal ve ekonomik düzen bozuldu.

S–10-Osmanlı devleti Fetret devrinde yıkılma tehlikesi geçirmesine rağmen Balkanlarda önemli bir toprak kaybı yaşamamıştır. Bunun nedenleri nelerdir?
a- Osmanlının hoşgörülü ve adaletli politikası
b-Balkanlarda dirlik-düzenin sağlanması ve vergilerin daha az olması(önceden küçük krallıklar sürekli mücadele halinde olduğundan Balkan toprakları savaş alanına dönmüştü ve haklatan ağır vergiler alınıyordu)
c-İskan politikası-Dirlik-devşirme politikaları
d-Avrupa’da feodalitenin sürmesi ve durumdan istifade edecek güçlü bir devletin bulunmaması
e-Yüzyıl Savaşları

S–11- II. Kosova savaşının önemini maddeler halinde yazınız.
a- Türklerin balkanlardan atılamayacağı kesinleşti.
b-Osmanlılar tekrar taarruza geçtiler.

S–12- Sancağa çıkma kavramını tanımlayınız.
Osmanlı şehzadelerinin devlet tecrübesi kazanmak için lala adı verilen öğretmenler eşliğinde Anadolu daki illere vali olarak gönderilmesidir.

S–13- Kuruluş döneminde Osmanlı Kapıkulu piyade ocaklarının isimlerini yazınız.
Acemi-Yeniçeri-Cebeci-Topçu ocakları

S–14- Dirlik sistemini açıklayarak bölümlerini yazınız.
Osmanlılarda hizmet karşılığı komutan ve beylere toprak verilmesi ve bu kişilerin giderlerini ayırdıktan sonra kalanı ile asker beslemesi sistemine dirlik denir. Dirlik 3 kısımdır. Has-Zeamet-Tımar

S-15-Bursa'nın Alınmasının Osmanlı devleti açısından sonuçları nelerdir?
a- İpek ve ticaret merkezi olan bir şehir Osmanlıya geçti. Osmanlı önemli ekonomik kazanç sağladı.
b- Bizans’ın Marmara’nın güneyindeki etkinliği kırıldı.
c- Bursa Osmanlı’nın başkenti oldu.

S-16-Maltepe savaşının sonuçları nelerdir?
a-Bizans’ın Anadolu’daki etkinliği tamamen kırıldı.
b-Osmanlı’nın Bizans’a karşı kazandığı en büyük zaferdir.
c- İznik ve İzmit’e Bizans tarafından yardım gelmeyince bu şehirler teslim oldu.
S-17-Çimpe kalesi hangi hükümdar döneminde alındı? Önemi nedir?
Orhan Bey döneminde alındı. Osmanlılar Balkanlara adım atmıştır.

S-18- Timur'un Türk-İslam dünyasına zararları nelerdir?
a- Osmanlı devletini Ankara savaşında yenilgiye uğratarak Fetret devrini başlatmış birçok zararlı sonuç ortaya çıkardı.
b-Altınorda seferi ile Toktamış hanı yenerek Altınorda devletinin parçalanmasına neden olmuş böylece Ruslar güçlenmeye başlamıştır.
c-Gerek Orta Asya gerekse Kıpçak bozkırları, Anadolu, Memluk ülkelerinde(Suriye) birçok katliamlar yapmıştır.

S-19-Şeyh Bedrettin isyanının nedenleri nelerdir?
Fetret devrinde yaşanan iktidar boşluğu ve sosyal karışıklıklardır.

S-20-Edirne-Segedin anlaşmasının önemi nedir?
Osmanlıların Balkanlarda imzaladığı ilk barış anlaşmasıdır.

fatih07

Acemi Üye
r sayar hocam bu soruların cevapları bulunmayacak nitelikte değil. öğrenci ödevlerini bize yaptırmasın. nacizane benim fikrim bu. doğru düzgün araştırmadan cevaplarını bulamadım diyen öğrenci tembellik yapıyor.

R.Sayar

Usta Üye
Nasıl Yani???

Sevgili hocam öğrencilerimize yoksa hiç bulamayacakları yada anlayamayacakları sorularmı soruyoruz??? yada böylesine ödevler mi veriyoruz. Evet sorular kolay olacak öğrenci bilecek ve başarılı olacak. Başarılı olunca da tarihe sevgisi ve isteği artacak. Yoksa siz hala afedersiniz,kazık tabir edilen sorular sorup öğrencileri döküyormusunuz. El insaf... Öğrenci yapamadığı şeyi sevmez. Sonra da şikayet edip duruyoruz??? Tarih neden sevilmez diye. Unutmayınızki hiç bir şey öğrenememektense bir tek şey öğrenmek bile daha önemlidir. Öğrenci de olsa sitemizi takip etmeleri çok güzel...

cabba

Acemi Üye
2.dünya savaşında türk dış politikası sunumu bulamadım varmı acaba

P

portal

Ziyaretçi
Haklısınız ben öğrenciyim ve siteyi sürekli takip ediyorum bazı şeyleri merak ediyorum soru soruyorum ama hiç cevap alamıyorum

P

portal

Ziyaretçi
ben 19.sorunun ve 20. sorunun cevaplarına eklenti yapmak istiyorum şeyh bedrettin isyanı dini içerikli ilk isyandır ve bazı tarih kaynakların da edirne segedin anlaşmasının geçersiz olduğunu okumuştum anlaşmayı bozanların macarlar olduğunu felan yanlışla eğer uyarıp yanlışımı düzeltirseniz çok sevinirim... (Benim yorum yaptığım sorular aşağıda olan sorular)

Moderatör tarafında düzenlendi:
P

portal

Ziyaretçi
haklısınız ama bazı üye öğrenciler de araştırıyor ama bir şey bulamıyor bu konu hakkında fikirleriniz neler peki hocam?

Üst Alt